Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu stiu ce se intampla in ultima perioada in zona Muncii, Decebal dar aveti mare grija...stiu ca nu are legatura cu BMW dar pe un prieten l-au lasat fara capacele de la roti la un Audi A6 intr-o seara iar dupa 2 zile si la Audi A4, tot capacele de la roti.
Link to comment
Share on other sites

Azi de dimineata am ramas fara oginzi la un BMW seria 1 /2015. Oglinziile erau inscriptionate B144EMI

 

Zona Crangasi (Bd. Constructorilor), Bucuresti, masina parcata in fata blocului.

 

Pret: 1100. Astept cu nerabdare sa il prind pe gigel a doua oara sigur nu va mai fura nici o oglinda.

Link to comment
Share on other sites

Ce e mai frustrant e ca, in momentul furtului mai provoaca si alte daune. Eu pot sa enumar asa:

- zgarierea capotei la furtul emblemei

- fortarea motorasului si zgarierea carcasei la furtul oglinzilor

- zgarierea vopselei jantelor dar si zgarierea intentionata cu surbelnita a buzelor polisate la furtul capacelor de roti

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

Azi de dimineata am ramas fara oginzi la un BMW seria 1 /2015. Oglinziile erau inscriptionate B144EMI

 

Zona Crangasi (Bd. Constructorilor), Bucuresti, masina parcata in fata blocului.

 

Pret: 1100. Astept cu nerabdare sa il prind pe gigel a doua oara sigur nu va mai fura nici o oglinda.

 

Iti urez succes insa nu prea cred ca ai cum sa ii prinzi. Actioneaza noaptea, sunt mai multi, etc. E greu. Poate doar cu o camera ceva si sa fie luminat bine in jur.

Mie mi se pare ca asta cu furatul este sport national iar politia din pacate nu face nimic, nici o pândã, nici un control prin targ sau pe unde le-or vinde, nici nimic.

 

 

Duminica eram pe langa blocul Zepter de pe Bdul. Unirii si in parcarea dintre bulevard si trotuar am vazut (si ma jur ca nu mint) doua BMW seria 3 fara capacele la spalatoarele de faruri, un BMW seria 5 fara absolut nici o sigla (roti, fata, spate) si cinci Dacia Logan fara emblema din fata.

 

Deci au ras probabil in noaptea de sambata spre duminica tot ce au prins, intr-o parcare stradala, in centrul orasului.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE!

 

AG85AAY cu oglinzi B64GVW

B261DOI cu oglinzi AR96BMW(nu se distingea f clar).

B400EVEcu oglinzi B63ZER

B88KOMcu oglinzi B40DRA.

B777MVI cu oglinzi B02ZYZ

B24PLC cu oglinzi B79RCY

B248MAI cu oglinzi B99 GRE(posibil 88/89/98)

B795VLD cu oglinzi B408BKY

B977BMD cu oglinzi IL30DOW

B20XMX cu oglinzi B50CMK

B100PPU cu oglinzi IF11JMI

B987KIV cu oglinzi B999AHM

B70LGA cu oglinzi B35FRI

B32ACJ cu oglinzi B101KMP

B406SIM cu oglinzi B77TFC

B999FDY cu oglinzi B74AAJ

B569EFZ cu oglinzi B74SOB

B500STK cu oglinzi BV18CAI

B330XDM cu oglinzi B88UUR

B333AKA cu oglinzi B82CSB

B81WAW cu oglinzi B63DOU

B779BPR cu oglinzi B274ART

B106RSA cu oglinzi B99XIC

BxxJAX(E46cabrio) cu oglinzi B23MYH

B555ESH cu oglinzi CL05(?)WYX

B14MKB cu oglinzi B68KMR (culmea e ca era sablata cu "furat de la B68KMR" :) )

B505SRJ cu oglinzi BR29DNZ

CL04CWM cu oglinzi B33RWS

DJ11YXJ cu oglinzi B985HUS

IF11RKS cu oglinzi IF70MWM

IF88RRR cu oglinzi B22TAZ

IF11GIA cu oglinzi B xx(nu se distingea) ELN

IF61BIG cu oglinzi B01KYS

IF19RMS cu oglinzi B56PUP

IF21MST cu oglinzi B999ASL

GR28BMW cu oglinzi CL66CRS

Furata B775LEX

Furata AR25ZUM

Furata B95TJX

Furata AG88MYK

Furata B34CFC

Furata B05RJV

Furata CT25LUK (Audi A8)

Furata B320WOU (BMW E46 coupe)

Furata B144EMI (BMW F20)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

02.10.2015 - intrat in posesia masinii

16.10.2015 - furat oglinzi

29.01.2016 - furat emblema fata, zgariat capota, fortat emblema spate, zgariat portbagajul

26.02.2016 - furat emblemele de la jante

 

Oare ce urmeaza? :(

 

masina adusa pe 3 mai. oglinzi electrocromatice furate pe 13 mai (vineri ;)) din fata magazinului orange, la universitate. nu am apucat sa le sablez.

in afara de sablare si inesteticele antifurturi, mai aveti vreo solutie? in alte tari din lumea a 3-a am vazut ca au dezvoltat ceva sisteme - http://www.automirrorguard.com/; http://www.sunenterp.com/, dar nu stiu daca livreaza in Romania.

 

emblemele sunt inca la locul lor, urmeaza sa le dau cu ceva silicon, cred.

:(

Edited by adrian_kmk
Link to comment
Share on other sites

poate s-a mai propus, nu am citit tot...

 

ma gandesc ca ar trebui inscriptionat cu font mai mic, pe langa nr de inmatriculare, si un nr. de telefon unde proprietarul poate fi contactat.

Poate chiar si numele.

 

IS 20 **F

SILVIU

0745.XXX.392

 

In felul acesta prprietarul putand fi contactat de oricine, fie el posibil cumparator sau alt binevoitor.

Plus ca ar fi aiurea sa am niste oglinzi cu nr. de telefon al altcuiva riscand sa fie comunicata locatia masinii.

Link to comment
Share on other sites

poate s-a mai propus, nu am citit tot...

 

ma gandesc ca ar trebui inscriptionat cu font mai mic, pe langa nr de inmatriculare, si un nr. de telefon unde proprietarul poate fi contactat.

Poate chiar si numele.

 

IS 20 **F

SILVIU

0745.XXX.392

 

In felul acesta prprietarul putand fi contactat de oricine, fie el posibil cumparator sau alt binevoitor.

Plus ca ar fi aiurea sa am niste oglinzi cu nr. de telefon al altcuiva riscand sa fie comunicata locatia masinii.

 

mi se pare buna ideea cu nr. de telefon. o sa o pun in practica

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Suntem pe topicul de X-uri, am vazut asta, dar la fel exista: X1, X3, X4, X5, X6

Ii raspundeam colegului care a facut referire la M...

 

Oricum pretul e acelasi si pentru seria 7, seria 5 ultimul model etc.

 

Stiu preturile fiindca s-au furat si la alte cunostiinte in aceiasi noapte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus la E60 oglinzi fake, ceva din taiwan. vreo 2 mil amandoua. Oglinzile sunt doar incalzite insa la 2 mil ambele, nu ma mai agit atata daca le fura.

 

Culmea e ca pe astea nu le-au furat desi le am de vreo 3 ani pe masina si nici inscriptionate nu sunt :thumbsup:

 

Cred ca varianta ieftina e olx, desi asta ii incurajeaza ...

 

Evident ca-i incurajeaza. Clar nu solitia asta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.