Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Salut, stie cineva daca e normala autoblocarea usilor doar in cazul in care deschid masina in mod mecanic cu cheia ? Daca deschid masina cu telecomanda din cheie atunci nu mai functioneaza autoblocarea usilor. Multumesc!

Normal nu ar trebui sa depinda de cum deschizi masina... la mine se blocheaza indiferent de cum o deschid.

 

intrebare...la un e46 se poate seta ca in momentul in care apas butonul de deschidere masina sa mi se aprinda si farurile faza scurta impreuna cu luminile din habitaclu??asta in conditia in care comutatorul lumini e lasat in prealabil pe pozitia faza scurta.e un 318 ti facelift 2002.multumesc

E posibil, doar ca trebuie sa faci ce trebuie sa faci pe "welcome angel eyes" numai ca le legi pe faza scurta, cauta la DIY ca este acolo un topic.

Link to comment
Share on other sites

salut.sunt nou pe aici.am un bmw 320d e46 din 2001.am citi undeva pe un forum dar nu mai stiu exact unde,ca poti sa resetezi acceleratia.zicea acolo ca acceleratia se adapteaza la stilul tau de condus si ca daca nu o prea calci isi pierde din putere,iar cand vrei sa o calci mai sport e lenesa.cica daca o resetezi revine la setarile din fabrica si cand o calci e ca si atunci cand e noua.stie cineva de asa ceva?multumesc mult

 

deci mor de ras :laugh: :LMAO:

e buna asta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

intrebare...la un e46 se poate seta ca in momentul in care apas butonul de deschidere masina sa mi se aprinda si farurile faza scurta impreuna cu luminile din habitaclu??asta in conditia in care comutatorul lumini e lasat in prealabil pe pozitia faza scurta.e un 318 ti facelift 2002.multumesc

 

 

de setat nu cred ca merge dar poti sa adaptezi un releu sa-ti faca treaba asta

Link to comment
Share on other sites

Normal nu ar trebui sa depinda de cum deschizi masina... la mine se blocheaza indiferent de cum o deschid.

 

 

E posibil, doar ca trebuie sa faci ce trebuie sa faci pe "welcome angel eyes" numai ca le legi pe faza scurta, cauta la DIY ca este acolo un topic.

mersi...searching...

 

de setat nu cred ca merge dar poti sa adaptezi un releu sa-ti faca treaba asta

merci de raspuns...caut

Link to comment
Share on other sites

La mine a mers fara probleme exact cum e explicat aici. BMW 316i 2001 (fara face-lift, motor 1.9). Mi s-a resetat la 25.000

pff...doar la mine nu merge? 320d din 99, nu reusesc sa ajung la end sia,in ciuda faptului ca am incercat de n ori, cred ca are masina o problema pentru ca am incercat si impreuna cu un prieten si nici el nu a reusit.

Link to comment
Share on other sites

Deschid comoara cu secrete.

 

Vreau sa schimb materialul textil din slot-ul cd playerului. S-a deteriorat si arata ca o carpa rupta.

 

Idei ?

 

se poate desface si inlocui dar nu stiu unde sa gasesti materialul

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

daca se tine apasat pe butonul de dsc se dezactiveaza si esp-ul si dtc-ul stiu..cel putin asa stiu ca e la e90...Si as dori si io sa pun niste sigurante la centurile pretensionatoare care le am sarita ca sa nu mi se mai aprinda in bord martorul de centura..va rog care stit..ce fel de sigurante se pun si unde?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut!

 

Cine ma poate ajuta?

Mi s-au furat toate 4 capacele de la jante .

Am sunat la diferite magazine de piese auto si am gasit la 50 lei/buc. Am gasit si pe net cu preturi intre 40 si 100 lei toate 4. Sincer n-as da 200 lei pe originale si sa ma trezesc iarasi fara ele. Ati comandat careva neoriginale, cum sunt calitativ, merita? Din ce am masurat dimensiunile ar fi 6,8cm interior si 7cm exterior.

