Jump to content

schibmare amortizoare e46


maLaKay

Recommended Posts

:) salut,vreau si eu ca in primavara sa imi schimb cele 4 amortizoare la masina...si as avea urmatoarele intrebari,daca ma puteti ajuta:

1) ce firme de amortizoare sunt bune? ma gandeam sa iau sachs ,is bune?

2) trebuie sa cumpar si flansa amortizor daca tot le schimb pe toate?

3)cum e procedeul,flansa amortizor,pe unde se desface,am inteles prin interior oarekum..

4) datimi si mie un pont bun,niste amortizoare bune si ieftine,am gasit sachs 330ron /buc/fata si 280ron/buc /spate (pe gaz)

5) caresunt mai bune cele pe gaz?

6) si amortizoarele nu vin cu tot cu burdufu ala de protectie,trebuie cumparat separat?

 

va multumesc....

Edited by maLaKay
Link to comment
Share on other sites

salut, cu sachs faci o alegere buna si nu este obligatoriu sa schimbi si flansele ( in cazul in care ti se duce o flansa trebuie sa platesti iar o manopera de schimbare de amortizor si nu ai facut mare branza, la cat sunt ele in jur de 89 lei pe fata si pe spate 45lei cred ca se merita sa le schimbi zic eu). Amortizorul vine fara burduf protectie si cand ai spus ca se desface prin interior cred ca te-ai referit la cele din spate
Link to comment
Share on other sites

sper sa nu fiu off topic...la fel ca si initiatorul topicului si eu vreau sa-mi schimb amortizoarele...dar, eu vreau sa revin la suspensia sport...arcurile le am, mi-ar trebui niste telescoape sport si probabil ceva ranforsari pentru arcurile sport parca sunt niste intarituri care se pun in capetii telescoapelor.

Daca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii, preturi...please...

Link to comment
Share on other sites

am inteles...poi atunci voi cumpara flansele pe spate cum a zis rhaziel thx.....sau nu stiu sigur,paote chiar fata -spate...acesta e cadoul meu de craciun,confort mai mare in masina...si apropo

 

eu am 2 masini,sansa de a merge si cu alt bmw pe drumuri mai proaste nu am avut...dar eu am un renault clio si bmw e46..

bmw-pe drum cu denivelari,volanu sare in stanga si in dreapta ceva mai tare si mai violent,si chiar uneori masina isi schimba directia de mers(mentionez fara sa tin mana pe volan),cu reanault clio pe acelasi drumuri,mentionez amortizoare bune,volanu se duce in stanga si in dreapta dar nesemnificativ si nu isi schimba delok directia de mers+ volanu de la clio se roteste cu mult mai usor decat la cel de la bmw e46 care se roteste un pic mai greoi....

 

pareri? :)

Edited by maLaKay
Link to comment
Share on other sites

pai la clio sunt si planetarele acolo, la rotile din fata, iar miscatul volanului la drum cu denivelari este probabil si din cauza bucselor de la brate care nu-s chiar ideal concepute pt un drum mai denivelat... au toleranta mare. Rotirea volanului putin mai greoi am observat-o si eu vis-a-vis de alte marci dar nu mi se pare deranjant, ba chiar imi da un sentiment de siguranta...
Link to comment
Share on other sites

bucsele de la brate sunt mult mai moi, mai flexibile decat la alte masini... au un joc mai mare, de noi.

 

 

hmmm..poate sa fie si asta..sper sanu fi alteceva...orikum problema cu amortizoarele,e cam grava,face balans masina rau,si simt orice denivelare,simt in podea cum troncane,sau toate dampurile tare de tot..orice vibratie....apflansele de laamortizor ce zgomote artrebui sa scoata,sau amortizoarele ce zgomote trebuie sa faca sau simptome..

Link to comment
Share on other sites

bucsele de la brate sunt mult mai moi, mai flexibile decat la alte masini... au un joc mai mare, de noi.

 

 

hmmm..poate sa fie si asta..sper sanu fi alteceva...orikum problema cu amortizoarele,e cam grava,face balans masina rau,si simt orice denivelare,simt in podea cum troncane,sau toate dampurile tare de tot..orice vibratie....apflansele de laamortizor ce zgomote artrebui sa scoata,sau amortizoarele ce zgomote trebuie sa faca sau simptome..

 

eu zic ca inainte sa le schimbi fa un test de amortizoare ca nu costa mult si poate sa fie alta problema la tine si sa investi unde ai problema

Link to comment
Share on other sites

amortizoare BOGE sau SACHS ( e aceelasi lucru )

kit-ul de protectie se cumpara separat

nu este obligatoriu schimbul flanselor de amortizor, dar este recomndat sa il faci ca sa nu platesti de 2 ori manopera in caz ca pica dupa

la e46 nu exista amortizoare pe ulei :)

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

e adevarat ambele sunt produse de zf,si seamana perfect intre ele optic; dar in interior bagi mana in foc?oare au exact aceeasi parametri tehnici? ma intreb daca detin si sachs si boge de ce mai produc sub 2 nume diferite?

 

 

pentru ca zf a achizitionat BOGE si a decis atunci sa pastreze brand-ul

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Cum iti dai seama cand ai arcurile sau amortizoarele duse la suspensie sport?

ca la orice alta suspensie...ii faci un test de amortizoare

 

e adevarat ambele sunt produse de zf,si seamana perfect intre ele optic; dar in interior bagi mana in foc?oare au exact aceeasi parametri tehnici? ma intreb daca detin si sachs si boge de ce mai produc sub 2 nume diferite?

 

 

pentru ca zf a achizitionat BOGE si a decis atunci sa pastreze brand-ul

poate

Link to comment
Share on other sites

cele de pe fata scurse,face balans masina tare,dardaie topata masian la gropi,si face balans de simti ca te rastorni...te lasi cu greutatea pe partea amortizorului cu greutatea copului..daca se lasa si revine in timp dupa un balans de 2 ori lung la pozitia initiala e dus...daca apesi si revine imediat , scurt,amortizoru e bun...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.