Jump to content

schimbare bucsa grup


georgian

Recommended Posts

Am aceeasi problema. Cand cuplez prima viteza prima oara cand plec de pe loc si apoi la schimburi de viteza sau mici decelerari (cand iau piciorul de pe acceleratie) face un mic zgomot. Toti din masina spun ca nu se aude si ca am eu auzenii..., :)).

eu m am cam obisnuit cu el :D. Dar cu prima ocazie o sa schimb si eu bucsa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

saptamana asta ma bag sa o schimb la e 46,din cate am vazut nu e pe grup,ramane pe cadrul masinii acea bucsa de aceea este mult mai greu si dificil de schimbat.cand voi rezolva problema va voi spune

ai reusit sa schimbi acea bucsa? ai facut ceva poze? sau o descriere a lucrului

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Va salut, eu am schimbat bucsa aia mare de la diferential plus toate bucsele de la putea spate, de la jug:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/318i-M43/LHD/N/1999/march/browse/rear_axle/rear_axle_carrier/

Am schimbat piesa nr. 9, 2, 4 si 7 (cate 2 bucati din fiecare la ultimele 3) si tot se aude, raman fara variante, chiar nu stiu ce produce zgomotul ala.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Eu am schimbat bucsa aia si tot aud bubuituri cand iau piciorul tare de pe ambreaj, plus ca daca ridic foarte brusc la turatii mai mari de 2000 face balans masina. De la ce sa fie oare?

Ai verificat flansa de la cutia de viteze si rulmentul de la cardan?Daca sunt ok uita'te cu atentie pe sub masina pe langa arcuri(unde se prinde jugul),e posibil sa fi cedat caroseria !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eu am schimbat acum 2 zile piesa 9(busca aia mai mare de la diferential) de pe desen si am scapat total de acel sunet :D, sunt f fericit pt ca am citit ca multi au schimbat toate buscile si nu au scapat de sunetul ala.

 

Aveam cumparate si buscile alea mai mici ( nr 7 de pe desen) insa nu le-am mai schimbat pt ca era mult mai mult de lucru . Daca vrea cineva piesa 7 (2 buc Lemforder) PM me , pret bun.

 

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/318i-M43/LHD/N/1999/march/browse/rear_axle/rear_axle_carrier/

Edited by haddess90
Link to comment
Share on other sites

era vizibil deteriorata bucsa? la mine la inspectia vizuala nu se vede nimic crapat.

 

da , era vizibil imbatranita si crapata busca . De asemenea se misca f tare diferentialul atunci cand am tras frana de mana si incercam sa plec de pe loc cu a 1-a (doar cu ambreiaj) , cel putin asa mi-a spus mecanicul ca el era sub masina , ca se misca f tare diferentialul (se vedea ca busca aceea nu mai facea treaba).

Link to comment
Share on other sites

La mine de ex bufnitura e din cauza diferentialului (are joc mare) , puteti sa schimbati toate bucsile, degeaba.

La diesel nu prea sunt probleme cu grupul , de obicei cade piesa cu nr 9 de pe realoem.

La benzinare gen 318 i sau 320 i cauza este joc in diferential.

Rezolvare: Altul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La mine de ex bufnitura e din cauza diferentialului (are joc mare) , puteti sa schimbati toate bucsile, degeaba.

La diesel nu prea sunt probleme cu grupul , de obicei cade piesa cu nr 9 de pe realoem.

La benzinare gen 318 i sau 320 i cauza este joc in diferential.

Rezolvare: Altul.

trist

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.