Jump to content

Activare DSC ? ? ?


Printul Radu

Recommended Posts

Am mai citit asta odata cum ca DSC intervine in stabilizarea masinii prin aplicarea unei forte de franare pe fiecare roata individual prin intermediul ABS dar nu m-am documentat pentru a afla detalii.....Se intampla acest lucru la toate generatiile de DSC? Adica am si eu oare pe masina (e46 320d fl 11.2002) pentru ca ar fi grozav... :) Edited by dextercos320d
Link to comment
Share on other sites

pai asta intrebam si eu, DSC contine DTC sau unele DSC au DTC si altele nu au si de unde imi dau seama ca am? pentru ca ieri pe zapada de abia puteam pleca de pe loc, bine aveam cauciucuri de vara insa erau si altii care nu aveau probleme cu aceleasi cauciucuri insa cu tractiune pe fata. eu tot nu am inteles, a scris cineva mai devreme dar decat o singura persoana ca DTC este o subfunctie a DSC. Si inca ceva, care e diferenta de EBD(electronic brake distribution)? Ca pare ca e acelas lucru.
Link to comment
Share on other sites

Ce scrie mai jos este de la BMW, nu este interpretabil si trebuie doar inteles :)

 

The Dynamic Stability Control (DSC) maintains vehicle stability, even in critical driving situations.

DSC is operational every time you start the engine. DSC incorporates the functionality of the Automatic Differential Brake (ADB) and the Cornering Brake Control (CBC)

ADB (Automatic Differential Brake) relies on selective braking applications at the drive wheels to furnish the functionality of a conventional limited-slip differential for enhanced traction in critical driving conditions such as those encountered on snow-covered road surfaces, etc.

The ADB is in standby mode when DSC is switched off.

 

 

eventual cautati in cartea masinii la pagina 73 sau 74.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit asta odata cum ca DSC intervine in stabilizarea masinii prin aplicarea unei forte de franare pe fiecare roata individual prin intermediul ABS dar nu m-am documentat pentru a afla detalii.....Se intampla acest lucru la toate generatiile de DSC? Adica am si eu oare pe masina (e46 320d fl 11.2002) pentru ca ar fi grozav... :)

 

Da.

 

DSC-ul nu are de ce să fie dezactivat iarna cu excepţia situaţiei ĂŽn care rămâi ĂŽmpotmolit.

Explicaţia este că, ĂŽn lipsa aderenţei, DSC-ul frânează roţile şi taie puterea motorului.

Pentru a ieşi din această situaţie, se dezactivează DSC-ul (şi se activează DTC-ul dacă maşina este dotată cu acest sistem) şi se crează balans până când maşina pleacă de pe loc.

După ce se iese din această situaţie, este bine să fie reactivat DSC-ul.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit asta odata cum ca DSC intervine in stabilizarea masinii prin aplicarea unei forte de franare pe fiecare roata individual prin intermediul ABS dar nu m-am documentat pentru a afla detalii.....Se intampla acest lucru la toate generatiile de DSC? Adica am si eu oare pe masina (e46 320d fl 11.2002) pentru ca ar fi grozav... :)

 

Da.

 

DSC-ul nu are de ce sã fie dezactivat iarna cu excepÞia situaÞiei În care rãmâi Împotmolit.

ExplicaÞia este cã, În lipsa aderenÞei, DSC-ul frâneazã roÞile ºi taie puterea motorului.

Pentru a ieºi din aceastã situaÞie, se dezactiveazã DSC-ul (ºi se activeazã DTC-ul dacã maºina este dotatã cu acest sistem) ºi se creazã balans pânã când maºina pleacã de pe loc.

DupĂŁ ce se iese din aceastĂŁ situaĂžie, este bine sĂŁ fie reactivat DSC-ul.

Deci nu toate DSC-urile au si DTC, asa reiese din postul tau. Cum iti dai seama daca ai DTC, trebuie buton separat sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Nu Âştiu dacĂŁ este neapĂŁrat adevĂŁrat acest lucru.

 

Pe E39 nu existĂŁ DTC chiar dacĂŁ are DSC, iar ĂŽn cazul E46, nu Âştiu dacĂŁ sunt chiar toate care sunt echipate cu DSC obligatoriu dotate Âşi cu DTC.

 

Nu existã un buton separat, se Þine apãsat butonul DSC mai multe secunde ºi astfel se dezactiveazã DSC-ul ºi rãmâne activat DTC-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.