Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Am alarma OEM pe masina, (cel putin asa cred, deoarce am oglinda cu senzori de ploaie si becul ala rosu sub ea), dar nu functioneaza. O fi vreo singuranta arsa? Stie cineva unde se afla siguranta pt alarma originala a masinii? Eu am cautat in torpedou la panoul cu sigurante dar nu am gasit nimic legat de alarma.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am cumparat de curand un e46 coupe din Germania, de acolo mi-au dat decat o cheie la masina.....doar pasta o avea, nimic grav, promlema e ca arata foarte urat cheia(lipita cu superglue...etc) si pe langa asta nu mai functioneaza nici un buton.

Stie cineva unde ma pot duce, sa schimb carcasa, sa o repare.....un sfat?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am cumparat de curand un e46 coupe din Germania, de acolo mi-au dat decat o cheie la masina.....doar pasta o avea, nimic grav, promlema e ca arata foarte urat cheia(lipita cu superglue...etc) si pe langa asta nu mai functioneaza nici un buton.

Stie cineva unde ma pot duce, sa schimb carcasa, sa o repare.....un sfat?

 

Multumesc.

poti cumpara o carcasa de pe okazii si sa transferi placa de pe cheia ta in cheia cumparata, e foarte simplu si functioneaza 100%

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

@FlorinB eu aveam pe masina bluetooth din fabrica si asta am aflat din lista cu optiunile masinii pe care mi-a dat-o un coleg de pe forum dupa ce i-am spus seria masinii...am gasit un pass key pt bluetooth printre carticelele masinii si informatii despre cum sa te conectezi la masina...eu am si navigatie mica pe masina...

 

Salut cum pot afla si eu dotarile pe masina ?, ca mai am cateva lucruri care nu le inteleg ce is alea prin portbagaj

am si telefon si navigatie si eu, da mai are vreo 4 cuti ciudate si cabluri care nu le inteleg

nu stii un site ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Salut cum pot afla si eu dotarile pe masina ?, ca mai am cateva lucruri care nu le inteleg ce is alea prin portbagaj

am si telefon si navigatie si eu, da mai are vreo 4 cuti ciudate si cabluri care nu le inteleg

nu stii un site ceva ?

Acolo sunt modulele practic de radio, bluetooth, navigatie si modulul tv ca sa introduci semnale Audio/Video si te poti uita si la Tv. Ce ai in fatza in bord, practic e doar o consola ce activezi modulele din spate din portbagaj. Ai LCD mare pe masina sau e standard fara LCD? Normal trebuie sa le vezi pe fiecare cand intri in menu. Selectezi modulul si asta e. Daca nu le vede inseamna ca ori nu sunt conectate undeva pe traseu, ori a fost umblat la firmware-ul consolei de nu le vede si trebuie rescrisa. Sunt 3 tipuri de console. MK2, MK3 si MK4. Stiu ca am cautat si eu un modul Tv si am gasit la vreo 500 de euro SH. Sunt scumpe modulele, oricum. Esti un fericit ca le ai.

Poze ca sa iti dam mai multe amanunte.

 

Poate te ajuta asta:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/43287-navigatie-169-bmw-e46-facelift/

Edited by powerxbass
Link to comment
Share on other sites

salut...am nevoie de o consola MK3.....sau....MK4....cam cat costa fiecare?....acum am mk3 dar,am bagat un dvd care a ramas blocat inauntru.abea l-am scos afara dar...de-atunci pe monitor nu se mai vede nimic..nu mai afiseaza chiar nimic,acesta doar clipoceste!!in acelasi timp muzica merge...radioul merge.....tot...doar ca nu afiseaza nimic!!!!....un sfat ce l-am primit e ca trebuie sa schimb consola MK3...sau sa pun una MK4......CE AR TREBUII SA FAC?
Link to comment
Share on other sites

salut...am nevoie de o consola MK3.....sau....MK4....cam cat costa fiecare?....acum am mk3 dar,am bagat un dvd care a ramas blocat inauntru.abea l-am scos afara dar...de-atunci pe monitor nu se mai vede nimic..nu mai afiseaza chiar nimic,acesta doar clipoceste!!in acelasi timp muzica merge...radioul merge.....tot...doar ca nu afiseaza nimic!!!!....un sfat ce l-am primit e ca trebuie sa schimb consola MK3...sau sa pun una MK4......CE AR TREBUII SA FAC?

