Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

letty uitate si la astea, nu sunt rele de loc, asimetrice, si silentioase..

vredstein ultracento din pacate nu se fac pe dimensiunea ta si ce mai e pe acolo nu sunt asa bune..

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=67601200.139.773&typ=R-148756&ranzahl=4&Breite=205&Herst=Vredestein&Quer=60&Felge=15&Speed=H&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

Link to comment
Share on other sites

eu momentan am G Y eagle f1 GS-D3 si sunt multumit de aderenta dar acest model nu se mai fabrica din cate stiu

asa se aude ... dar inca se mai gaseste la vanzare :thumbsup: pe unele situri despre care s-a discutat si aici pe forum

 

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=67601200.139.773&typ=D-112026&ranzahl=4&Breite=205&Herst=Goodyear&Quer=55&Felge=16&Speed=V&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

Edited by Marius_Is
Link to comment
Share on other sites

eu am nevoie 225/45 r17 si nu prea se mai gasesc

Link to comment
Share on other sites

eu am nevoie 225/45 r17 si nu prea se mai gasesc

 

Daca totusi gasesti ai grija sa fie fabricate in DE ... alea facute in China sunt f proaste.

 

Pentru 225/45 r17 ai putea trece la EAGLE F1 Asymmetric ... spunea cineva aici pe forum ca sunt bune.

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=67601200.139.773&typ=D-109619&ranzahl=4&Breite=225&Herst=Goodyear&Quer=45&Felge=17&Speed=V&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

Edited by Marius_Is
Link to comment
Share on other sites

am nevoie de 2 anvelope pt anul asta 2 le am sunt uzate dar nu este buget pt noi

am 2 Michelin PS 2 mai au 1.5 - 2 mm de la limita le pun pe spate sau pe fata ?

 

vreau sa mai cumpar 2 dar nu stiu de care din cele 17 pagini am ramas cu ideea urmatoare :

 

Michelin sunt scumpe distanta de franare cea mai mica , performante pe asfalt uscat dar se tocesc rapid si sunt periculoase pe ud

 

Continental locul 2 dupa michelin bune si pe uscat si pe ud , dar sunt zgomotoase si au distanta de franare mare

 

Dunlop si Bridgestone sunt cele mai dure care rezista cel mai bine la uzura dar nu sunt la fel de bune precum continental si michelin , adica au aderenta si distanta de franare mai mica

 

GY Eagle sunt cele mai echilibrate

 

ce imi recomandati sa iau pe viitor la un raport pret/uzura/calitate ? care e best deal ? nu vreau sa le exploatez la maxim dar nici sa ma duc in gard la prima ploaie , iar in oras am nevoie si de o distanta de franare buna ca obisnuiesc sa-i "imping" pe unii care dorm de la spate :p

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

Daca le pui pe fata pe cele uzate de care aminteai, pe umed/ploaie vei avea surprize neplacute la franare.

 

Oricum, decat 2 uzate tare si 2 noi de top, mai degraba 4 noi din liga a2a.

 

Ai putea alege intre Firestone si BF Goodrich fara sa cheltuiesti prea mult. ;)

 

P.S. Poate ne intalnim zilele astea si mai discutam (si) pe tema asta.

Edited by sonik
Link to comment
Share on other sites

Daca le pui pe fata pe cele uzate de care aminteai, pe umed/ploaie vei avea surprize neplacute la franare.

 

Oricum, decat 2 uzate tare si 2 noi de top, mai degraba 4 noi din liga a2a.

 

Ai putea alege intre Firestone si BF Goodrich fara sa cheltuiesti prea mult. ;)

 

P.S. Poate ne intalnim zilele astea si mai discutam (si) pe tema asta.

 

da asa e riscant sa le pun pe fata , mai bine spate ... driftul il mai controlezi dar cand iesi in decor cu fata nu mai ai ce face .

cand ai timp ne intalnim sa vezi cum a evoluat rugina in 3 luni de zile si ce jante mi-am luat :p

Link to comment
Share on other sites

cand am achizitionat masina, un e36 coupe, aveam continental 215/45/r17 cam uzate pe spate, erau foarte silentioase si foarte aderente

le-am schimbat cu o pereche(2) de falken 215/40/r17 cam zgomotoase, de aderenta nu stiu ce sa zic, decat ca la o accelerale mai puternica anvelopele pierdeau din aderenta, acum am good year eagle f1 225/45/r17 foarte zgomotoase

dar cu o aderenta super. sunt multumit de ele, si chiar imi place ca sunt zgomotoase, suna mai sport