 

Asta e tipul de jante:post-48031-0-40829900-1345373104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, am observat ca aici sa discutat, cu ceva ani in urma ce-i drept, despre DSC. Mie imi da maxime batai de cap chestia asta. S-a aprins in iarna cand au fost gerurile alea groaznice impreuna cu frana de mana pe galben(Ca numa asa le place) si acum eu vreau nu vreau arat ca un taran la fiecare plecare un pic mai grabita de la semafor sau sa nu mai zicem de un viraj pe umezeala. Ce naiba sa fac cu el. E a 2-a oara cand imi face figura asta, dar prima a fost de la o lovitura in roata asta a aparut din senin si nu mai vrea sa plece.

Recunosc ca vara e ok, si la drum lung il mai dezactivam si eu ca trage mai bine masina, dar vreau iar puterea de a-l activa si dezactiva dupa bunul meu plac.

Si inca ceva, daca e cineva din Sibiu care sa ma indrume la un Service O.K. din toate punctele de vedere.

 

Va salut cu stima,

Mr. BIG

Posibil ca circumferinta rotilor spate sa fie mai mare si atunci dsc o ia razna, daca zici ca doar iarna probabil pui alte roti, si nu sunt chiar compatibile sa zic asa

Link to comment
Share on other sites

Nu era vorba ca doar la modele dupa `02 functioneaza inchiderea/deschiderea geamurilor/trapa din telecomanda?Asa citisem parca, azi am descoperit ca merge si la mine, si a mea ii din Mai `98.

 

Eu am buton de ASC.Cand il apas se aprinde in bord triunghiul (si sageata in jurul lui)galben.Daca il mai apas o data, chit ca lung sau scurt se stinge.Nu se aprinde nimic altceva.Mai are cineva asa(majoritatea am vazut ca aveti DSC)si imi poate spune cum se dezactiveaza?

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Nu era vorba ca doar la modele dupa `02 functioneaza inchiderea/deschiderea geamurilor/trapa din telecomanda?Asa citisem parca, azi am descoperit ca merge si la mine, si a mea ii din Mai `98.

 

Eu am buton de ASC.Cand il apas se aprinde in bord triunghiul (si sageata in jurul lui)galben.Daca il mai apas o data, chit ca lung sau scurt se stinge.Nu se aprinde nimic altceva.Mai are cineva asa(majoritatea am vazut ca aveti DSC)si imi poate spune cum se dezactiveaza?

Trebuie sa apesi de prima data lung sa se dezactiveze cu totul,si atunci se aprinde triunghiul acela si cu frana de mana, daca apesi scurt si dupa apesi iar se intampla cum se intampla la tine, deci nu e nimic anormal.

 

am observat ca dupa ce actionez deschiderea dinn telecomanda si nu deschid nicio usa intr-un interval (20 de secunde cred), usile se inchid de la sine...habar nu aveam ca asa se comporta. <_<

Merci, nu stiam, o sa incerc si la mine...

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa apesi de prima data lung sa se dezactiveze cu totul,si atunci se aprinde triunghiul acela si cu frana de mana, daca apesi scurt si dupa apesi iar se intampla cum se intampla la tine, deci nu e nimic anormal.

 

 

Merci, nu stiam, o sa incerc si la mine...

 

 

 

Am sa incerc dar stiu ca nu se aprinde ca parca am m-ai incercat asa si nu se aprinde decat triunghiul.Martorul de frana imi merge,dar cand dau test 2.0(instrumente bord)nu se aprinde.Si la voi e la fel?

 

Si eu am lasat masina deschisa la spalatorie si am fost pana sus sa iau aparatul, si cand vin imi spune fata de acolo sa deschid masina si am ramas mirat ca nu am inchiso.Am sa incerc sa vad un interval aproximativ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.