Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Depinde. DacĂŁ vechiul proprietar nu a vrut sĂŁ-i dea numerele deloc, atunci o radiazĂŁ Âşi face o ĂŽnmatriculare temporarĂŁ.

 

Oricum, pe termen lung funcÞioneazã inscripÞionarea, nu peste noapte. Nu te fereºte de furturi 100%, dar reduce mult ºansele sã le vândã. Pe termen scurt e paguba mai mare pt. proprietar, de cele mai multe ori oglinzile sunt rupte (asta Înseamnã de câteva ori valoarea geamurilor). Geamul din sticlã chioarã nu va Þine prea mult, dacã il adoptã lumea vor recurge la aceeaºi metodã de rupt oglinzile.

 

SINGURA soluÞie de la noi e sã nu mai cumpãrãm nimic de la ei. Dar sunt realist, dintre posesori mulÞi nu au bani ºi puÞin le pasã. De partea cealaltã, când ajungi sã furi piese de 10 lei ºi ai piaÞã pt. aºa ceva e foarte grav. ªi mai grav e cã ce nu pot fura distrug, aºa cum a pãÞit un Clio RS, cãruia i-au Îndoit hayonul si rupt eleronul În Încercarea de a-l fura (eleronul). Nu au nici o limitã câtã vreme pedepsele sunt mici (dacã sunt) ºi oricum nu ºtiu sã facã altceva, iar puºcãria Îi cãleºte ºi perfecÞioneazã, nu are nici cel mai mic rol de corecÞie.

Link to comment
Share on other sites

Depinde. Dacă vechiul proprietar nu a vrut să-i dea numerele deloc, atunci o radiază şi face o ĂŽnmatriculare temporară.

Posibil,insa de ce ar face inmatriculare temporara?Cu ce il ajuta?De ce sa nu faca inmatriculare directa,cu numere normale si nu rosii?Doar erau numere de bucuresti cele vechi(in cazul in care oglinzile nu sunt furate).Nu e mai complicat?Are vreo taxa suplimentara considerabila de inmatriculare cu noile numere normale daca schimba direct numerele?

Care pedepse ? Nu prezinta pericol social, deci, sunt liberi si back in business.

 

Dureros dar adevarat.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Sunt multe situaÞii, e greu de presupus. Eu am trecut prin a avea mai multe maºini cu aceeaºi combinaÞie de litere care nu mai era disponibilã. Când am luat BMW-ul am decis sã trec la alta, dar oricum doream sã le vând pe celelalte ºi singura soluÞie sã pãstrez numãrul era sã radiez o maºinã ºi sã o Înmatriculez temporar.

 

Sau dacã ai un cumpãrãtor din alt judeÞ ºi nu vrei sã-i dai numerele sau el nu acceptã sã Þi le trimitã prin poºtã (ba poÞi risca sã i le opreascã vreun "inteligent" când Înmatriculeazã maºina, chiar dacã are dovadã de la tine cã numerele sunt reÞinute), radiezi maºina ºi o Înmatriculezi temporar.

 

Dar nu vĂŁd relevanĂža, ce-i poĂži face cuiva care are oglinzile cu alt numĂŁr? Nu cred cĂŁ existĂŁ vreo lege ĂŽmpotriva lor. Ăn general situaĂžia a escaladat pânĂŁ aici Âşi pentru cĂŁ nu existĂŁ legislaĂžie, ce existĂŁ se aplicĂŁ greu, ce prinde poliĂžia noaptea, elibereazĂŁ judecĂŁtorii ziua, cĂŁ au prea multe dosare etc. Sunt cercetaĂži ĂŽn stare de libertate pt. tâlhĂŁrie, viol, când vede ĂŁla niÂşte oglinzi cred cĂŁ râde, probabil se bucurĂŁ cĂŁ cineva a fĂŁcut o pagubĂŁ unor posesori de maÂşini de lux, "lux" care ĂŽn viziunea româneascĂŁ e orice nu e Dacia, nu conteazĂŁ cĂŁ poate are 20 de ani Âşi valoreazĂŁ 2000k€. ĂncĂŁ n-am trecut de complexul "maÂşinĂŁ strĂŁinĂŁ". ÂŞi cum economia e praf Âşi viaĂža va fi tot mai grea, nici nu ĂŽntrevĂŁd sĂŁ se schimbe ceva. De asta am ales sĂŁ vând maÂşina dupĂŁ ce m-am gândit mult dacĂŁ e soluĂžia bunĂŁ sau nu. Nu e bunĂŁ din multe puncte de vedere, pierd mulĂži bani, alta ca asta nu mai am cum sĂŁ iau, dar eu sunt unul dintre cei care Ăžine la lucrurile pe care le are Âşi are grijĂŁ de ele. Ămi e greu sĂŁ vĂŁd cum alĂžii ĂŽÂşi bat joc.

Link to comment
Share on other sites

Se pot inscriptiona si oglinziile de plastic, cine a zis ca nu? Ca sunt foarte proaste si ieftine e partea 2-a.

 

 

pai baietii care le inscriptioneaza cica nu se pot inscriptiona.. :twoup: sau ei le fac cu laser sau ce!?

