Jump to content

Siguranta bujii


Recommended Posts

Asa eram si eu in situatia ta si nu cred ca este de la siguranta, daca ai posibilitatea sa te duci la un service de incredere si anume sa deschizi admisia si sa verifici bujiile si daca ajunge curent la ele si apoi sa comanzi piesele de care ai nevoie. La mine a fost releul cu toate ca l-am desfacut pe cel vechi si nu era nici un fir desprins (ma gandesc eu sa nu fi iesit vreo mufa si sa il fi desfacut degeaba, oricum nu ajungea curent la mine la bujii :), sau poate chiar o fi dus releul nu stiu ce sa zic). Daca nu iti ajunge curent la bujii mai incearca odata sa mai pui mufele la loc ca cine stie
Link to comment
Share on other sites

Asa eram si eu in situatia ta si nu cred ca este de la siguranta, daca ai posibilitatea sa te duci la un service de incredere si anume sa deschizi admisia si sa verifici bujiile si daca ajunge curent la ele si apoi sa comanzi piesele de care ai nevoie. La mine a fost releul cu toate ca l-am desfacut pe cel vechi si nu era nici un fir desprins (ma gandesc eu sa nu fi iesit vreo mufa si sa il fi desfacut degeaba, oricum nu ajungea curent la mine la bujii :), sau poate chiar o fi dus releul nu stiu ce sa zic). Daca nu iti ajunge curent la bujii mai incearca odata sa mai pui mufele la loc ca cine stie

Eu am fost de curand si am schimbat bujiile, 3 erau arse si nu a fost nici o imbunatatire.

Acum trebuie iar sa desfac toata admisia sa ajung la bujii, e o gramada de munca.

Ma gandesc poate exista si alta metoda sa verific releul daca e bun fara sa desfac toata admisia?

Merci!

Link to comment
Share on other sites

scuze de offtopic ..am luat si eu un releu de bujii de la cineva de pe forum si part number este 0522120101 este cel din poza si as vrea sa stiu daca sigur se potriveste la seria 3 al meu e46 2004 318d..pt ca m-am uitat pe net si am vazut ca imi apare doar la 118d..va rog mult daca stiti..daca nu se vede bine in poza am si un link de pe ebay http://cgi.ebay.at/BMW-GLUHSTEUERGERAT-4-Z...67#ht_837wt_939

post-17870-1262084805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

este o siguranta pe undeva prin spatele tabloului de sigurante mare. il dai pe ala mare jos si in spatele sau e o siguranta de 100 A cred.daca e arsa aia nu iti mai lucreaza bujiile.

Deci sa inteleg ca siguranta de bujii se afla in spatele tabloului de sigurante... :)

Ciudata pozitionare au facut si nemtii astia.

O sa incerc sa il dau maine jos sa ma uit.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

din toate sigurantele astea e vre-una cea de la bujii incandescente???????

din scema nu pare a fi nici una de 100A cat se zice p-aici ca ar fi cea de bujii....

 

Daca dai tabloul jos.. el culiseaza si poate fi scos, in spate este o carcasa dreptunghiulara cu capac din plastic. Sub acel capac gasesti vreo 4...5 sigurante care sunt fixate cu suruburi pe capete. Una din ele este cea de 100A pentru bujii, restul sunt de 50A.

deci in spatele astora..?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca la e46/320d/an 2000 exista siguranta pt bujii?

Eu am deschis cutia cu sigurante din torpedou si are o schema dar e in germana si nu inteleg nimic :)

Merci !

 

 

poti sa dezmembrezi toata masina si tot nu o sa gasesti acea siguranta.

ai incercat si nu e? pai unii zic ca e acolo si au si schimbat-o iar altii ca nu e deloc? :lol: sau la e46 din 2000 zici ca nu e?

Edited by doru_89
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca la e46/320d/an 2000 exista siguranta pt bujii?

Eu am deschis cutia cu sigurante din torpedou si are o schema dar e in germana si nu inteleg nimic :)

Merci !

 

 

poti sa dezmembrezi toata masina si tot nu o sa gasesti acea siguranta.

ai incercat si nu e? pai unii zic ca e acolo si au si schimbat-o iar altii ca nu e deloc? :lol: sau la e46 din 2000 zici ca nu e?

 

tu cauti de fapt o himera ceva ce nu exista. Schimba releul si gata ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.