Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Salutari,

am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta,trebuie sa mi schimb bratele inferioare si bieletele bara stabilizatoare pt un e46 1.8d 2004 si sunt indecis la marca acestora:lemforder,trw si ultima varianta de care ma feresc ar fi pe original ce pareri aveti? multumesc

 

1. ultima varianta

2. lemforder

3. set de pe ebay cu 150 eur si o vinzi repede :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nu ai schimat senzorii din placute care mai costa si aia 60-80 ron fiecare sau poate i-ai schimbat si trebuie pus testerul p ea pentru a sterge eroarea :drinks:

Daca ai schimbat si senzori si tot nu se stinge scoate o borna de la baterie si va disparea . Am patit-o si eu cand am schimbat placutele si senzori si nu se mai stinge si am scos o borna si a disparut , nu merge sters din tester.

Link to comment
Share on other sites

nu ai schimat senzorii din placute care mai costa si aia 60-80 ron fiecare sau poate i-ai schimbat si trebuie pus testerul p ea pentru a sterge eroarea :drinks:

 

din proprie experienta, verifica mai itai daca trebuie schimbati ambii senzori. Vor fi doi, stanga fata si dreapta spate. De obicei cel de pe spate nu prea apuca sa se uzeze pentru ca fata se uzeaza mai repede si de aceea apare atentionarea in bord. Scutesti o cheltuiala in plus. La E46 fecelift am resetat alarma din computerul de bord.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

2 intrebari am si eu legat de un E46.

 

1. Ce se intampla daca tin mai mult apasat butonul de la dsc? am vazut ca mai apare un beculet pe langa cel dintre cadrane..

2. unde are antena de la radio montata un compact?

 

2. pe luneta.

1. se dezactiveaza total toate sisteme .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cam ce te-ar interesa?

 

Ce este senzor Hall!

Hm!

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hall_effect_sensor

Senzorul Hall este un senzor ce isi schimba caracteristicile cand se afla intr-un camp magnetic si/sau electromagnetic. Adica cheia genereaza un camp electromagnetic de o anumita intensitate, iar senzorii cu efect Hall, trimit mai departe un semnal electric sau isi schimba rezistivitatea, astfel incat un circuit integrat citeste semnalul provenit de la senzori si decide daca e cheia corecta sau nu. Cam vechi topicul, dar poate cineva va fi interesat de asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca ma intrebati de anumite lucruri din seria 3 E-46 poate le stiu.Asa ca cine vrea sa stie ceva sa scrie.Eu am sa incerc sa raspund dar numai cand am timp.

 

Am si eu un bmw 318i din 98` e46 ..imi consuma 15%,si nu`mi dau seama ce se intampla. Astept raspunsul tau,ms.

Link to comment
Share on other sites

:clover: eu ieri mi-am activat unele optiuni ascunse si utile ale masinii mele(e46) acum imi clipesc semnalizarile cand o inchid, se blocheaza automat usile cand plec de pe loc, mi-am activat bluetooth-ul si ma conectez la masina cu coaja mea de tel :hyper: , mi-am setat follow me home la 90 de sec(normal e la 40 parca), mi-am mai activat o optiune cu daylight care aprinde stinge farurile singura, se inchide automat in 2 min daca o deschid din cheie si nu deschid nici o portiera si nu mai stiu, toate astea in cateva minute la un baiat de treaba si priceput cu laptop-ul...masina are anumite optiuni ce nu sunt active din fabrica si se pot activa usor..merge-ti la un tester si se rezolva imediat...bafta !!!
Link to comment
Share on other sites

:clover: eu ieri mi-am activat unele optiuni ascunse si utile ale masinii mele(e46) acum imi clipesc semnalizarile cand o inchid, se blocheaza automat usile cand plec de pe loc, mi-am activat bluetooth-ul si ma conectez la masina cu coaja mea de tel :hyper: , mi-am setat follow me home la 90 de sec(normal e la 40 parca), mi-am mai activat o optiune cu daylight care aprinde stinge farurile singura, se inchide automat in 2 min daca o deschid din cheie si nu deschid nici o portiera si nu mai stiu, toate astea in cateva minute la un baiat de treaba si priceput cu laptop-ul...masina are anumite optiuni ce nu sunt active din fabrica si se pot activa usor..merge-ti la un tester si se rezolva imediat...bafta !!!

