Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

stau in germania dupa salzburg in landul rosenheim...

datorita climatului pentru conditii maxime de siguranta trebuie sa ai in vedere apa si maxim de grip..., gumele sa fie mereu peste 5mm, chiar si primavara tarziu sau toamna devreme poti avea surprize neplacute mai ales pe sosea umeda cu amestec de polen frumze etc, si pe autobanda in austria poti sa prinzi zapada pana in aprilie tarziu ...

poti sa iti alegi si o combinatie hibrid pe axe fata-spate, fata moi franare- spate mai dure sa reziste la tractiunea ta 2.5i, 225/45 si spate 245/40

nu recomand nici o marca anume pentru ca sunt de parerea ca dupa 2-3 ani maxim anvelopele trebuiesc schimbate chiar daca au inca profil bun, asa ca eu nu simt nevoia sa iau top premium ca sa le schimb peste 50-60k

 

TEST ADAC DE thumbsup.png

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2013_Sommerreifen_Test_225_45_R17.aspx

 

 

Perfect adevarat, acum 2 ani era gata sa ma ia valul cu totul pe autostrada in Austria, in plina vara,e adevarat ca gumele erau cam duse!

Link to comment
Share on other sites

Unyroial e detinuta de Michelin.

rainsport 2 si apoi 3 am avut eu, alea 2 foarte bune, pacat ca le mancam pe paine,

Tot un 525i aveam in DE se duceau cam in 17k km maxim, dar mi-au salvat viata in Austria, noaptea intrat in lac pe autostrada cu peste 110.. 2 masini in fata mea au pierdut controlul si pendulau ca dracul, eu am trecut fara probleme mari..

Ce drept si cam o calcam si uzura e mult mai mare...

Foarte bune pe umed in special..

Momentan am niste Dunlop Sport Blueresponse, sunt modele noi, B la consum si A la umed.. se pare ca au castigat testul ADAC 2013..la dimensiunea de 195...

Le am de putina vreme si km foarte putin in extern, nu as putea sa imi dau cu parerea decat la zgomot, sunt intradevar silentioase...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Unyroial e detinuta de Michelin.

rainsport 2 si apoi 3 am avut eu, alea 2 foarte bune, pacat ca le mancam pe paine,

Tot un 525i aveam in DE se duceau cam in 17k km maxim, dar mi-au salvat viata in Austria, noaptea intrat in lac pe autostrada cu peste 110.. 2 masini in fata mea au pierdut controlul si pendulau ca dracul, eu am trecut fara probleme mari..

Ce drept si cam o calcam si uzura e mult mai mare...

Foarte bune pe umed in special..

Momentan am niste Dunlop Sport Blueresponse, sunt modele noi, B la consum si A la umed.. se pare ca au castigat testul ADAC 2013..la dimensiunea de 195...

Le am de putina vreme si km foarte putin in extern, nu as putea sa imi dau cu parerea decat la zgomot, sunt intradevar silentioase...

de asta oscilez intre uniroyal si nexen care ambele au A la ploaie si se incadreaza in bugetul meyu... e super mega periculos in austria mai ales cand ploua si acolo daca nu ai anvelpope bune ure fucked....ma bate gandu la uniroyal dar nush unde sa gasesc in romania

Link to comment
Share on other sites

Decat o anvelopa de buget din ASIA mai bine unele europene, Sava Intesa UHP

 

Amuzant.Decat o anvelopa de buget dar de la un brand asiatic decent mai bine una slovena ,de la o companie mediocra care a fost cuparata de goodyear.Hmm...

Am avut nexen n3000 timp de 4 ani ,profilul era f bun pe ploaie in materie de acvaplanare insa la franare pe ud era mediocru.

Vrei siguranta pe ploaie,pregateste-te sa decartezi 500 ron/buc minim.

Avand in vedere ca anvelopele alea le tii 5-6 ani,sa dai 1600 ron in loc de 2000ron mi se pare economie de prost gust.

Orice mic accident (pana si o tamponare banala) care se poate intampla exact din diferenta asta de calitate intre anvelope iti face o paguba mult mai mare de 400 de ron economisiti.Multi stiu,putini cunosc.

Mi-am luat exact pe ideea asta Goodyear Eagle F1 Assym2 225/45/17 si dupa 1 an pot zice cu mana pe inima ca nu regret absolut nimic.485 ron bucata si merita fiecare banut.

Ca tot vorbim de condus pe ud : am luat ieri niste balti groaznice la 80km/h pe dn2 pe banda de urgenta fara absolut nici o drama.Atat pe nexen cat si pe GY eagle NCT5 care le-am mai avut in conditii similare masina o simteam de la o posta foarte greu de controlat.

Cat despre franarea pe ud,in testele adac din 2012-2013 intre anvelope top 3 si loc 50 (test de 50 anvelope),de la 100km/h franare de urgenta la full-stop rezultatele erau 44metrii vs ~73.

Pe uscat am reusit 18metrii de la 80km/h la zero cu Assym2.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Amuzant.Decat o anvelopa de buget dar de la un brand asiatic decent mai bine una slovena ,de la o companie mediocra care a fost cuparata de goodyear.Hmm...

Am avut nexen n3000 timp de 4 ani ,profilul era f bun pe ploaie in materie de acvaplanare insa la franare pe ud era mediocru.

Vrei siguranta pe ploaie,pregateste-te sa decartezi 500 ron/buc minim.

Avand in vedere ca anvelopele alea le tii 5-6 ani,sa dai 1600 ron in loc de 2000ron mi se pare economie de prost gust.

