Jump to content

problema nasoala


Guest requin

Recommended Posts

Guest requin

am o mica problema pe un ursuletz din 90, cand accelerez sau las motorul brusc in frana de motor imi suna ceva foarte urat undeva in puntea spate, am schimbat deja diferentialul da nu s-a rezolvat problema, e un sunet nasol ca si cum s-ar lovi 2 bucati de metal una de cealalta (ca un fel de click metalic dar sunet destul de puternic) ce poate sa mai fie? sa fie oare de la cardan? crucea cardanului? sau?

Mersi, Dan

Link to comment
Share on other sites

Guest requin

pai daca-s bucsile nu trebuia sa sune si cand dau in gropi? ca suna numa cand accelerez sau deaccelerez mai brusc (de ex. cand apas si las repede pedala de acceleratie, sau cand conduc mai sportiv si schimb vitezele asa mai... dur)

ca sa nu mai zic ca la power-shifting... zici ca sta sa sara ceva de sub masina

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu cand ai porbleme cu cardanul trebuie sa iti tremure schimbatorul de viteze... daca stiu gresit...scuzele mele, dar la e28 cand am avut probleme cu flansa de la cardan imi tremura schimbatorul rau. Asta ti-am zis ca poate mai scoti o piesa din posibilele defecte. Si iarasi daca spui ca face lucrul asta numai cand decelerezi, accelerezi, schimbi vitezele etc...mi se pare ca e legat de cutie...orice altceva ar trebui sa bata si la gropi (arc rupt, bucse etc).

 

Sper sa te ajute cu ceva postul meu...sa na anunti ce ai rezolvat

Link to comment
Share on other sites

Guest requin

de la cutie nu e ca pana cum am avut un motor de 1.6 L si acum am unu de 2L si mi-a schimbat si cutia, altfel nu cred ca mergea , si sunt sigur ca e schimbata ca acuma vitezele sunt mai scurte si mi-am vazut si cutia veche scoasa...

nu stiu ce sa mai fac! sunt disperat, am schimbat toate legaturile la toba, am schimbat rulmentu de la diferential, diferentialul, maine(azi) imi schimb si cardanu, daca nici asa nu rezolv... ii dau foc! :blink: :) :)

nu foc nu-i dau ca mi-e draga rau de tot, mai bine-mi tai mana da ... FAC CEVA RAU ORICUM!!!!!!!!!!! :) :D :D :bounce: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Guest requin

am schimbat cutia... si am pus una beton... cu viteze scurte ca mie asa-mi place

si ca sa ma laud nitzel... tra lala... am dar 90 in treapta 2 (iarasi) si a mers brici

nu stiu la ce RPM era masina cand am facut asta pentru ca nu-mi merge turometru deci don't ask

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.