 

cred ca continental sunt cele mai bune, silentioase si aderente

Link to comment
Share on other sites

hello 2 all!

si mie imi trebuie putin ajutor pt a ma decide ce anvelope de vara sa iau :(

am un 530 din 2000, 183 CP si inca tot nu m-am decis...adevaru ii ca nici nu vreau sa dau 2400 lei pe ele :|

oare care ar fi cele mai bune ca si pret - calitate?! sa spunem cu pretul ar fi undeva intre 1500-2000 lei.

mersi

Edited by drazil
Link to comment
Share on other sites

Daca totusi gasesti ai grija sa fie fabricate in DE ... alea facute in China sunt f proaste.

 

Pentru 225/45 r17 ai putea trece la EAGLE F1 Asymmetric ... spunea cineva aici pe forum ca sunt bune.

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=67601200.139.773&typ=D-109619&ranzahl=4&Breite=225&Herst=Goodyear&Quer=45&Felge=17&Speed=V&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

am comandat 2 din DE acum sper sa fie fabricate tot acolo mai am 2 noi pe care le-am luat de la casco si sunt china

Link to comment
Share on other sites

Maxxis Victra MA-Z1. Bune si pe uscat si pe ud si rezistenta mare la impactul cu gropile. Dimensiune 235/45/17 indice de greutate 99 si viteza Y. Un pic zgomotoase la viteze mici si uzura la jumate in 30000 de km pe tractiune.Vara asta cele de pe spate trec pe fata! Edited by miculitd
Link to comment
Share on other sites

Eu am de iarna Bridgestone Blizard si tin sa subliniez spusele lui Bala cu umezeala. Am avut mai multe "senzatii tari" cu astea de iarna pe umezeala decat cu cele de vara pe zapada. Sunt dezastuoase daca e ud pe jos, noroc ca mai exista DSC sa te ajute sa stai pe sosea. Sa nu ma intelegeti gresit pt iarna cu zapada, gheata, asfalt inghetat s-au comportat exemplar, dar acum cand e un pic ud pe jos si grade cu plus, danseaza masina pe sosea.

 

Cu stima,

Mr. BIG

Link to comment
Share on other sites

salut am pus aseara jantele de 17 cu anvelope 225 si la orice denivelare sau groapa , muchie imi trage tare ... Daca nu tin de volan bine se duce urat , e normal sau e ceva in neregula ? Poate nu sunt eu obisnuit de la R15 195 la R17 225 sau sa ma duc sa fac directia / unghiul , jantele au fost echilibrate .
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa citesc in ultimul numar al revistei auto motor si sport, testul anului 2012 ptr anvelopele de vara.

Clasamentul este urmatorul :

 

Ptr dimensiunea 245/45 R18

 

1. Continental Conti Sport Contact 5 - 183 p.

2. Nokian Z G2 - 182 p.

3. Pirelli P Zero - 181 p.

4. Dunlop SP Sport Maxx TT - 173 p.

5. Hankook Ventus S1 evo2 - 171 p.

6. Toyo Proxes T1 Sport - 154 p.

 

Ptr dimensiunea 195/65 R15

 

1. Pirelli Cinturato P1 - 170 p.

2. Dunlop SP Fast Response - 155 p.

3. Uniroyal Rain Expert - 152 p.

4. Goodyear Efficient Grip - 151 p.

5. Bridgestone Turanza ER 300 - 147 p.

6. Firestone Firehawk TZ300a- 145 p.

Link to comment
Share on other sites

Am avut de fabrica pe masina Continental Premium Contact 2 care m-au tinut cam 50.000km. Foarte bune si pe uscat si pe ud, te chinui sa le faci sa scartaie. Dupa un an de pauza cu unele care le am acum la vanzare am cumparat 4 bucati noi de Premium Contact 2, asa ca raman fidel modelului si marcii germane :)
Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia sa lucrez 2 ani in cadrul comapniei Continental Automotive Products - CAP ( lol )

Am fost fascinat de procesul de productie, in fiecare zi coboram in fabrica, sa mai studiez, sa mai discut cu cate un inginer, sa mai observ cate ceva :)

Anyway, o diferenta incredibil de mare dpdv al calitatii este intre anvelopele OE si replacement. Si asta la toti producatorii de anvelope.

Cele OE sunt foarte bune, rezistente, performante, etc. Replacement-urile.....chiar daca sunt exact acelasi produs, dimensiune etc, sunt cu mult sub OE...

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.