La mine se inchid usile inainte sa ii dau cheie, in timplul ala cand astepti sa se stinga senzorii aia si se deschid atunci cand opresti motorul, dar si din butonul ala de pe consolo. Chestia cu farurile nu le-am testat sau cu inchiderea dupa un timp daca nu deschid o portiera... Sa ma duc sa vad :shifty:

Edited by powerxbass
Link to comment
Share on other sites

La mine se inchid usile inainte sa ii dau cheie, in timplul ala cand astepti sa se stinga senzorii aia si se deschid atunci cand opresti motorul, dar si din butonul ala de pe consolo. Chestia cu farurile nu le-am testat sau cu inchiderea dupa un timp daca nu deschid o portiera... Sa ma duc sa vad :shifty:

Mda, nu se inchid usile daca o deschid din cheie si nu deschid o portiera si nici farurile nu se inchid dupa 2 minute sau cat o dura ca am stat langa ea si 3-4 minute si nimic. In schimb daca cu masina oprita si farurile stinse eu ii dau in impuls tragand de maneta de la faza lunga, se aprind pozitiile si faza scurta pentru un timp de 1 minut si ceva dupa care se inchid. Functioneaza si parkingul daca dau de semnalizare... Cam atat. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

@roshu2010

Toate astea le activezi dintrun tester special pt asaceva ?...sau e un tester banal cu care verifici, resetezi una alta la masina ?

Ca am un prieten si ala are un tester si sa trag de el sa imi activeze si mie astea, ma gandesc ca iti arata testerul daca stie masina asaceva. ?!

Link to comment
Share on other sites

:clover: eu ieri mi-am activat unele optiuni ascunse si utile ale masinii mele(e46) acum imi clipesc semnalizarile cand o inchid, se blocheaza automat usile cand plec de pe loc, mi-am activat bluetooth-ul si ma conectez la masina cu coaja mea de tel :hyper: , mi-am setat follow me home la 90 de sec(normal e la 40 parca), mi-am mai activat o optiune cu daylight care aprinde stinge farurile singura, se inchide automat in 2 min daca o deschid din cheie si nu deschid nici o portiera si nu mai stiu, toate astea in cateva minute la un baiat de treaba si priceput cu laptop-ul...masina are anumite optiuni ce nu sunt active din fabrica si se pot activa usor..merge-ti la un tester si se rezolva imediat...bafta !!!

 

cum ti-a activat bluetooth-ul? masina mea are comenzi pe volan(volan sport),dar nu pot sa ma conectez cu tel la masina. cineva de pe forum mi-a zis ca masina mea nu are modulul bluetooth. e posibil sa nu am modulul bluetooth din moment ce am comenzi pe volan?

e46 fl, 143 cp

Link to comment
Share on other sites

cum ti-a activat bluetooth-ul? masina mea are comenzi pe volan(volan sport),dar nu pot sa ma conectez cu tel la masina. cineva de pe forum mi-a zis ca masina mea nu are modulul bluetooth. e posibil sa nu am modulul bluetooth din moment ce am comenzi pe volan?

e46 fl, 143 cp

Comenzile pe volan le am si eu, din fabrica, dar bluetooth nu, nu este obligatoriu.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc modulator FM cu RDS si bluetooth de la SATECHI si e ok. Cand suna cineva imi arunca numarul sau numele pe radio prin RDS si foloseste instalatia de sonorizare a masinii prin radio insa nu e bun cand esti cu sotia si te suna amanta :))). Glumesc! Si eu am comenzi pe volan pt muzica si telefon, dar nu am bluetooth. Deci ala e optional. Iti trebuie un modul in spate in portbagaj cu functia asta, dar sunt scumpe in draci... 500 de euro SH. Poti pune modul video sa vezi programele Tv sau filme pe display si toate astea se monteaza in portbagaj unde e navigatia, cine are.
Link to comment
Share on other sites