Link to comment
Share on other sites

mie pe aia de pe partea stanga mi-au crapat-o(probabil cand au incercat sa o ia) si aia de pe dreapta au luat-o.

am luat sapt trecuta altele si le-am inscriptionat....dar probabil le vor fura si asa. cred ca le pun si anti-furt,desi se vede urat. problema este ca la coupe nu se gasesc decat originale, am dat 350 ron bucata.

P.S le-au furat din fata casei in toiul zilei , nu noaptea.

Link to comment
Share on other sites

http://www.farcebook.com/video/video.php?v=119657064721126

La data de 06 mai 2010, lucrĂŁtori din cadrul SecĂžiei 25 PoliĂžie - Biroul de InvestigaĂžii Criminale, cu sprijinul Serviciului Special de IntervenĂžie RapidĂŁ, au efectuat o percheziĂžie la domiciliul lui R. Brusli de 20 de ani, din sectorul 1, suspect de comiterea mai multor infracĂžiuni de furt calificat care vizau, ĂŽn special, geamuri de oglinzi retrovizoare de la autoturisme, preponderent mĂŁrcile Mercedes Âşi BMW.

Astfel, În seara zilei de 12.01.2010, În jurul orei 20:30, În timp ce se afla pe str. Coloana Infinitului În cartierul A.N.L. Brâncuºi, sector 6, a sustras geamurile oglinzilor retrovizoare laterale exterioare de la un autoturism marca BMW X5, prejudiciul fiind de 1.000 lei, iar În aceeaºi zi, În jurul orelor 20:45, În timp ce se afla pe aleea Parva, acelaºi sector, a sustras geamurile oglinzilor retrovizoare laterale exterioare de la un alt autoturism marca BMW 530, prejudiciul fiind de 700 lei.

Cu ocazia efectuĂŁrii percheziĂžiei domiciliare au fost ridicate un numĂŁr de 21 geamuri de oglinzi retrovizoare auto de diferite dimensiuni Âşi mĂŁrci, 4 jenĂži...(citeste in continuare http://b.politiaromana.ro/index.php?option...amp;Itemid=1206

Edited by Cere
Link to comment
Share on other sites

mie pe aia de pe partea stanga mi-au crapat-o(probabil cand au incercat sa o ia) si aia de pe dreapta au luat-o.

am luat sapt trecuta altele si le-am inscriptionat....dar probabil le vor fura si asa. cred ca le pun si anti-furt,desi se vede urat. problema este ca la coupe nu se gasesc decat originale, am dat 350 ron bucata.

P.S le-au furat din fata casei in toiul zilei , nu noaptea.

 

punei de sedan ,sunt mai mici dar scapi ieftin :twoup: iti permiti sa schimbi mai des decat astea originale

 

Da m-a sunat, a ramas sa vina la mine maine.

 

e treaba de acum o luna :)

Link to comment
Share on other sites

Pai acum am intrat si eu oficial in randul pagubitilor de oglinzi BMW. Adica cand aveam e46 am gasit una distrusa in totalitate ca asa erau mai multe masini. Trecuse o "dihanie cu doua chicioare" cu o bata si a distrus la oglinzi. Dar nu au fost furate. Oglinzi furate au mai fost acum vreo 14-15 ani la dacia lui tata da de atunci nimic.

Ei acum dupa ce abia am inmatriculat pe nenea e39 am avut o surpriza neplacuta.

Aseara frumos pe la 11:30 un baitas imbracat regulamentar in trening negru cu dungute si cu tigarea in mana era la masina si lucra. Treaba tare e ca pe dreapta oglinda avea solutia aia cursa complet (adica era cam maro) iar pe stanga avea un inceput de "maronizare". Bine ca nu le-am schimbat ca vroiam sa o fac chiar ieri. Am unele noi acasa. Omul insa nici nu a vazut cred ca erau cam terminate oglinzile.

Ce e mai interesant ca lipseau oglinzile de la inca un bmw , un audi si un pasat. Plus ca mai era un e46 parcat aproape de mine care avea oglinzile lipite da cred ca omul tot a incercat si ca rezultat nu a reusit sa ia oglinda da in schimb spart-o pe dreapta.

Treaba buna si nu foarte buna e ca am iesit pe balcon cand era la a mea si pana sa strig la el (mare greseala) am apucat sa fac o poza exact cu fata lui. Din pacate insa eram pe setari manuale si fara blitz. Am facut asa la plezneala si nu se vede foarte bine. Da in seara asta o sa lucrez putin in photoshop poate o sa iasa la iveala mai clar fata. Dupa care ma duc direct la o cunostinta care lucreaza in politie. Numai sa iasa poza.

Ideea e ca poate nu trebuia sa tip imediat la el poate reuseam sa-l prin ca stau la etajul 1. Pe alta parte ma gandesc ca a fost bine ca nu l-am prins pt ca am coborat jos cu o ranga groasa de fier de un metru si ceva si destul de groasa. La ce draci aveam si avand in vedere ca am facut si eu ceva arte martiale la viata mea daca prindeam o ranga din aia pe ala mai intram si la belele.