Orice mic accident (pana si o tamponare banala) care se poate intampla exact din diferenta asta de calitate intre anvelope iti face o paguba mult mai mare de 400 de ron economisiti.Multi stiu,putini cunosc.

Mi-am luat exact pe ideea asta Goodyear Eagle F1 Assym2 225/45/17 si dupa 1 an pot zice cu mana pe inima ca nu regret absolut nimic.485 ron bucata si merita fiecare banut.

Ca tot vorbim de condus pe ud : am luat ieri niste balti groaznice la 80km/h pe dn2 pe banda de urgenta fara absolut nici o drama.Atat pe nexen cat si pe GY eagle NCT5 care le-am mai avut in conditii similare masina o simteam de la o posta foarte greu de controlat.

Cat despre franarea pe ud,in testele adac din 2012-2013 intre anvelope top 3 si loc 50 (test de 50 anvelope),de la 100km/h franare de urgenta la full-stop rezultatele erau 44metrii vs ~73.

Pe uscat am reusit 18metrii de la 80km/h la zero cu Assym2.

 

am luat nexen acum.....sincer nu ma incanta sa dau 500 de lei pe o anvelopa in conditiile in care masina merge mai mult pe autoistrada si putin de tot prin oras..... si se conduce decent fara avioane si prostii....anvelopele arata bine.... cel putin pe uscat se comporta destul de bine pana acum..... aderenta e buna ca a trebuiit sa franez urgent la un momendat si a intrat destul de tarziu abs ul...se aseaza frumos pe drum si sunetu la viteza mare este foarte bun... am luat varianta xl deci are coeficient B la ploaie si va trebui sa vedem cum se comporta asa.... are 3 canale imense unde incape un deget pe mijloc pentru evacuare si un canal mai subtire in lateral... profilul arata foarte bine si nu se vede pe anvelopa ca si cum ar fi mega eftine... dotu e 0414....cat despre consum se vede si acolo deoarece pe acelasi drum in exact aceleasi conditii cu vechile anvelope aveam 7.4 pe bord la o viteza ocnstanta de 120 pe tempomat si acum am 7.1..... not much da macar respecta indicativele... pana acum e super ok.... sa vedem pe ploaie si dupa putina vreme cum se vor comppota... dacxa they fai;l atunci mergem pe cliseurile de mai sus.... as fi luat uniroial da din parti bani these days...plus ca am luat si jante... deci 3000 de lei sau dus asa... pac pac

Link to comment
Share on other sites

la anvelopele de vara este foarte important tocmai pt conditile de ploaie DOT-ul

 

acum ca sa circuli in siguranta pe ploaie trebuie sa ai doar dot 2014,2013 sau 2012

 

daca dot-ul este mai vechi nu conteaza marca,sunt la fel de riscante

 

P.S. Anvelopele au o durata ideala de viata de 2 ani

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la anvelopele de vara este foarte important tocmai pt conditile de ploaie DOT-ul

 

acum ca sa circuli in siguranta pe ploaie trebuie sa ai doar dot 2014,2013 sau 2012

 

daca dot-ul este mai vechi nu conteaza marca,sunt la fel de riscante

 

P.S. Anvelopele au o durata ideala de viata de 2 ani

ideale is multe chestii in viata

Link to comment
Share on other sites

Salut colegi. Am o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Am montate pe masina(320d '99 suspensii stock) jante style 44 8j et47 cu cauciucuri 225/45/17 toate 4. Se poate pune pe spate 235/45/17, adica sa nu frece sau ceva. Am gasit 2 bucati la super pret si in stare foarte buna si vreau sa stiu daca merge. Mersi!
Link to comment
Share on other sites

Salut colegi. Am o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Am montate pe masina(320d '99 suspensii stock) jante style 44 8j et47 cu cauciucuri 225/45/17 toate 4. Se poate pune pe spate 235/45/17, adica sa nu frece sau ceva. Am gasit 2 bucati la super pret si in stare foarte buna si vreau sa stiu daca merge. Mersi!

la jantele alea cu et de 47 nu o sa iti frece nici cu 255 pe spate... doar ca 235 nu cred ca ai trecut pe stalpu de la masina deci teoretic is ilegale plus ca nu stiu cum influenteaza latimea si inaltimea asc u .. e posibil sa nu mai afiseze bine viteza... dar daca pretu e bun....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Parerile vis-a-vis de calitatea/performantele anvelopelor sunt pur subiective. Daca vreti sa va raportati la un sistem comparativ, bine definit si obligatoriu pentru toti producatorii incepand cu noiembrie 2012, uitati-va la eticheta EU. Faptul ca masina a stat bine la o frana, in curba, nu inseamna ca va sta bine la franare si pe carosabil umed.

 

http://content.screencast.com/users/satwien/folders/Snagit/media/cf48dc9f-d1e4-4367-8019-6df74dd17007/2014-07-07_10-42-43.png

 

Mai multe detalii, inclusiv recomandari privind alegerea anvelopelor, aici: http://www.conti-online.com/www/anvelope_ro_ro/sectiuni/tirelabel/

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata pentru R17 cred ca cele mai bune alegeri sunt ContiSportContact 5, Goodyear Eagle F1 Assymetric 2, Dunlop Sport Maxx RT. Variantele de la Continental si Dunlop sunt si cele mai usoare anvelope in categoria marimii 225/45/17, prima 8.8kg si a doua 8.4kg. Goodyear are 10.1kg. Din cate am inteles sunt variantele fara ExtraLoaded (XL)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.