Jump to content

E46 apa in interior


Recommended Posts

Salut azi a plouat torential si am intrat in masina cu un prieten (BMW e46 320d 136cp) dupa 3-4 minute de ploaie vad ca picura apa pe la coltu bordului din dreapta exact unde vine acel plastic prins in surub, mentionez ca: am mers cu masina pe ploaie mai torentiala tot azi si nu a mai picurat, nu am trapa, apa nu vine pe la fetele de usi ci cade de pe coltu bordului din dreapta ce ia contact cu fata de usa cand usa este inchisa, am vazut exact si sunt sigur, chiederul ierea perfect uscat, parbrizul si grila de sub parbriz au fost inlocuite cu altele noi.

 

Nu stiu de unde sa incep, sa desfac bordu sau sa desfac stalpu?

Banuiesc parbrizul.

A mai patit cineva lafel?

Ce sfaturi aveti?

 

Daca o sa rezolv, revin cu detali si rezolvarea problemei.

Edited by ElectricalHex
Link to comment
Share on other sites

Verifica sa nu fie infundat canalul de scurgere al apei cu frunze, praf sau cu altceva. Spun asta pentru ca un prieten a avut o problema aproape identica cu a ta. Atunci am demontat carenajul rotilor din fata (doar partea dinspre usa) si am gasit foarte multa mizerie: nisp, pamant, frunze. La sfarsit am turnat apa pe la coltul parbrizului sa ne asiguram ca nu mai este nimic care sa opreasca curgerea apei. Asta s-a intamplat acum 5 ani, de atunci totul este in regula. Daca ploua incet apa isi facea cumva loc sa curga, problema aparea la spalatorie sau la o ploaie torentiala...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu detalile problemei.

A plouat miercuri 13.06.2018 mam dus cu masina la lucru si cand am ajuns sa pus tare ploaia, cand mam uitat la coltu bordului din dreapta vedeam cum picura apa in masina, aveam o sticla goala am puso pe pozitie si dimineata cand am iesit aveam cam 500 ml apa in sticla plus mochieta uda.

Am demontat stalpu din dreapta, am turnat apa pe chieder dreapta sus si ce sa vezi apa venea pe la coltu parbrizului din dreapta jos facea si bule pe interior, am vazut ca am intrat sa vad cum vine, am fost la parbrize alalteieri ca am 2 ani garantie din care a mai ramas unu si mia dat cu silicon pe interiorul stalpului din dreapta de sus pana jos, mam dus acas si ieri am turnat apa si ce sa vezi apa intra lafel de frumos pe la coltu din dreapta jos al parbrizului pentru ca nu ajunsese cu varfu de la pistol pana in colt jos, io iam zis ca najunge da iel zice no sa mai ai probleme si am bagat io silicon cu o tija da ce sa vezi mai venea apa da nu mai facea bule ca inainte, nu am putut acoperi bine ca e foarte mic stramt si inacesibil locu.

Azi am luat 2 tuburi de silicon mamut negru dala rezistent la forta, am tras chiederu cu patentu lam dat jos pe tot, am curatat cu pensula si apa pe marginea parbrizului am lipit banda pe marginea parbrizului si pe caroserie, am demontat stergatoarele am scos grila,am dat cu keflos ca na mai avea rugina si dupa ce sa uscat am inconjurat cu silicon tot parbrizu si cu o lingurita am nivelat siliconu dupa care am dezlipit benzile si am optinut un chieder perfect, am montai grila stergatoarele pe pozitie si am rezolvat problema, maine ii fac proba cu apa si montez capacu la stalp.

In concluzie problema a fost din cauza meseriasului care a pus silicon la montarea parbrizului da nu a pus suficient in colt dreapta jos, asa ca nu a luat contact cu parbrizu si cand apa venea garla trecea peste buza aia de silicon in masina.

Edited by ElectricalHex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.