Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

Anyway, o diferenta incredibil de mare dpdv al calitatii este intre anvelopele OE si replacement. Si asta la toti producatorii de anvelope.

Cele OE sunt foarte bune, rezistente, performante, etc. Replacement-urile.....chiar daca sunt exact acelasi produs, dimensiune etc, sunt cu mult sub OE...

Foarte important ceea ce ai spus aici.

In general cand cineva ma intreaba ce pneuri sa-si puna pe masina ii spun sa-si ia ce a avut pe masina, identice si la fel si cu steluta de rigoare care arata ca sunt pneuri OEM sau modelul care se monteaza din fabrica in acel moment. E posibil sa se schimbe generatia si la pneuri.

 

Multi mi-au zis ca prind eu fluturi, ca e tot aia, etc.

Ca si pneurile de la reprezentanta BMW. Alea sunt pneuri OEM livrate direct catre BMW si nu pentru Doru&Mircea srl din Galati... numele firmei e real si chiar cu pneuri se ocupa :)

Link to comment
Share on other sites

nu , inainte mergea perfect viram cu 1 deget , doar la denivelari , gropite trage ...

Cand ne intalnim dam o tura sa iti pot spune o parere, tinand cont ca am mers cu toate dimensiunile standard intre 15 si 18 pe e46.

 

am facut un drift la rond in centru [...]

Asa, de rodaj, nu? :)

Edited by sonik
Link to comment
Share on other sites

Foarte important ceea ce ai spus aici.

In general cand cineva ma intreaba ce pneuri sa-si puna pe masina ii spun sa-si ia ce a avut pe masina, identice si la fel si cu steluta de rigoare care arata ca sunt pneuri OEM sau modelul care se monteaza din fabrica in acel moment. E posibil sa se schimbe generatia si la pneuri.

 

Multi mi-au zis ca prind eu fluturi, ca e tot aia, etc.

Ca si pneurile de la reprezentanta BMW. Alea sunt pneuri OEM livrate direct catre BMW si nu pentru Doru&Mircea srl din Galati... numele firmei e real si chiar cu pneuri se ocupa :)

 

Perfecta dreptate :thumbsup: In plus, este un "amanunt" care nu s-a discutat pana azi.

Buna si informatia lui Joe

Link to comment
Share on other sites

Pentru un comportament "omogen" al masinii, alege si pentru fata acelasi profil :p

 

Pana acum nu dadeam in pneuri. Acum insa, cand vad ca tin de ma plictisesc de ele, dau in ele fara mila...

Nu am mai cumparat cauciucuri noi de vara, de nu mai stiu cand.

Link to comment
Share on other sites

Ca si pneurile de la reprezentanta BMW. Alea sunt pneuri OEM livrate direct catre BMW si nu pentru Doru&Mircea srl din Galati... numele firmei e real si chiar cu pneuri se ocupa :)

 

Inca un lucru : anvelopele OEM sunt cele cu care sunt incaltate masinile cand sunt absolut noi ( zero kilometri la bord ).

Celelalte, ( replacement-urile ) se vand marilor depozite de anvelope din lume, care mai apoi ajung in depozite mai mici, magazine si chiar reprezentante auto.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de Bridgestone Potenza 245/50 R17 ? Le-am montat pe un e60, cu jante de e63 style 117, sunt RFT, gropile nu se simt deloc, e foarte comoda, cauciucul iese un pic in afara jentii, e bine ca protejeaza janta la borduri.

 

Stiti cumva daca sunt probleme ca am pus 245 / 50 pe e60? Nu pare sa atinga nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am reusit sa citesc in ultimul numar al revistei auto motor si sport, testul anului 2012 ptr anvelopele de vara.

Clasamentul este urmatorul :

 

Ptr dimensiunea 195/65 R15

 

1. Pirelli Cinturato P1 - 170 p.

2. Dunlop SP Fast Response - 155 p.

3. Uniroyal Rain Expert - 152 p.

4. Goodyear Efficient Grip - 151 p.

5. Bridgestone Turanza ER 300 - 147 p.

6. Firestone Firehawk TZ300a- 145 p.

 

Cine stie care dintrele cele de mai sus au buza aceea protectoare pentru janta?

Link to comment
Share on other sites

uniroyal au, eu dinalea am.

Daca mergi tare se uzeaza cam repede, dar nu e cazul in romania, ca nu ai unde. oricum nu o sa tina cat niste michelin eco premium, la alea pica caseta mai repede ca ele.. :)

 

Vorbesc de cum se merge prin DE, adica peste 140-160 km/h multe ore in sir, nu niste reprize pe o linie dreapta de 1 km care o prinzi mai libera.

Link to comment
Share on other sites

salut bĂŁieți,mĂŁ gĂŽndesc sĂŁ schimb anvelopele,acum am continental ContiSportContact 3, 225/45/17-245/40/17 și mĂŁ bate gĂŽndu sĂŁ pun Continental ContiSportContact 5,preț 640 euro,sincer sĂŁ fiu,am fost destul de mulțumit de ContiSportContact 3,acum vreau sĂŁ știu și pĂŁrerea voastrĂŁ,a celor care folosesc sau au folosit ContiSportContact 5 cum se comportĂŁ mașina,mai am o rugĂŁminte,mașina am cumpĂŁrat-o echipatĂŁ cu cu anvelope 225/45/17-245/40/17 și mĂŁ gĂŽndeam ,dacĂŁ e posibil,sau dacĂŁ merge,sĂŁ pun doar o singurĂŁ dimensiune,adicĂŁ 225/45/17,vĂŁ rog foarte mult ajutați-mĂŁ cu un sfat,cu ce afecteazĂŁ mașina dacĂŁ pun o singurĂŁ dimensiune,vĂŁ mulțumesc foarte mult,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.