Jump to content

Ce tip de antigel sa iau pentru E 46


Cristi_E36

Recommended Posts

diferenta intre G12-rosu si G11-albastru este ca G12 nu contine silicati.

Dar contine nitraĂži, fosfaĂži Âşi amine si bmw nu recomanda asta

in Bentley scrie asa:

 

"use of anti-freeze containing phosphates or a high silicate content is considered to be harmful to the cooling sistem."

 

te-ai lamurit? :)

 

daca citesti mai bine G11 si G12 nu contin fosfati,nitriti si amine. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Am gasit asta pe un site ce vinde HEPU (germanautoparts, ceva de genul asta):

 

"Hepu Pink G12 Lifetime Coolant - Premium quality German made coolant, equal in quality to Pentosin Lifetime Coolant G001200. G12 coolant was used in most German cars produced after 03/96. Hepu's phosphate, nitrile, amine and silicate free formula is safe for use in all aluminum and cast iron engines and protects for the longer change intervals specified for newer cars."

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"BMW recomanda lichid de racire compus din apa distilata si antigel in amestec de 50/50. Antigelul trebuie sa nu contina fosfati sau nitrati (phosphate/nitrate free), si trebuie sa fie pe baza de glicol-etilena (ethylene glycol).

ATENTIE: folosirea unui antigel care contine fosfati duce la distrugerea elementelor din sistemul de racire a motorului."

 

Referitor la G11 si G12:

 

Lichidul de racire de tip G11 are urmatoarele caracteristici:

 

* Lichid de racire pe bazĂŁ de etilenglicol

 

* Sistem de rĂŁcire protector ĂŽmpotriva coroziunii

 

* Se foloseÂşte pentru motoarele ĂŽn ĂŽntregime din aluminiu

 

* Ăn conformitate cu normele BS 6580: 1992, ASTM D 3306

 

* Ăn privinĂža cerinĂželor referitoare la protecĂžia ĂŽmpotriva coroziunii Âşi a ĂŽngheĂžului corespunde normei VW TL 774 C (G11)

 

* ConĂžine inhibitori puternici de coroziune

 

* ConĂžine adaosuri de gust care descurajeazĂŁ ingerarea

 

* Nu conĂžine nitraĂži, amine sau fosfaĂži

 

 

Lichidul de racire de tip G12 are urmatoarele caracteristici:

 

* Lichid de rãcire modern concentrat pe bazã de etilenglicol cu duratã de viaÞã prelungitã

 

* ProtejeazĂŁ sistemul de rĂŁcire ĂŽmpotriva coroziunii

 

* Ăn conformitate cu normele BS 6580: 1992, ASTM D 3306

 

* ConĂžine inhibitori organici de coroziune

 

* Ăn privinĂža cerinĂželor referitoare la protecĂžia ĂŽmpotriva coroziunii Âşi a ĂŽngheĂžului corespunde normei VW TL 774 D/F (G12+)

 

* Se recomandĂŁ pentru folosirea ĂŽn sistemele de rĂŁcire ale automobilelor cu motoare din aluminiu

 

* ConĂžine adaosuri de gust care descurajeazĂŁ ingerarea

 

* Nu conĂžine nitraĂži, amine, fosfaĂži sau silicaĂži

 

 

Diferenta principala dintre cele 2 tipuri de antigel este ca: cel de tip G11 contine silicati iar cel de tip G12 nu contine silicati. Peste tot unde am citit se spune ca silicatii ataca aluminiul si ca G11 nu este indicat pentru masinile cu bloc-motor din aluminiu sau radiator din aluminiu.

 

Conditia ceruta de cei de la BMW in alegerea antigelului este: "Antigelul trebuie sa nu contina fosfati sau nitrati (phosphate/nitrate free), si trebuie sa fie pe baza de glicol-etilena (ethylene glycol)."

NU se precizeaza niciunde ca antigelul pentru BMW nu trebuie sa contina silicati; iar in caracteristicile lui G11 scrie clar ca se foloseÂşte pentru motoarele ĂŽn ĂŽntregime din aluminiu cu toate ca acesta are silicati in compozitia lui.

 

Am studiat si niste detalii de la HEPU

 

G11: VW/AUDI/SKODA/SEAT/BMW

 

G12: VW / AUDI / SEAT / SKODA

 

Din toate acestea inteleg ca in BMW se pune antigel care contine silicati cu toate ca intra in contradictie cu faptul ca motoarele/radiatoarele de BMW sunt din aluminiu.

 

Daca va uitati la mai multe firme care comercializeaza antigel o sa observati ca in specificatii scrie clar G12: VW/AUDI/... etc. iar G11: VW/AUDI/SKODA/BMW...

 

 

O intrebare: Antigelul original BMW contine silicati?

Link to comment
Share on other sites

Acum am aflat ca antigelul original BMW este G48 si este aproape similar cu Castrol ANTIFREEZE NF dar nu reusesc sa aflu daca contine sau nu silicati.

 

O intrebare: Antigelul original BMW contine silicati?

 

 

da

 

Antifreeze NF are o formula echilibrata de monoetilen glicol si inhibitori de coroziune. Nu contine nitrati, fosfati si amine.

Se pare ca pentru BMW se foloseste antigel G11 care contine silicati.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
va salut , am si eu o nelamurire in urma cu ceva timp imi pierdea antigel si nu stiam pe unde am tot completat cu dala ieftin 5lei , am gasit pe unde imi pierdea era un teu in spatele motorului fisurat l-am schimba si am lasta tot antigelul ala ieftin acum cateva zile mi sa rupt cotul care iese din vasul de expansiune, credeti ca este din cauza antigelului sau din cauza ca sunt plasticele imbatranite?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Acum am aflat ca antigelul original BMW este G48 si este aproape similar cu Castrol ANTIFREEZE NF dar nu reusesc sa aflu daca contine sau nu silicati.

 

 

 

Antifreeze NF are o formula echilibrata de monoetilen glicol si inhibitori de coroziune. Nu contine nitrati, fosfati si amine.

Se pare ca pentru BMW se foloseste antigel G11 care contine silicati.

Poza cu EVOX Extra G48 Antifreeze concentrate MOL-LUB Ltd. cel recomandat de BMW e acelasi cu Castrol ANTIFREEZE NF

 

Contine SILICATI dar Nu contine nitriti,amine si fosfati.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am pus hepu roz, e nasol ? Trebuie sa-l scot ?

Salut,

 

Nu are nimic, doar ca cel recomandat de BMW e G11/G48 ,care e albastru si contine silicati.Eu am preferat sa merg pe ce zice neamtul.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.