Mentioneaz ca ma tenteaza sa pun oglinzi taiate la geamgerie sau chiar de plastic plus inscriptionare plus antifurt. Poate totusi asa sacap. Plus ranga o sa o am mereu pregatita.

Acum nu mai sunt singurul fara oglinzi fuarte ca mai toti amicii mei au patit asa da eu tot ziceam ca la mine nu se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu. ÂŞtiu cĂŁ eÂşti cu pozele, dar poliĂžia are Âşi ceva tehnologie sĂŁ extragĂŁ faĂža mai bine dacĂŁ e cât de cât ok trasĂŁ. Ăn plus ei Âşi cam Âştiu cine acĂžioneazĂŁ Âşi-l pot recunoaÂşte Âşi fĂŁrĂŁ sĂŁ fie foarte clar. ÂŞi dacĂŁ ai Âşi cunoÂştinĂže, e Âşi mai bine.

 

Aia cu ranga are un neajuns, riÂşti sĂŁ-Ăži distrugi viaĂža pt. o maÂşinĂŁ nenorocitĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.farcebook.com/video/video.php?v=119657064721126
La data de 06 mai 2010, lucrĂŁtori din cadrul SecĂžiei 25 PoliĂžie - Biroul de InvestigaĂžii Criminale, cu sprijinul Serviciului Special de IntervenĂžie RapidĂŁ, au efectuat o percheziĂžie la domiciliul lui R. Brusli de 20 de ani, din sectorul 1, suspect de comiterea mai multor infracĂžiuni de furt calificat care vizau, ĂŽn special, geamuri de oglinzi retrovizoare de la autoturisme, preponderent mĂŁrcile Mercedes Âşi BMW.

Astfel, În seara zilei de 12.01.2010, În jurul orei 20:30, În timp ce se afla pe str. Coloana Infinitului În cartierul A.N.L. Brâncuºi, sector 6, a sustras geamurile oglinzilor retrovizoare laterale exterioare de la un autoturism marca BMW X5, prejudiciul fiind de 1.000 lei, iar În aceeaºi zi, În jurul orelor 20:45, În timp ce se afla pe aleea Parva, acelaºi sector, a sustras geamurile oglinzilor retrovizoare laterale exterioare de la un alt autoturism marca BMW 530, prejudiciul fiind de 700 lei.

Cu ocazia efectuĂŁrii percheziĂžiei domiciliare au fost ridicate un numĂŁr de 21 geamuri de oglinzi retrovizoare auto de diferite dimensiuni Âşi mĂŁrci, 4 jenĂži...(citeste in continuare http://b.politiaromana.ro/index.php?option...amp;Itemid=1206

 

asta e sectia unde suntem noi arondati ... in punga cu oglinzi erau si niste oglinzi mai mari care erau de x5 sau x6 ( poate astea erau cele de mai sus ) ... erau oglinzi electrocromate caci aveau o tenta fumurie... aia paguba de 400-500eur/oglinda :twoup: ...

 

revenind: eu mi'am sablat oglinzile noi la magazinul de geamuri unde m'a indrumat ciupanezu - dar este o solutie proasta rau ... literele sunt scrise pe aproximativ 2,5cm inaltime - si e o senzatie groaznica cand te uiti in oglinda si vezi literele alea ... ai impresia ca nu vezi bine - in fine poate ma obisnuiesc in timp. La coupe nu le mai inscriptionez - oricum l'am bagat la garaj... l'am spalat, am tratat pielea si cred ca sta mai bine la garaj.

Link to comment
Share on other sites

La sablare cu nisip poĂži alege dimensiunea caracterelor, oricum trebuiau demontate, ceea ce este o operaĂžiune de rutinĂŁ pe care o poate face orice analfabet, doar hoĂžii n-au fĂŁcut vreun curs.

 

Da, trebuie sĂŁ le laÂşi o zi, irelevant din nou.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt atât de greu de demontat.

 

Pot demonta orice fel de oglindã montatã pe E30, E36, E46, E39 ºi X5 E53 În câteva secunde, e foarte simplu.

 

La X5, X3 fara facelift e39 facelift au sistem diferit. Nu spune nimeni ca este greu, intreb doar cine isi asuma raspunderea la demontare/ montarea oglinziilor de pe masina? Clientul sau prestatorul de sablare?

Exact. Daca tu te pui sa demontezi oglinda si o spargi atunci trebuie sa o platesti! Prea mult risc parerea mea. Mult mai simplu e chimic.

Link to comment
Share on other sites

mi le au luat acum 15 minute....inscriptionate...pe furtuna asta de afara..in toiul furtunii.....i au vazut vecinii,o dacie rosie,zona brancoveanu-metalurgiei....fiti vigilenti....112....mcar sa ii tina o noapte pe sectie...si tot am o mica satisfactie...bafta!
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
am inteles si eu ca ies la furat pe ploaie, le convine, e zgomot de fundal, vizibilitate redusa, lume putina pe afara... paradis. 'tui in kur de cocliti :twoup: Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.