@FlorinB eu aveam pe masina bluetooth din fabrica si asta am aflat din lista cu optiunile masinii pe care mi-a dat-o un coleg de pe forum dupa ce i-am spus seria masinii...am gasit un pass key pt bluetooth printre carticelele masinii si informatii despre cum sa te conectezi la masina...eu am si navigatie mica pe masina...
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc modulator FM cu RDS si bluetooth de la SATECHI si e ok. Cand suna cineva imi arunca numarul sau numele pe radio prin RDS si foloseste instalatia de sonorizare a masinii prin radio insa nu e bun cand esti cu sotia si te suna amanta :))). Glumesc! Si eu am comenzi pe volan pt muzica si telefon, dar nu am bluetooth. Deci ala e optional. Iti trebuie un modul in spate in portbagaj cu functia asta, dar sunt scumpe in draci... 500 de euro SH. Poti pune modul video sa vezi programele Tv sau filme pe display si toate astea se monteaza in portbagaj unde e navigatia, cine are.

De unde ai luat Bluetooth de la Satechi? Am gasit si eu pe net dar nu prea am incredere in site-urile respective..

Link to comment
Share on other sites

Desi nu sunt de acord, in Romania, ca si in US, masinile fac asa ceva.

 

Conduita in Germania e alta... Din pacate, inca nu e asa si in Romania...

De acord cu tine, dar la noi nu exista educatia din Germania. Se pare ca la noi inca mai sunt indivizi care se bucura de obiecte de pe masinile voastre... Adica un eleron, un bandou, oglinzi, etc... Zic asta ca tocmai mi-a furat eleronul acum 2 saptamani si am luat foc cand am vazut. Nu m-a suparat faptul ca la luat cat faptul ca a bagat un cutin pe sub el si mi-a zgariat-o... Suntem praf la capitolul asta. Deci inca ne mai trebuiesc 200 de ani sa ajungem la nivelul germaniei din stadiul actual... sper.

 

De unde ai luat Bluetooth de la Satechi? Am gasit si eu pe net dar nu prea am incredere in site-urile respective..

De aici am luat modulatorul FM. Am luat 2 bucati si au fost seriosi. Din America vin.

 

http://www.satechi.net/index.php/bluetooth/bluetooth-fm-transmitters/soundfly-bt-ultimate-bluetooth-car-fm-transmitter-wma-mp3-player-for-sd-card-usb-charger-iphone-4-3gs-3g-ipod-zune

post-40704-0-14670300-1306005641_thumb.jpg

post-40704-0-53303600-1306005651_thumb.jpg

post-40704-0-18119800-1306005659_thumb.jpg

Edited by powerxbass
Link to comment
Share on other sites

Cand dau inapoi, oglinda din dreapta se lasa in jos automat. Problema este ca se lasa prea in jos de nu mai vad absolut nimic. Cum as putea face ca oglinda sa se lase in jos doar pana la un anumit nivel?

Ai scaune cu reglaj digital si memorie? Stiu ca functia asta cu oglinda, doar daca ai si scaune cu reglaj digital e valabila. Incearca in timp ce e in marsarier sa o ridici din joystik. Daca tot nu vrea, probabil trebuie sa memorezi de undeva, nu imi dau seama...

Link to comment
Share on other sites

Da, am scaune electrice cu memorie. Am incercat sa fac ceea ce ai spus dar nu merge.

In manual spune asa "How far the passenger mirror tilts can be set individually for each ignition key"

 

P.S. Pot pune jante de E60 pe E46?

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.