Jump to content

Placute de frana


Crysssz

Recommended Posts

stie cineva cat costa un set de placutze de frana(fatza) pt E46 facelift la Auto Transilvania in Cluj???Oare au pe stoc???

care e treaba cu senzorii?trebuie resetat computeru` ca sa nu mai apara chestia aia in bord sau in momentul in care pui placutele se stinge??

ms

Link to comment
Share on other sites

stie cineva cat costa un set de placutze de frana(fatza) pt E46 facelift la Auto Transilvania in Cluj???Oare au pe stoc???

care e treaba cu senzorii?trebuie resetat computeru` ca sa nu mai apara chestia aia in bord sau in momentul in care pui placutele se stinge??

ms

96828[/snapback]

 

pe fata nu stiu,dar stiu ca pe spate costa 1.7 mil,cred ca 2.5mil

Link to comment
Share on other sites

care e treaba cu senzoru ala?se stinge cand schimb placutzele?

96840[/snapback]

 

 

Senzorul nu o sa se stinga niciodata dupa ce schimbi placutele. Trebuie sa schimbi si senzorul. Cum zice si enescu ai unu pe fata stanga si unu pe spate dreapta. Ala pe fata se duce mai repede decat ala pe spate. e 500 de mii unul

 

P.S---- NU CUMPARATI NICIODATA PLACUTE CONTRAFACUTE.....LUATI TEXTAR SAU CEVA DE GENUL.....SUNT PRAF ALEA CONTRAFACUTE...PROPRIE EXPERIENTA

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Senzorul nu o sa se stinga niciodata dupa ce schimbi placutele. Trebuie sa schimbi si senzorul. Cum zice si enescu ai unu pe fata stanga si unu pe spate dreapta. Ala pe fata se duce mai repede decat ala pe spate. e 500 de mii unul

 

P.S---- NU CUMPARATI NICIODATA PLACUTE CONTRAFACUTE.....LUATI TEXTAR SAU CEVA DE GENUL.....SUNT PRAF ALEA CONTRAFACUTE...PROPRIE EXPERIENTA

Bafta

96903[/snapback]

 

dar textar nu vin cu senzor eu parca asa stiu,poate sa mai ia si lucas sa-u ate ca sunt bune,bine ca textar nu sunt niciunele,acum sa-mi iau si eu discuri pe fata ca placute am textar.

Link to comment
Share on other sites

Eu le-am schimbat tot la cluj la e46 facelift 320d si au costa asa (citez de pe factura euro fara tva):

Placute frana 91

Placute frana 110

Senzor frana fata 13

Senzor frana spate 13

 

Si la manopera

Inlocuit placute frana fata 17.68

Inlocuit placute frana spate 17.68

Test frana la stand 11.05

Inlocuit ambi senzori 8.84

 

Din ce mi-au explicat cei din service exista 2 senzori unul pe roata stanga fata si unul pe dreapta spate. Eu am avut o situatie asemanatoare in sensul ca se dusese de tot placuta de pe dreapta fata si imi suna ca naiba cand franam dar senzorul nu era aprins in bord pt ca pe stanga inca mai era putin din placuta, am crezut ca o sa schimb si discurile dar nu a fost nevoie si cand am ajuns in service mi-au spus ca mai trebe 2-3 franari si se aprindea senzorul ca se duce si aia de pe stanga. Cu zgomotul de strung pe dreapta cred ca am facut cam 800 de km. Din cate stiu au tot timpul pe stoc placute si pt e46 (aveau si 2 discuri de frana) la mine nu a fost nevoie de nici o comanda chiar a fost intempestiv in ziua in care am sunat am si tras o fuga pana la ei. Cu tot cu bieletele de la bara stabilizatoare eu am platit atunci 417,69 euro deci 1486 ron.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai deschid alt topic, pun aici intrebarea:

- cam cati km ar trebui sa reziste placutele de frana, exploatate in conditii normale? eu le am de aproape 15.000 km si nu s-a aprins nici un senzor...

-intrebarea vine, pentru ca intr-o luna am revizia si nu stiu daca sa schimb si placile...

10X!

Link to comment
Share on other sites

Nu mai deschid alt topic, pun aici intrebarea:

- cam cati km ar trebui sa reziste placutele de frana, exploatate in conditii normale? eu le am de aproape 15.000 km si nu s-a aprins nici un senzor...

-intrebarea vine, pentru ca intr-o luna am revizia si nu stiu daca sa schimb si placile...

10X!

98248[/snapback]

cam 50 de mii fata si 70,80 mii spatele asta in conditiite ca le schimbi la timp.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai deschid alt topic, pun aici intrebarea:

- cam cati km ar trebui sa reziste placutele de frana, exploatate in conditii normale? eu le am de aproape 15.000 km si nu s-a aprins nici un senzor...

-intrebarea vine, pentru ca intr-o luna am revizia si nu stiu daca sa schimb si placile...

10X!

98248[/snapback]

 

depinde cum mergi cu masina eu schimb placutele pe fata la 20.000Km si pe spate la 28-30.000Km. si nu am facut un schimb si 4 pana acum si toate cam la acelasi interval.

Dar am si un prieten care are 60.000Km cu placutele si nu sa aprins senzoru inca.

Link to comment
Share on other sites

depinde cum mergi cu masina eu schimb placutele pe fata la 20.000Km si pe spate la 28-30.000Km. si nu am facut un schimb si 4 pana acum si toate cam la acelasi interval.

Dar am si un prieten care are 60.000Km cu placutele si nu sa aprins senzoru inca.

98551[/snapback]

bai sa fie :) inseamna ca nu alearga masina de loc,merge f regulamentar,eu daca nu le schimb la 10k max fata stau pe fier :blink:

Link to comment
Share on other sites

am schimbat azi placutele pe fata da` nu mi s-a stins becu ala in bord...

am schimbat si senzorul....

oare trebuie resetat comp???

m-am uitat si la cele d p spate da` sunt roase numa pe jumate....ce-i d facut??

98179[/snapback]

 

 

si totusi???

Link to comment
Share on other sites

si mie mi se pare un  pic suspect :) dar poate nu mai are senzorii :blink:

98653[/snapback]

 

pai tocmai atunci cand nu mai are senzor se aprinde,dar poate ia facut cineva strap,ca normal senzorul inseamna un fir care face un circuit inchis ,si atunci cand se toceste placuta si ajunge la el fiful se taie si intrerupe legatura si calculatorul semnaleaza ca acolo nu mai este continuitate,si aprinde becul,iar la alte modele este altfel alea mai vechi care nu are calculator,senzorul este un singur fir(de masa)care atunci cand se toceste da la masa cu discul de frana si aprinde becul,si mai exista un senzor aucustic o lameta metalica care este ficsata pe placuta,si cand se toceste icepe sa frece pe disc si face galagie ca si cum au ajuns la fier.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Azi mi-am schimbat si eu placutele de frana.Fata si spate.Erau tocite la fel.Ma rog...Problema pe care o am e identica cu cea a lui Cryssssz, nu mi se mai stinge becul de la bord care imi semnaleaza tocirea placutelor.Cum se rezolva, totusi, aceasta problema???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.