Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Azi dimineata am constatat ca mi-au disparut iarasi oglinzile. Nu m-am suparat mai deloc, pentru ca erau oglinzi facute la geamgiu. Pana acum mi le-au luat de 4 ori. Prima data un set original nesablat, apoi la vreo 3 luni mi le-au luat si sablate (tot originale) moment in care m-am hotarat sa imi fac oglinzi la geamgerie. Am mers cu ele 5 luni, dupa care de 1 mai mi-au luat numai una, pe cealalta probabil vazand ca nu merita efortul au lasat-o. Astazi dupa inca 4 luni le-au luat pe amandoua, probabil se grabeau si nu au stat sa vada ce fura, si banuiesc ca lucrau cate doi pe fiecare parte a masinii, ca daca era numai unul, se prindea dupa prima oglinda ca se pacaleste. Mi-am mai facut astazi 2 seturi de oglinzi "fake". Statistic vorbind ar trebui sa ma tina setul cam 4-5 luni, deci ar veni cam 3 seturi pe an x 10 RON setul = 30 RON taxa de protectie pentru oglinzi.
Link to comment
Share on other sites

nu erau sablate

 

ai aflat motivul pt care le-au luat , te costa 40 ron in plus sa le si sablezi ..

 

Le-au furat la mine ºi sablate. Singura soluÞie e sã nu mai cumpere lumea oglinzi la colÞ de stradã. Alta chiar nu existã. Hai cã poate pt. cineva care merge În oraº 90% din timp, o poate face ºi fãrã, iar deja niºte sticle sunt lux, dar eu cum merg mult pe afarã ºi noaptea ºi iarna ºi pe ploaie ºi tare, oglinzile sunt esenÞiale. Deja la Casco mi-au pus condiÞia indirect cã dacã mai am evenimente pânã expirã poliÞa, urmãtoarea va fi mai scumpã. Mai am o lunã :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ieri am ramas si eu fara oglinzi. Am comandat altele la reprezentanta pe banii mei. Nu m-am mai complicat cu casco...

 

Totusi, am fost la politie, initial la sectia din cartier. Ce mi-a zis unu de acolo:

 

esti al treilea cu bmw din zona asta. Sigur s-a dat o comanda de oglinzi pe la un service.

 

Apoi, indrumat fiind la alta sectie, mi s-a spus ca a fost ceva "actiune" a hotilor in Timisoara si foarte multe oglinzi de BMW-uri au fost furate. La furturi auto sau asa ceva eram al 6-lea.

 

Tind sa cred ca nu numai cei care cumpara oglinzi la colt de strada incurajeaza fenomenul ci si cei care isi repara masiniile la fel de fel de serviceuri de cartier.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut undeva pe forum (nu sunt sigur daca pe acesta sau pe altul) , un tip scria ca el dupa ce a fost furat de oglinzile de la E46-le sau, a pus oglinzi de Renault Clio.

Dupa spusele lui, potrivesc perfect, si chiar mai mult. A conectat si firele de la incalzire si reglaj si functioneaza tot.

Voi ati auzit de solutia asta?

Ideea e ca oglinzile pentru Renault clio sunt in jur de 40 ron perechea. :twoup:

 

L.E : am gasit. tipul postase pe un alt forum. Dau copy/paste sa vedeti si voi

 

Dragi pagubiti de oglinzi, ca si mine de altfel, eu am cautat o solutie la toata nebunia cu furtul oglinzilor, ma incercat cu gravare... dar degeaba tot le-au furat, am incercat cu antifurt...dar le-am gasit facute zob...si pana la urma...ajuns in pragul de disperare fiind pagubit de 4 ori (1200 ron cheltuiti pe seturile de oglinzi) ...am incercat sa iau de la un renault clio (masina unui prieten de la servici ) oglinda si sa incerc sa o pun la masina mea k pareau similare dimensiunile (E46 COUPE) si am descoperit spre fericirea mea...ca se potriveste foarte bine pe suportul de oglinda, merge reglata electric + ca functioneaza si incalzirea si toata chestia m-a costat 60 ron pe 2 buc de oglinzi renault clio, am deja 2 luni si totul este ok. Am deschis topicul ca m-am gandit ca o or fi si alti care au patit ca mine si poate reusesc sa-i ajut intr-un fel.

Edited by MirceaRM
Link to comment
Share on other sites

N-am mai scris pe aici, dar astea nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ le mai am :twoup:

 

Mã uitam azi la cum sunt puse oglinzile si la cat de lungi sunt firele (alea care au mai rãmas, cã le-au rupt, sunt aºa de imbecili, dacã mi-au rupt firele, eu cam cât de bou sã fiu sã mã duc sã cumpãr de la ei sticle?!?, dar se pare cã sunt destui) ºi cred cã merge un sistem pe ºine. Aºa cred.

 

Unde gĂŁsesc un meseriaÂş sĂŁ facĂŁ un astfel de sistem???. DacĂŁ oglinda este reglatĂŁ sĂŁ vĂŁd bine, nu are cum sĂŁ cadĂŁ, ar lovi de margini Âşi dacĂŁ s-ar miÂşca (dar se poate ca Âşina sĂŁ fie destul de fixĂŁ). La nevoie o poĂži ĂŽmpinge spre interior Âşi ai o margine generoasĂŁ (la mine cel puĂžin) de care sĂŁ tragi Âşi sĂŁ iasĂŁ. Firele ajung (la mine). ÂŞinele vor fi prinse de urechi. Oglinda se poate regla, are spaĂžiu de manevrĂŁ (tot la mine, spun ce am studiat azi).

 

Altfel iar am ajuns În pragul nebuniei ºi o scot la vânzare :D

 

 

:) :) :( :(

Link to comment
Share on other sites

Salutare mie mi-au fost furate in 22 spre 23 noiembrie 2009, dupa accident. Masina era in copac facuta zob, eu am mers cu pasagerii la SMURD desi nu era nimic grav dar am mers dupa ei. A doua zi cand m-am dus cu un trailer dupa masina am gasit-o fara oglinzi cu totul nu doar sticla si cu geamul mic dreapta spate spart,... au zis hotii sa fie domni sa nu sparga luneta sau un geam mare lateral ca sa nu faca pagube:). Mentionez ca s-a intamplat la intrare in comuna/satul Botorca jud. Mures. Se poate si mai rau am fost martor la un accident in care au fost morti si rromani care au ajuns primi la accident nu ii interesa de raniti se uitau prin masina dupa telefoane si lucruri de valoare, chiar i-am auzit "Vezi frate la gagica in dreapta nu e telefon" cand ne-am apropiat au luat-o la fuga pe camp. Edited by CountPorcula
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Count este ingrozitor ce povestesti, dar cred ca e foarte real.

 

Acum ca sa va descretesc fruntile: dupa ce am cumparat oglinzi de cateva ori la rand pentru E39, E60, si X5... urmeaza sa umblu si pentru Cayenne. E a doua oara ca mi le fura - inscriptionate.

 

Hai noroc!

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Count este ingrozitor ce povestesti, dar cred ca e foarte real.

 

Acum ca sa va descretesc fruntile: dupa ce am cumparat oglinzi de cateva ori la rand pentru E39, E60, si X5... urmeaza sa umblu si pentru Cayenne. E a doua oara ca mi le fura - inscriptionate.

 

Hai noroc!

 

la bmw-uri mai inteleg ca le fura, pt ca exista cretini care le cumpara..dar la cayenne..cine dracu isi ia cayenne si se complica sa stea sa isi cumpere oglinzi furate..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.