Jump to content

bmw e39 520d sau 525d


bogdan01

Recommended Posts

Am de ales intre aceste 2 motorizari pentru urmatoarea mea masina.Vreau sa aduc in discutie doar aspectul motrizarilor aici, am citit multe posturi , unele chiar pe acest forum, dar inca mai am cateva intrebari la care doresc sa-mi raspunda doar detinatorii sau fostii detinatori, nu doresc pareri laturalnice.

 

Circul cam 50% oras 50% afara localitatii si cam odata pe sapt sau la 2 saptamani circul iasi-tg neamt(e85)

 

Recomandati 520d sau 525d?

 

1.cam cu care as iesi mai bine cu consumul?dar daca ii fac remapping?recomandati acest lucru?

2.ce diferenta este la taxe?

3.schmbul de ulei are aport mare la bani cheltuiti?

4.sa zicem ca as mai acepta sa stau pana la vara sa mai strang ceva bani.recomandati noul e90 320d?

Link to comment
Share on other sites

1.cam cu care as iesi mai bine cu consumul?dar daca ii fac remapping?recomandati acest lucru?

2.ce diferenta este la taxe?

3.schmbul de ulei are aport mare la bani cheltuiti?

4.sa zicem ca as mai acepta sa stau pana la vara sa mai strang ceva bani.recomandati noul e90 320d?

 

1. au acelas consum in oras. daca vrei sa-l resoftezi, iti recomand 525d.. de el ai ce resofta, de 520d... nu stiu ce sa zic.

2. la 525d impozitul e 360 lei la 520d...mult mai putin.

3. in 525d intra 7 L de ulei in 520d intra 4-5...

4. daca mai strangi bani ia e90 320d

Link to comment
Share on other sites

1.cam cu care as iesi mai bine cu consumul?dar daca ii fac remapping?recomandati acest lucru?

2.ce diferenta este la taxe?

3.schmbul de ulei are aport mare la bani cheltuiti?

4.sa zicem ca as mai acepta sa stau pana la vara sa mai strang ceva bani.recomandati noul e90 320d?

 

1. au acelas consum in oras. daca vrei sa-l resoftezi, iti recomand 525d.. de el ai ce resofta, de 520d... nu stiu ce sa zic.

2. la 525d impozitul e 360 lei la 520d...mult mai putin.

3. in 525d intra 7 L de ulei in 520d intra 4-5...

4. daca mai strangi bani ia e90 320d

acelasi consum in oras dar combiinat?

asigurarea?

-

am inteles ca ar fi cam acelasi spatiu interior e90 cu e39 e adevarat?imi place mai mult asta old-school.revolutia banghle nu ma impresionat asa tare

Link to comment
Share on other sites

asigurarea clar e mai scumpa cu 100-150 de lei la motorul de 2,5 L

 

Consumul mixt , poate e in favoarea la 525d ... dar asta este in functie de regimul de mers... dupa parerea mea, mergand mai sportiv in exterior 520d-ul consuma mai mult decat 525d-u la acelas fel de exploatare...

Link to comment
Share on other sites

asigurarea clar e mai scumpa cu 100-150 de lei la motorul de 2,5 L

 

Consumul mixt , poate e in favoarea la 525d ... dar asta este in functie de regimul de mers... dupa parerea mea, mergand mai sportiv in exterior 520d-ul consuma mai mult decat 525d-u la acelas fel de exploatare...

 

Poate sa-mi descrie cineva mai in detaliu consumurile pentru aceste 2 motorizari?Si exact modul de exploatare(oras,afara localitatii,conditii meteo,anotimpuri)

as dori de la cineva care chiar detine asa ceva nu vreau directive spre anumite site-uri.

Link to comment
Share on other sites

1. 525d. Extraurban s-ar putea sa fie mai mic decat 520d . Daca ii faci remap o sa dai si mai mult in ea, asa ca nu stiu daca vei observa o diferenta la consum ( eu nu am observat in 40.000 km de remap la 530d diferenta de consum, de putere -> DA :) )

2. nu stiu

3. 2-3 litri diferenta la 15.000 km , nu e o avere. Eu nu m-as ingrijora referitor la ulei. M-as gandi ca la o masina de 200.000 km sunt altele care pica si costa cam la fel indiferent ca e 520d sau 525d ( turbina, debitmetru, injectoare, pompe, suspensie, etc)

4. Da, si un e46 320d isi face treaba, un 330d ar fi un compromis excelent :lol:, la consum la fel ca 525d ( vreo 200 kg mai putin).

 

Daca vrei e39 diesel , sa mai ai 1000, 1500 euro ca sa -l pui la punct ca nu mai e nici unul "fata mare" dupa 8-9 ani.

 

Nu iti poate da nimeni un consum exact pentru ca nu poate replica felul in care conduci, destinatiile, ce oras,etc. ( eu dupa 80.000 km cu 530d am consum 7.7-8 in conditii de 90% autostrada, daca as sta in Bucuresti probabil ar fi in jur de 14-15% )

Daca pentru tine consumul reprezinta o prioritate, nici un seria 5 diesel nu se poate compara cu TDI-urile sau alte masini economice, nici la intretinere. 5-ul are 1610 kg, nu poate sa consume 5% indiferent de motor. 320d , e mult mai putin gurmand.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

sal

Sunt interesat care e diferenta dintre 520d si 525d la:

-Suspensie

-Directie

-Frane

-Siguranta

Pareri de la baieti cu experienta.

Se poate pune turbo de pe 525 pe 520d??

Sau motor de 525d pe 520d??

Piese necesar de schimbat,uzabile la achizitia unei masini

Ce comportament are 520d dupa chip-tuning??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.