BMWClub: E46 apa in interior - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

E46 apa in interior Apa in portbagaj si in habitaclu Rate Topic: ***** 2 Votes

#41 User is offline   mihai vigariu 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 24 March 2016 - 23:28

pentru lipit fetele de usi eu am folosit banda de butil. am platit pt o rola de 18m, 1cm latime si 2mm grosime, undeva in jur de 40 de lei. se foloseste si in constructii. nu va sfatuiesc sa folositi silicon.
1

#42 User is offline   Cosmin Andrei 

• Începător

Posted 02 April 2016 - 22:03

Salutare. Revin cu un comm in legatura cu apa la interior. Se pare ca am rezolvat problema mea. Dupa aproapde 2 zile in care a plouat destul de bine nici semn de apa la interior. Inainte de a executa operatia de relipire a foliei pe o vreme ca asta avea apa la interior fara discutie. Nu am nici-o indoiala. Conditile problemei nu s-au schimbat, sunt aceleasi: masina parcata in acelasi loc si ploaie serioasa timp de 2 zile pe reprize. Sincer a-si fi vrut sa fiu in Romania ca sa scot mocheta afara sa fiu 100% ca e uscata de acum inainte. Dar cine stie ... poate in 15-20 de aprilie sunt acasa :thumbsup: :heart: va salut. O seara buna
0

#43 User is offline   Viitor sofer de autobuz 

• Membru
  • Interests:BMW...Vafa de la Joe...Nikolett Szántó

Posted 03 April 2016 - 12:33

View Postmihai vigariu, on 24 March 2016 - 23:28, said:

pentru lipit fetele de usi eu am folosit banda de butil. am platit pt o rola de 18m, 1cm latime si 2mm grosime, undeva in jur de 40 de lei. se foloseste si in constructii. nu va sfatuiesc sa folositi silicon.

Intr-adevar o solutie mult mai buna decat cea cu silicon. Permite practic un acces facil si o re-etansare mult mai usoara in caz ca mai este nevoie sa umbli la diverse(motorase, macarale etc.). Cu silicon etanseaza dar daca va fi nevoie sa redesfaci lipitura va fi mult mai dificil de curatat si re-etansat.
0

#44 User is online   badolty 

• Începător

Posted 03 April 2016 - 18:30

Salutare,
Am si eu o problema cu intratul apei n masina(e46).
Dupa ce cred ca am rezolvat cu intratul apei in partea soferului(am lipit din nou folia anticondens) acum am observat ca intra in partea din stanga spate.Am desfacut fata de usa si am verificat ca apa intra prin stalpul care separa cele 2 geamuri din spate si ajunge intre folie si fata de usa.
0

#45 User is offline   Lucky202017 

• Nou venit
  • Pip

Posted 29 October 2017 - 17:35

View PostLt.Powell, on 23 October 2014 - 21:23, said:

Dezgrop acest topic pentru a face un posibil update. De 2 zile ploua in continuu in partea de vest a tarii, asa ca am verificat mochetele. Dreapta fata uda destul de bine(interesant ca doar in partea din fata, exact acolo unde vin picioarele), stanga spate doar putin umed (tot asa exact unde ti picioarele).
Sofer si dreapta spate nici un strop. Masina e un e46 fl sedan, fara trapa. In weekend vreau sa desfac panourile sa verific daca e dezlipit ceva pe acolo.
Dreapta fata am inteles ca e folia acea protectoarea, dar si pe spate sa fie tot de la acea folie? Repet masina nu are trapa.

Daca aveti vreun sfat, ce sa mai verific, mi-ar fi de mare ajutor!

Salut, aceeasi problema semnalata de tine am si eu, dreapta fata si pasager spate, nu am trapa dar am gasit umezeala si apa multa in special daca ploua foarte mult, Tu cum ai rezolvat aceasta problema???
0

#46 User is offline   sawa 

• Începător

Posted 30 October 2017 - 00:39

Da mai mult ca sigur e folia de protectie din usa.
Nu te astepta sa gasesti cine stie ce gaura in folie,de obicei daca s-a umblat in usi,masticul ala crud nu mai face priza buna cu tabla si e deajuns si 1 cm.
Eu asa am patit,nu se vedea bine unde nu facea contact dar era putina apa pe tabla dupa panoul usii,in schimb pe podea baltea.
Tot asa in perioada asta a anului am patit-o,ploaie mocaneasca.
Masticul e vechi si prin unele locuri s-a lipit si praf de el si atunci nu-si mai face treaba mai ales daca au fost si desfacute usile pentru a repara sau schimba macaraua,cum a fost in cazul meu.
Eu am cumparat din dezmembrari o folie de protectie cu mastic pe ea (era rupta dar ma interesa doar masticul),am jupuit usor masticul de pe folie,l-am pus (presat,amestecat)pe folia mea in locurile unde era nevoie si montat totul la loc.
Am uscat cu un pistol de aer cald (pistol folosit la lipirea foliei auto) mocheta,nu s-a uscat in totalitate cu toate ca am stat minim 1 ora.
A 2-a zi am verificat dar era iarasi ud,nu asa tare ca prima data dar era.
Nu facuse bine contact asa ca am desfacut din nou si de data aceasta am incalzit (cu pistolul de aer cald) tabla usii si masticul ca sa se mai inmoaie si sa devina lipicios iar cand am lipit folia am batut usor cu un ciocanel ca sa faca priza buna de tabla. Daca incercam cu mana sa presez era destul de fierbinte.
Asa am rezolvat,nu am mai avut probleme de atunci.
Cu siguranta nu era nevoie sa cumpar cealalta folie din dezmembrari daca faceam de la inceput asa dar nu am stiut,am crezut ca nu e deajuns masticul...
Daca nu ai scule si cunostiinte in domeniu mergi la un atelier de montare folii auto.
Bafta!
0

#47 User is offline   Closcutz 

• Nou venit
  • Pip

Posted 30 October 2017 - 06:48

Exista mastic tip banda in comert...cum se folosea si la batranele dacii. Sa cumperi mastic de la dzmembrari mi se pare... haios
0

#48 User is offline   sawa 

• Începător

Posted 30 October 2017 - 21:42

Nu am stiut ca exista de cumparat in magazinele de piese auto...
0

#49 User is offline   walkure 

• Nou venit
  • Pip

Posted 02 November 2017 - 21:25

Am apa.cacalau la pedalier fata sifer cand ploua. Am e46nfl touring cu trapa!
Un service care se pricepe sau cineva care ma poate ajuta?

Multumesc!

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk
0

#50 User is offline   Cosmin Andrei 

• Începător

Posted 13 November 2017 - 22:41

View Postwalkure, on 02 November 2017 - 21:25, said:

Am apa.cacalau la pedalier fata sifer cand ploua. Am e46nfl touring cu trapa!
Un service care se pricepe sau cineva care ma poate ajuta?

Multumesc!

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

salutare. e posibil sa ai fi tu folia de sub fata de usa dezlipita. dar avand trapa e posibil ca orificile de scurgere sa fie infundate. incearca sa iti remediezi problema pana nu o sa vina iarna. te salut si da de stire cum ai rezolvat problema
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro