Jump to content

E90 320d in flacari


Romulus

Recommended Posts

Tocmai am vazut un 320d E90 in flacari. A plecat din parcarea unde a fost 3-4 ore, a facut 30m si a inceput sa strige lumea la ocupanti ca masina arde.

 

Au avut noroc, au iesit si au fost cateva stingatoare in preajma.

 

Descarc si pozele in scurt timp. Daca vedeti la stiri, postati aici.

Link to comment
Share on other sites

Pompierii au descoperit undeva in fata, dupa scutul motor, niste manunchiuri de fire care atarnau neizolate si arse. Parerea mea sincera e ca nu aveau cum sa intuiasca cauza incendiului, o masina fiind foarte complicata din punctul asta de vedere.

 

Cred ca e nevoie de o expertiza tehnica specializata de la un dealer BMW impreuna cu inspectorii de la asigurari. Probabil si reprezentantii politiei si ai pompierilor.

 

Din de am vazut eu, CHIAR DACA cauza a fost un scurt circuit, flacara a izbucnit de la un lichid foarte inflamabil. Si cum, masina era o masina diesel, NU CRED ca acel lichid era motorina. Cred ca mai degraba lichid de frana (hidraulic) sau ulei de la cutia de viteze sau de la diferential.

 

Oricum, focul a izbucnit cu foarte mare forta, bine ca au apucat sa iasa din masina, de undeva de sub maneta schimbatorului de viteze.

 

Proprietarii, pana la descalcirea cazului, vor ramane fara masina. Nu se stie cine e raspunzator. Masina era in garantie BMW, inmatriculata in Germania si asigurata Full-Casco.

 

Daca mai aflu ceva, va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Au sarit trecatorii si au batut in geam sa iasa ca erau flacari mari. Ocupantii au simtit si ei miros de fum si au apucat sa opreasca. Oricum facusera efectiv doar 30 m. Pe o straduta unde probabil n-au prins mai mult de 10 km/h o curba dreapta si la 5 m au oprit. Au dat cu spatele in parcare, intre doua masini. :blink:

 

Erau si politia foarte aproape si cineva a golit un stingator. Ciudat este ca TOTI martorii incidentului, au plecat fara sa lase un numar de telefon. Saritori dar pana la o limita.

 

Daca a vazut cineva incidentul, este rugat sa ma contacteze, pentru o eventuala declaratie la politie.

Link to comment
Share on other sites

Cine stie care i-a umblat la masina sau poate ca el a umblat pe la fire.Asta e pararea mea.Nu cred ca masina a iesit de pe portile de la BMW cu acest defect...imposibil.Dar cum s-a intamplat?Omul i-a dat cheie si a luat foc ?
Link to comment
Share on other sites

Dar voua nu vi se pare putin dubios faptul ca in fiecare zi in Bucuresti ia foc cate o masina? Nu putem da vina pe caldura sau pe brichete lasate pe bord, de la asa ceva nu ia foc o masina. De la ulei sau motorina nici atat chiar daca firele sunt lasate neizolate. Care este probabilitatea ca acele fire sau scanteia formata de scurt circuit sa ia contact direct cu uleiul, motorina, benzina? Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

Pana anul asta n-am auzit de atat de multe masini incendiate intr-un interval asa scurt de timp...ori nu erau mediatizate. Nici eu nu cred ca este vb. de "un atentat criminal" dar ma mira faptul cum un BMW nou, poate avea asemena probleme. Sa ia foc Ferrari pe autostrada, mai inteleg, dar BMW, mai mare rusinea. :blink: Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.