Jump to content

Ce tip de antigel sa iau pentru E 46


Cristi_E36

Recommended Posts

Asadar cu scuzele de rigoare daca mai exista un alt topic deschis pe aceasta tema ma adresez celor care stiu intradevar ce sa iau, (cu silicati sau fara silicati, roz sau albastru etc)

mentionez ca momentan instalatia este goala fara lichid de racire. Am gasit la Bavaria (OEM) care este ff scump si nu scrie vreo specificatie pe bidonul ala decat original pentru BMW, ce alta optiune mai am pentru un E46 an 2002, 325i motor E4, M54 etc....

bafta la toata lumea

Link to comment
Share on other sites

deci domnilor multumesc pentru oferte intrebarea mea era de care tip imi trebuie:

G12 rosu fara silicati

G11 albastru

etccc...

am de unde achizitiona antigelul ideea de care tip sa iau totusi?

 

 

antigelul OEM BMW e G11 adica albastru

ps vezi ca antigel albastru au si alte firme dar nu cu aceleasi proprietati

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

hepu g11 si daca spui:Problema e ca din cand in cand imi zice Low Coolant Level, si e spre gradatia de minim, de asta vreau doar sa completez. inseamna ca este o situatie repetitiva deci chiar daca asa ai cumparat-o s-a repetat fenomenul, deci verifica unde pierzi. pe mine m-a chinuit cateva zile o microfisura in vasul de expansiune de am facut cu nervii. Edited by pedro
Link to comment
Share on other sites

Castrol ANTIFREEZE NF recomandat de BMW in TIS ( bag mana in foc ca original bmw tot acest antigel este )

 

Antifreeze NF este un antigel ce are o formulĂŁ echilibratĂŁ de monoetilen glicol Âşi inhibitori de coroziune. Nu conĂžine nitraĂži, fosfaĂži Âşi amine. Dezvoltat special sĂŁ ĂŽndeplineascĂŁ exigenĂžele O.E.M. pentru un agent de rĂŁcire performant cu un impact minim asupra mediului.

• soluĂžia de antigel cu apĂŁ acĂžioneazĂŁ ca un anti-congelant Âşi agent de rĂŁcire ; oferĂŁ o bunĂŁ protecĂžie anti-corozivĂŁ asupra pĂŁrĂžilor de metal din sistemul de rĂŁcire al unui motor cu ardere internĂŁ; raportul amestec 1:1 asigurĂŁ protecĂžie pânĂŁ la minus 42°C

 

Specificatii:

• BMW N600 69.0http://img17.imageshack.us/img17/2193/antifreezenf72.jpg

 

[ NU ESTE ROSU ...si nu este nici G11 sau G12 ]

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Castrol ANTIFREEZE NF recomandat de BMW in TIS ( bag mana in foc ca original bmw tot acest antigel este )

 

Antifreeze NF este un antigel ce are o formulĂŁ echilibratĂŁ de monoetilen glicol Âşi inhibitori de coroziune. Nu conĂžine nitraĂži, fosfaĂži Âşi amine. Dezvoltat special sĂŁ ĂŽndeplineascĂŁ exigenĂžele O.E.M. pentru un agent de rĂŁcire performant cu un impact minim asupra mediului.

• soluĂžia de antigel cu apĂŁ acĂžioneazĂŁ ca un anti-congelant Âşi agent de rĂŁcire ; oferĂŁ o bunĂŁ protecĂžie anti-corozivĂŁ asupra pĂŁrĂžilor de metal din sistemul de rĂŁcire al unui motor cu ardere internĂŁ; raportul amestec 1:1 asigurĂŁ protecĂžie pânĂŁ la minus 42°C

 

Specificatii:

• BMW N600 69.0http://img17.imageshack.us/img17/2193/antifreezenf72.jpg

 

[ NU ESTE ROSU ...si nu este nici G11 sau G12 ]

 

 

exact ce am cumparat si eu multumesc pentru informatie edy

@alexxx in 2 saptamani va fi gata transformarea

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
eu acum 2 zile am schimbat antigelul,si cei de la bmw mia u recomandat cel original bmw de la ei de culoare albastra,si acel antigel am bagat,stie cineva,la un e 46 din 2001 cati litri de antigel intra?la mine au intrat 6 litri jumate,si vreau sa stiu daca sa schimmbat complect,ca inainte am avut antigel rosu in ea,si cei de la bmw miau spus ca nu este bun pt bmw antigelul rosu,cei de la bmw in brasov miau spus ca rosu este bun pt bmw,cei din germania de la bmw zic altceva,ca cel albastru este bun,,pe cine dumnezau sa ma i cred,ca mau ametit de cap sincer..
Link to comment
Share on other sites

chiar nu este nimeni care stie sam i raspunda si mie?

Chiar nu vezi pe pagina anterioara ce tip de antigel trebuie sa bagi in al tau BMW ? au dreptate cei de la BMW antigelul rosu este G12 si este recomandat de VAG (skoda,audi,vw,seat) tie iti trebuie antigel Original BMW sau Castrol Antifreeze NF (Nu conĂžine nitraĂži, fosfaĂži Âşi amine spre deosebire de cel rosu), produsul din bidon este identic , eticheta sau poate bidonul difera, depinde de tine mai departe de unde doresti sa cumperi si la ce pret ...

Iti recomand si HEPU un antigel foarte bun dar trebuie sa citesti pe eticheta specifiicatiile si am impresia ca difera si culoarea capacului la bidon

Iar daca convingerea ta este nula in legatura cu orice alt produs cumpara Original BMW si dormi linistit

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.