Jump to content

bara fata coupe pe sedan e46


Sorin7650

Recommended Posts

salut

 

stiu ca a mai fost un topic asemenator sau cel putin am vazut undeva dar nu mai stiu sigur ce modificari trebuie facute.

 

am un e46 facelift sedan...si as vrea sa montez pe fata bara de e46 coupe tot facelift...trebuie facute anumite ajustari?...au aceleasi dimensiuni barile?...intra pe suportii ce ii am eu pe masina?....trebuie prinsa in suruburi de aripa?

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut

 

stiu ca a mai fost un topic asemenator sau cel putin am vazut undeva dar nu mai stiu sigur ce modificari trebuie facute.

 

am un e46 facelift sedan...si as vrea sa montez pe fata bara de e46 coupe tot facelift...trebuie facute anumite ajustari?...au aceleasi dimensiuni barile?...intra pe suportii ce ii am eu pe masina?....trebuie prinsa in suruburi de aripa?

 

multumesc!

da se poate monta fara nici o problema , numai ca bara transversala de ghidaj (cred ca e de aluminiu) trebuie sa ti ramana aceeasi cre o ai pe berlina. asa ca grija mare la scos diblurile care despart bara de ghidaj de bara propriuzisa, se rup foarte repede , si daca nu ai de schimb....

si alta problema ar fi cele doua suruburi care trebuiesc schimbate pentru ca o sa ti ramana afara vreo 3 , 4 cm. daca ai si suruburile de coupe , mai bine

aici iti pun un link , e in spaniola , daca nu intelegi pot sa ti l traduc , sunt cateva imagini cum se monteaza si rezultztul..

http://www.bmwfaq.com/f9/alguien-ha-puesto...-berlina-88415/

Link to comment
Share on other sites

edy1092 : nu pot sa folosesc suportii pe care ii am acum la bara? nu se potrivesc cu bara de coupe? trebuie sa cumpar neaparat suporti de coupe?

 

bemeta 330d: nu o sa desfac suruburile acelea de vin in armatura....eu desfac bandourile....apoi capsele acelea ce tin bara in armatura...si o montez pe asta de coupe direct pe armatura de pe masina....

 

 

- oare se potriveste bara asta de coupe pe armatura de bara de pe sedan facelift? sau trebuie schimbata si armatura?

Link to comment
Share on other sites

edy1092 : nu pot sa folosesc suportii pe care ii am acum la bara? nu se potrivesc cu bara de coupe? trebuie sa cumpar neaparat suporti de coupe?

 

bemeta 330d: nu o sa desfac suruburile acelea de vin in armatura....eu desfac bandourile....apoi capsele acelea ce tin bara in armatura...si o montez pe asta de coupe direct pe armatura de pe masina....

 

 

- oare se potriveste bara asta de coupe pe armatura de bara de pe sedan facelift? sau trebuie schimbata si armatura?

 

sorine trebuie data bara jos inainte ca bara e prinsa pe armatura si de 4 suruburi nu numai de capse.alea nu le poti desface doar dand jos bandourile. trebuie sa dai bara jos si sa inlocuiesti suportii, altfel nu va merge.

Link to comment
Share on other sites

inteleg...numai ca eu nu mai am suruburile alea....pot sa dau bara jos de pe armatura direct din capsele alea de plastic.. :lol:.....si daca nu mai cumpar suportii aceia de coupe...si prind bara de aripa cu autoforante? oare merge?

 

suportii de M sunt 20 RON bucata... ma gandesc ca la fel sau chiar mai putin aia de coupe...deci pentru 400mii nu cred ca merita sa-ti bati joc de bara si sa nu-ti stea calumea...

si cumparati suruburi din alea ca fara ramai fara bara in 5 minute :)

Link to comment
Share on other sites

edy1092 : nu pot sa folosesc suportii pe care ii am acum la bara? nu se potrivesc cu bara de coupe? trebuie sa cumpar neaparat suporti de coupe?

 

bemeta 330d: nu o sa desfac suruburile acelea de vin in armatura....eu desfac bandourile....apoi capsele acelea ce tin bara in armatura...si o montez pe asta de coupe direct pe armatura de pe masina....

 

 

- oare se potriveste bara asta de coupe pe armatura de bara de pe sedan facelift? sau trebuie schimbata si armatura?

 

nu ai cum sa scoti bara de pe armatura decat dand bara jos cu totul , e prinsa in 2 suruburicare asa cum am mai spus cand pui bara de coupe o sa ti ramana afara vreo 4 cm asa ca ar fi bine daca ai avea suruburile de coupe, daca nu o sa trebuiasca sa le tai si sa le sudezi un cap hexagonal, nu poti sai pui alte suruburi normale , cand o sa dai bara jos o sa vezi de ce..

Link to comment
Share on other sites

Ti-am aratat in poza ce-ti trebuie sa poti prinde bara de COUPE FL STOCK ...prinderile de M nu au nici-o legatura pe barile de FL deoarece NU EXISTA

 

Bara sta in cele 2 sururburi din fata de pe armatura si cele 2 prinderi laterale (se vede clar in poza :) )

 

Bara este mai mult de forma pe masina deoarece este prinsa in diblurile de pe armatura. Atentie cu ce prinzi armatura ca acele dibluri speciale sunt de unica folosinta si se prind cu un pistol special

 

 

PRINDERE NECESARA BARA fata M si stock non FL

 

http://img204.imageshack.us/img204/5650/s7005421.jpg

http://img693.imageshack.us/img693/7651/81597295.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 6 years later...

Salutări! Cineva care a mai făcut aceasta modificare, dacă ma poate ajuta cu câteva sfaturi, poze. Sunt curios și cum arata, dacă se potrivește,eu am o bara de coupe deja cumpărată, fără armatura, și vreau sa știu de ce am nevoie sa o montez, dacă rămâne armatura asta, sau trebuie de pe coupe armatura

multumesc!

Edited by Alin Tomoiaga
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.