Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ft tare, bridgestone sunt cele mai proaste, sunt pe ultimul loc in poll LOL :)

 

Pai Poll-ul era despre ce cauciucuri folosim, nu ce cauciucuri sunt mai bune...

Probabil ca nu multi folosesc Bridgestone.

Eu am acum cauciucurile de vara de la Pirelli.

asa e! probabil ma gandeam la care sunt mai bune :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca Goodyear Eagle F1 GS-D3 sunt foarte bune vara, ai o aderenta excelenta vara pe uscat cat si pe ploaie sunt un compromis bun buget/performanta, singura problema e ca se uzeaza cam repede, binenteles ca sunt cateva care sunt peste ele ca si performanta care le poti numara pe o mana sa zic asa dar si preturile sunt pe masura, eu va recomand ca sa intrati pe tirerack la tire reviews si sa vedeti acolo cum testeaza ei anvelopele si cum sunt clasate ele ca si performanta cat si parerile celor care le-au folosit.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am de 2 ani pe masina Michelin Pilot sport SP2 cu indice de viteza Y 300 km/h mult peste cat poate duce masina.

Sunt ft bune pt vara/ploaie si daca echipeaza modelele Porsche va dati si voi seama.

Pe alta masina am Michelin Primacy se descurca bine in conditii umede.

Pilot Sporturile sunt printre cele mai bune cauciucuri de performanta sunt cam scumpe ,la mine pe 17 era 700 lei 1 cauciuc , asa ca am preferat cele mai bune cauciucuri in detrimentul unor jante de mijloc .

E greu de descris cum se comporta pana nu mergeti cu ele. Restu au iesit toate in urma acestorr cauciucuri.ofera cel mai bun feed-back al suprafetei de rulare astfel ca sti mereu ce se intampla .

Sunt mai dure decat celelalte categorii tocmai pentru a oferi acest feedback esential, drept pentru care se sacrifica din confort pe suprafetele neregulate,

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

intelesesem cum ca bmw ar recomanda continental.nu stiu cat de adevar este.

oricum,am luat si am avut pt vara numai continental si sunt multumit.

pe iarna merg pe dunlop spwinter si la fel,super multumit le-am avut de noi si se comporta super.

Link to comment
Share on other sites

Stefan_e46, nu cred ca e chiar asa mare diferenta sesizabila la condus intre Michelin si oricare alta marca....:) am mers cu Sport PS2, dar (probabil e doar o senzatie personala), mi-au placut mai mult Bridgestone Potenza pe ploaie......

 

 

Personal, ma intereseaza cum se comporta o anvelopa pe asfalt ud sau umed, pe uscat toate isi fac treaba cat de cat si daca nu ma dau pe circuit....

 

Am votat Bridgestone si o sa raman la Bridgestone....cu Dunlop am avut o intamplare nefericita...au sarit bucati din el, acesta fiind pe spate, la viteza de 235 km/h (noroc ca nu s-a dezumflat pe loc), cauciucul fiind in stare relativ buna inainte de asta [Dunlop SP Sport 9000]...

post-5723-1267776563_thumb.jpg

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Votat Bridgestone!

Masina este echipata cu Bridgestone Potenza – Vara si Bridgestone Blizzak - Iarna (mai putin iarna aceasta deoarece am circulat cu o alta masina).

 

Am avut pe E36 Continental SportWinterContact si mergeam super nevand dsc/dtc/etc.

post-1770-1267897723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu cred ca o sa aleg Goodyear, la Michelin nu sunt multumit de aderenta la franare.

 

Azi mi-a facut unul capul mare cum ca Michelin are cea mai buna aderenta la suprafata de contact , implicit franare blabla . recomanda cu caldura Dunlop SP 01 , am avut asa ceva si sunt praf ... Vezi ca nici GY nu sunt excelente .

Link to comment
Share on other sites

Ce-i drept nu le am de noi, dar sunt extrem de nemultumit de aderenta.

As am cumparat masina.

Sunt din 2006, mai merg, deci nu sunt terminate.

Ma asteptam mai mult de la MICHELIN, pacat.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Ce-i drept nu le am de noi, dar sunt extrem de nemultumit de aderenta.

Sunt din 2006, mai merg, deci nu sunt terminate.

 

06 e cam mult , un cauciuc imbatraneste si-si pierde din proprietati chiar daca arata bine . In mod sigur e diferit cand ai o guma noua . Si cam asta e problema cu imbatranirea , devin sticla pe asfalt . E si normal . Sunt unele care devin sticla dupa ce au pierdut doar 2 mm .

Link to comment
Share on other sites

ªi totuºi Michelin Pilot Sport 2 sunt ºi au fost referinÞã În aderenÞa la mers foarte tare. E drept cã am 2 neajunsuri În a susÞine aceastã afirmaÞie. Nu le ºtiu pe maºini cu RWD ºi se uzeazã foarte repede, probabil asta fiind o explicaÞie.

 

Alternativa la PS2, una mult mai ieftinĂŁ, ar fi Goodyear EAGLE F1 Asymmetric.

 

De curând au apãrut Michelin Pilot Sport 3, care la nemÞi iar au ieºit primele În testul ADAC, dacã nu mã Înºel, chiar luna asta, dar nu le ºtiu deloc. E cineva aici pe forum care parcã ºi-a luat, Însã ºtiu cã nu prea le-a testat.

 

AltĂŁ anvelopĂŁ lĂŁudatĂŁ ar mai fi Fulda CARAT EXELERO, la preĂž decent.

 

Pe uscat ar mai fi de menĂžionat Yokohama Parada Spec 2.

 

Pt. pasionaĂžii de semi-slick, track, aÂş menĂžiona Toyo Proxes R888, care deja sunt celebre, Michelin Pilot Cup Sport, dar sincer pe ud nu vĂŁ vĂŁd bine deloc. Ăn plus se uzeazĂŁ ĂŽn draci.

 

Ceva mai rezistente Âşi parcĂŁ Âşi mai ieftine, Kumho V70a. DacĂŁ ĂŽmi aduc bine aminte, exista un campionat de turisme Kumho BMW.

 

Dunlop Direzza Z1 Star Spec sunt iar niºte anvelope interesante, dar din ce scrie pe net, nu se gãsesc În România, iar un prieten a vorbit În SUA sã-ºi ia ºi transportul Îl costa cam cât anvelopele. Erau mai ieftine decât PS2 ºi simetrice (le poÞi muta), dar În condiÞiile alea a spus pas.

 

Personal sunt Într-o mare dilemã ce gume sa pun pe X3. Deºi Pirelli P ZERO ROSSO Asimmetrico nu mi-a pus probleme deosebite, parcã aº alege altceva, dar sunt limitat prin dimensiunea celor de pe faÞã, 235/45/19 sunt cam rare. Yokohama mai face, dar nu prea aduce nimeni În Europa ºi nu am feedback.

Sau Continental ContiCrossContact UHP, care sunt anvelope dedicate de SUV, cu o tehnologie ciudatã, care cicã lãÞeºte anvelopa pe perioada de frânare ºi viraj pt. aderenÞã maximã ºi o Îngusteazã În momentul accelerãrii pt. o rezistenÞã la Înaintare mai micã.

 

Pt. iarnã am Bridgestone Blizzak LM-22, experienÞa se muleazã cu ce spun ãºtia prin teste, aderenÞã maximã pe gheaÞã, foarte bunã pe zãpadã ºi ud, frânare printre cele mai performante pe toate suprafeÞele. Neajuns, aderenÞã lateralã micã dacã nu e uscat, dar sunt mai mult decât mulÞumit ºi aºa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.