Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu mi-am luat in aprilie 2008 Continental Premium Contact 2. Sunt foarte bune pe uscat si pe ploaie. La plecari/franari in forta se comporta bine, dar foarte bine se comporta la aderenta laterala. Adica atunci cand intri cu viteza mare intr-o curba. Chiar si pe ploaie nu lasa deloc masina sa alunece in lateral. Sau daca e

LE: au DOT 0909 :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze. Anul trecut mi le-am luat. Cu gandul la "anul trecut" am scris 2008; am uitat ca suntem in 2010 si "anul trecut" inseamna 2009 :lol: Deci eu le-am cumparat cu vreo 7 saptamani de la fabricatie :) Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

chriss cam cati km ai facut de cand le-ai luat? la asta ma uitam si eu, am redus selectia la Continental Premium Contact 2 sau Goodyear Excelence... inca ma mai gandesc.

Eu initial mi-am cumparat exact excellence-urile, de la un baiat. Le-am tinut cam 2-3 zile, pana cand am iesit la drum intins si am observat ca tremura masina puternic intre 100-140km/h. Am mers la autosoft sa mi le verifice (m-am gandit ca nu au fost bine echilibrate) dar mi-au zis ca au defect (erau made in South Africa, ca ale colegului). Am avut noroc ca m-am inteles cu baiatul sa-mi dea banii inapoi pe ele. Apoi am mers la autosoft (deja nu ma mai uitam la pret) si mi-am luat aceste Conti (oscilam intre astea si niste michellen-uri, dar erau cam scumpe).

 

Ca o concluzie pot spune ca goodyear mi s-au parut mai moi, mai gumoase. Dar continental imi plac ca stau lipite de drum.

 

LE: am facut cam 7000km

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

sincer cam orice oentru ca mai devreme sau mai tarziu toate ......fac "poc" la fel....:lol:) in afara de perioadele in care stau"tablele" pe ea, la drumuri serioase apar jantele de 17'' originale de pe E60 cu gume michelin pilot sport...deocamdata...pentru ca pe viitor vreau niste eagle F1 sau toyo proxes

 

nu am inteles mai nimic din ce ai spus .. :)

 

Faza cu "poc" nu se prea aplica. Cine merge cu ele pana fac "poc" ?

 

 

@Piratu: Dunlop Sport Maxx am vrut sa imi iau, citisem review-uri pe e46fanatics. Se pare ca pe circuit se comporta bine, deci sigur si pe drumurile de zi cu zi. Mi-am luat insa Continental din cauza conjuncturii.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Eu initial mi-am cumparat exact excellence-urile, de la un baiat. Le-am tinut cam 2-3 zile, pana cand am iesit la drum intins si am observat ca tremura masina puternic intre 100-140km/h. Am mers la autosoft sa mi le verifice (m-am gandit ca nu au fost bine echilibrate) dar mi-au zis ca au defect (erau made in South Africa, ca ale colegului). Am avut noroc ca m-am inteles cu baiatul sa-mi dea banii inapoi pe ele.

erau noi anvelopele?

Link to comment
Share on other sites

Da, erau noi, si aveau un DOT destul de bun (aveau cateva luni, daca-mi aduc bine aminte). Dar le-am luat de la o vulcanizare mai de cartier, cu un pret foarte mic (200/buc, 15"). Dupa intamplarea asta n-o sa mai umblu dupa cauciucuri ieftine.

 

Cei de la autosoft mi-au aratat/explicat in ce consta defectul: au pus o roata pe masina de echilibrat si au invartit-o. Se vedea cum santurile nu erau perfecte, ci se "miscau" stanga-dreapta ("cerne", dupa cum au spus ei). De asemenea era o usoara miscare sus-jos.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

testele facute in Vest pentru cauciucuri nu se prea aplica la noi.

unde ati vazut drum facut cum trebuie ?

daca drumul nu e plan si e plin de mizerii degeaba ai cauciucuri ultrameseriase.

nimeni nu vorbeste de Dunlop SP01, care e un cauciuc rezonabil ca pret, cum spunea Dan 316i - 4 la 200 euro :)

eu am din iulie 2008, am mers cu ele cam 40.000 km si sunt in stare buna. probabil apuc cu ele 6-70.000 km.

daca discutia este de cauciuri de 800 lei bucata, poll-ul trebuia intitulat altfel, nu ?

Link to comment
Share on other sites

nu am spus ca vreau cauciucuri de 800, si unu de 100 ar fi bun daca cineva poate sa imi spunca ca i-a placut cum se comporta la drum intins, si sa fiu sincer am vazut ca poll-ul nostru este foarte diferit fata de altele ceea ce demonstreaza inca o data ca un cauciuc in romania nu se comporta ca in alte parti, nu cred ca o sa gasesc unu care sa nu faca zgomot cand dai in gropi sau sa nu alunece pe "noroiul" de pe drumurile noastre, ca la noi carosabil umed = noroi... Mai astept pareri
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat Dunlop SP Sport Fastresponse pentru ca aveau cel mai bun indicativ de franare si virare pe suprafata uda (am o mica fobie de asfalt+apa), conform rezultatelor testelor de pe cauciucuridirect.ro.

Nu m-au interesat prea mult celelalte criterii.

 

 

A, doar ca mai aveau si protectie de janta...

 

edit: cam asta e rezultatul. raportat la nr de km testati nu e cine stie ce, dar pe mine m-au convins...

 

http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/d...onse/index.html

 

 

 

Da, erau noi, si aveau un DOT destul de bun (aveau cateva luni, daca-mi aduc bine aminte). Dar le-am luat de la o vulcanizare mai de cartier, cu un pret foarte mic (200/buc, 15"). Dupa intamplarea asta n-o sa mai umblu dupa cauciucuri ieftine.

posibil sa fi fost reesapate.

si nu e gluma, pentru ca era s-o patesc eu: pret bun, cauciuc de renume. norocul meu ca m-am dus cu cineva care stia de treaba asta...in final, vanzatorul a recunoscut...

Link to comment
Share on other sites

am stat vreo 2 ore sa analizez marcile pe tyretest.com , nimic sugestiv, erau rezultate foarte bune si foarte proaste la aceeasi marca de cauciucuri, mai multe am invatat din discutia de aici decat de acolo, si dupa tipurile de masini pe care se faceau raportarile chiar nu prea are relevanta, mai astept pareri aici, cel putin aici toata lumea poate sa spuna cum s-au comportat cauciucurile macar pe aceeasi masina(BMW) , si acolo mai stiu o poanta, pe rentacoder.com se angajeaza oameni sa puna note si sa scrie reviews-uri bune despre anumite cauciucuri asa ca nu cred ca e concludent. Auzi, Top Rated Tyres = Nankang NS-2... , cel mai bun cauciuc cu cea mai mare nota Riken - RAPTOR...

Michelin,cat timp a fost in F1 si in WRC a fost clar peste concurenta,Bridgestone respectiv Pirelli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.