Pai daca iti ia functiile, doar ca nu mai afiseaza, trebuie dat jos, desfacut si verificat ca nu are cum sa se arda aiurea. Sigur are un contact imperfect, vreun conector iesit sau backlight-ul nu se aprinde din aceleasi motive. Schimbarea sa fie ultima solutie... Parerea mea!!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o intrebare poate ca e stupida pentru unii dar oricum eu intreb : daca am navi mare cu dvd pe un E46 din 2003, pot sa pun dvd in el cu muzica si spre exemplu sa se vada si videoclipul melodiei, sau am nevoie de acel modul Tv neaparat sau trebuie facuta o codare sau altceva? Sau ultima varianta nu se poate :) (la asta ma astept mai putin) Edited by skorpyon
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o intrebare poate ca e stupida pentru unii dar oricum eu intreb : daca am navi mare cu dvd pe un E46 din 2003, pot sa pun dvd in el cu muzica si spre exemplu sa se vada si videoclipul melodiei, sau am nevoie de acel modul Tv neaparat sau trebuie facuta o codare sau altceva? Sau ultima varianta nu se poate :) (la asta ma astept mai putin)

 

Iti trebuie modul, n-am auzit de codare si nici nu cred ca se poate asa.

iar pentru optiunile "ascunse" nu merg la oricare e46.

La mine nu a mers nici macar inchuierea usilor in mers ...

 

pentru colegul "ROSHU2010" poti te rog sa pui un filmulet sa vad / vedem si noi optiunile care le ai activat?

 

multumesc frumos,

ikiy

Link to comment
Share on other sites

in momentul cand opresc motorul...cam trepideaza!.....am schimbat suportii de la motor...dar inca putin tot mai vibreaza fata....o posibila cauza?

 

e un 318d...din 2002

Aceeasi problema o am si eu. Am schimbat suportii, s/a mai ameliorat vibratia de la oprire dar tot mai vibreaza, si se accentueaza pe zi ce trece.

Link to comment
Share on other sites

da volanta asta de ce tine?...de ambreaj?...sau ce rol are...?.....habar nu am

Volanta este o bucata mare de fier, rotunda, pe care e prinsa placa de presiune si intre ele intra discul de ambreiaj. Tu cand apesi pedala, un rulment apasa pe placa de presiune si elibereaza ambreiajul... atunci poti sa bagi in viteza. Deci DA, tine de ambreiaj... :p

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

in momentul cand opresc motorul...cam trepideaza!.....am schimbat suportii de la motor...dar inca putin tot mai vibreaza fata....o posibila cauza?

 

e un 318d...din 2002

 

 

Aceeasi problema o am si eu. Am schimbat suportii, s/a mai ameliorat vibratia de la oprire dar tot mai vibreaza, si se accentueaza pe zi ce trece.

 

Volanta %90 :)

cum intra in viteza?

Cum se simte cand pleci de pe loc ? trepidatii ?

In mers se simte ceva ?

In mers cand scoti din viteza se simt vibratii ?

Eu am schimbat de 3 ori tampoane de motor si de 2 ori racord filexibil :)

Volanta cu ambrieaj setul eate undeva 450 € de la luk. Cand schimbi volanta trebuie sa schimbi si ambrieajul (nu neaparat). Manopera este injur de 200-300 ron.

 

O zi buna si deschide un topic legat de problema ta si sa ne dai info, poate la tine e din cauza altceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.