Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dupa parerea mea toate cele sase marci premium de cauciucuri enumerate in topic sunt calitative dar au si un pret pe masura. Cu oricare din aceasta marca masina ta nu se face de ras pe drum. Dar cati oare dintre noi ne permitem patru cauciucuri noi-noute dintre aceste marci!? Un prieten anul trecut si-a montat patru Michelin PS2 225/45/17 cu 650 de euro. :)

Tinand cont de aceste lucruri eu va recomand doua modele de cauciucuri cu un optim raport calitate-pret si care le puteti gasi pe www.cauciucuridirect.ro (varianta romaneasca) si www.gommadiretto.it (varianta italiana).

 

1. Falken FK-452 - directional, ultra high perfomance, cu un design frumos. Fabricat in Japonia se pare ca face parte din firma care are marcile Dunlop si Goodyear. In Italia, posesorii de BMW sunt foarte incantati de acest model de cauciuc si au facut chiar un Fun club Falken - click! si poarta multe discutii de apreciere despre acest model de cauciuc - click!; click!.

http://ssl.delti.com/tyre-pictures/FalkenOhtsu/FK-452.jpg http://img21.imageshack.us/img21/3348/screenshot02q.jpg

2. Kumho ECSTA SPT KU31 - directional, ultra high perfomance si de asemenea un foarte frumos design. Este fabricat in Coreea si este intre primii zece mari constructori de cauciucuri. In 2002 Kumho a prezentat primul cauciuc din lume cu tecnologia UHP (ultra high perfomance). In iunie 2006, Kumho impreuna cu americanii de la Miracle Motorsports castiga locul trei la cursa de 24 de ore de la Le mans - click!.

http://ssl.delti.com/tyre-pictures/Kumho/ECSTASPTKU31.jpg

P.S. Sper ca v-au ajutat sfaturile mele si sa stiti ca "FIRMA" nu este totul, mai exista si raportul calitate-pret.

Link to comment
Share on other sites

o mica intrebare ... daca pun 225/45/r17 in loc de 225/50/r17 ? am eroare la vitezometru ?

 

Da, cam 8km/h . Insa vor arata naspa pe masina, ca am facut si eu aceeasi greseala! Plus ca va inregistra mai multi kilometri, decat faci in realitate...si nu cred ca vrei asta!

Link to comment
Share on other sites

Pãi aºa ºi cu anvelopele de varã de pe maºinã din fabricã faÞã de GPS existã erori ºi nu se menÞin constante la orice vitezã, adicã nu ai 8km/h diferenÞã indiferent cu cât mergi, ca idee la 60 poÞi avea o diferenÞã de 3km, iar la 160 de 12 km. Ne intereseazã referinÞa relativ la ce aratã ºi mãsoarã maºina.
Link to comment
Share on other sites

Good Year Eagle F1 de vara am acum pe masina. Arata f bine, sunt f alunecoase pe ploaie, putin zgomotoase si nu prea tin in timp. Nu au fost o alegere potrivita decat din prisma designului. Pe o alta masina am Bridestone Potenza. Le recomand....

 

Nu sunt deloc de acord cu tine, au o aderenta iesita din comun pe ploaie, pur si simplu m-au surprins cat de bine adera cand e ploaie afara, de zgomot nu pot sa spun ca ma plang pe langa alte cauciucuri eu zic ca astea sunt foarte bune ca si nivel de sunet la rulare, cat despre uzarea in timp pot sa spun ca e medie spre slaba. Probabil ca tu mergi cu prea multa incredere peste balti de apa sau fortzezi masina in curbe cand e ud afara si de aia ti se par alunecoase, fiindca altfel nu imi explic acest fenomen pe care l-ai resimtit tu din partea acestor anvelope, poate daca au defect de fabricatie sau orice alta anomanile atunci da.

Link to comment
Share on other sites

Eu acum pe masina am Michelin Pilot Sport 2 cu o uzura de 40-50% probabil asa a fost masina echipata din fabrica ( masina este din 2006 si are 59000 Km ) sunt foarte multumit de anvelope.Pe E 46 am avut Goodyear Eagle nu stiu de care ... ideea este ca-mi intra DSC foarte des la viteze de 60-70 Km/h. Tot studiez discutiile despre anvelope pentru ca vreau sa-mi schimb ambele seturi (vara + iarna ). Nu m-am decis inca :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Good Year Eagle F1 de vara am acum pe masina. Arata f bine, sunt f alunecoase pe ploaie, putin zgomotoase si nu prea tin in timp. Nu au fost o alegere potrivita decat din prisma designului. Pe o alta masina am Bridestone Potenza. Le recomand....

 

Nu sunt deloc de acord cu tine, au o aderenta iesita din comun pe ploaie, pur si simplu m-au surprins cat de bine adera cand e ploaie afara, de zgomot nu pot sa spun ca ma plang pe langa alte cauciucuri eu zic ca astea sunt foarte bune ca si nivel de sunet la rulare.

+1

Am si eu Eagle 1 si sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre anvelopele, Toyo Proxes T1-R..

 

Am gasit la pret bunicel,daca are cineva sau cunoaste modelul il rog sa-mi spuna si mie parerea..

 

Trebuie neaparat sa cumpar 2 anvelope noi sa le pun pe spate si inca nu sunt hotarat...As alege intre Toyo si Hankook..

 

P.S Are importanta daca sunt DOT(3309), sunt noi.

Link to comment
Share on other sites

pe ploaie 0, pe uscat 0. eu credeam ca e din cauza ca s-au invechit insa am citit acelasi lucruri pe 2 forumuri de specialitate

Eu zic totusi ca depinde de uzura lor..

 

Am mai gasit ceva interesant ,cu profil care caut eu ..

 

Dunlop SP SPORT 9090.Are cineva pe masina .?

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Am eu GY Excellence si sunt f multumit de ele , am cam 2000 km cu ele si am testat si ud si uscat

 

pe ploaie 0, pe uscat 0. eu credeam ca e din cauza ca s-au invechit insa am citit acelasi lucruri pe 2 forumuri de specialitate

 

 

si eu am vrut sa iau dar dupa ce multi s-au plans ca dupa max 10 k km poti sa le arunci am renuntat , se uzeaza f repede si-si pierd calitatile

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.