Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Deja iar nu mĂŁ pot gândi decât sĂŁ o vând, ținând cont cĂŁ am ĂŽncercat practic orice altĂŁ soluție.

In aceeasi stare ma aflu si eu... :twoup: pur si simplu nu mai pot sa indur furturile astea! In loc sa bag banii in masina ii dau pe piese furate, m-am saturat..

Link to comment
Share on other sites

Si eu am ramas fara ele. A doua oara. Incepe sa ma enerveze situatia si faptul ca se fura preponderent la marca asta.

Ma bate un gand sa pun oglinzi ne-originale. Plastice chinezesti. Groaznica situatia. Ar trebui sa se faca ceva in privinta asta. Si cel mai oribil este ca ajungem sa ni le cumparam inapoi de la cei care ni le fura (oficial importate sau de la dezmembrari ) .

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
SĂŁ cumperi de la cei care furĂŁ este pĂŁgubos pe termen lung. RĂU!

 

Nu știu dacĂŁ conteazĂŁ ce oglinzi ai, ei furĂŁ pentru cĂŁ este BMW.

 

Singura soluție sĂŁ le poți scoate ușor și sĂŁ pleci cu ele.

 

Ar fi interesant un sistem care sa plieze cumva oglinzile in interiorul masinii, ceva Transformers asa...gen :twoup:

Link to comment
Share on other sites

noaptea trecuta au incercat sa faca magie cu oglinda drepta care era deja crapata de vreo 3 luni in urma unei alte tentative

rezultatul a crapat-o si mai rau dar a ramas la locul ei ( avantaj oglinzile de plastic ) se crapa mult mai usor si renunta - nu e obligatoriu - :twoup:

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Salut! In primul rand imi cer scuze ca postez aici dar am citit de 2zile si tot nu gasesc un raspuns la problema mea. Mie mi-au furat la e46 de 2x oglinzile,maine vroiam sa ma duc sa imi cumpar altele cand azi dimineata amconstat ca mi-au furat toate emblemele dupa masina :twoup: :) . Aveti vreo idee ce "CUIE,PIONEZE"pot monta pe oglinzi ca sa nu mi le mai fure. Momentan emblemele nu o sa le mai pun ca presimt ca o sa fiu din nou praduit... Daca stiti careva vreo "ingeniozitate" pentru oglinzi as ramane recunoscator daca mi-ati spune.
Link to comment
Share on other sites

Salut! In primul rand imi cer scuze ca postez aici dar am citit de 2zile si tot nu gasesc un raspuns la problema mea. Mie mi-au furat la e46 de 2x oglinzile,maine vroiam sa ma duc sa imi cumpar altele cand azi dimineata amconstat ca mi-au furat toate emblemele dupa masina :twoup: :) . Aveti vreo idee ce "CUIE,PIONEZE"pot monta pe oglinzi ca sa nu mi le mai fure. Momentan emblemele nu o sa le mai pun ca presimt ca o sa fiu din nou praduit... Daca stiti careva vreo "ingeniozitate" pentru oglinzi as ramane recunoscator daca mi-ati spune.

 

 

te rezolva Robert_TAU

mai nasol e sa ramai fara oglinzi de tot :)

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

SĂŁ cumperi de la cei care furĂŁ este pĂŁgubos pe termen lung. RĂU!

 

Nu știu dacĂŁ conteazĂŁ ce oglinzi ai, ei furĂŁ pentru cĂŁ este BMW.

 

Singura soluție sĂŁ le poți scoate ușor și sĂŁ pleci cu ele.

 

Ar fi interesant un sistem care sa plieze cumva oglinzile in interiorul masinii, ceva Transformers asa...gen :twoup:

 

 

Sau cum erau oglinzile de Dacia 1300, aveau un sistem de scoteai oglinda cu totul si o luai in casa :)

 

Cam greu, din cauza firelor, dar ceva similar aș vrea sĂŁ fac pentru sticle. N-am prea avut timp de asta. Oricum firele nu trebuie legate mereu, deoarece nu este nevoie de ĂŽncĂŁlzire mereu, deci s-ar scoate ușor. Cred cĂŁ va fi singura soluție.

 

Cu emblemele nu ai ce sĂŁ faci, pui de la Robert_TAU colant și aia e.

Link to comment
Share on other sites

Salut! In primul rand imi cer scuze ca postez aici dar am citit de 2zile si tot nu gasesc un raspuns la problema mea. Mie mi-au furat la e46 de 2x oglinzile,maine vroiam sa ma duc sa imi cumpar altele cand azi dimineata amconstat ca mi-au furat toate emblemele dupa masina :twoup: :) . Aveti vreo idee ce "CUIE,PIONEZE"pot monta pe oglinzi ca sa nu mi le mai fure. Momentan emblemele nu o sa le mai pun ca presimt ca o sa fiu din nou praduit... Daca stiti careva vreo "ingeniozitate" pentru oglinzi as ramane recunoscator daca mi-ati spune.

 

 

te rezolva Robert_TAU

mai nasol e sa ramai fara oglinzi de tot :twoup:

 

 

 

 

Cum ai putea sa ma ajuti?

 

 

Ma bate gandul sa imi pun "oglinda normala" cum avem fiecare la baie, eu mai am o masina si nici aceea nu scapa,nici cea a vecinilor.trebuie sa stam la panda. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce chestie cu furturile astea de oglinzi de pe bmw-uri. De ex. eu am un set de oglinzi complete, cu sticla heliomata, incalzire, motorase, mufe etc. Oglinzi demontate de pe o masina cu dauna totala, ce-i drept, sint de pe un passat si sint absolut impecabile. Le am la vanzare de mai bine de un an, anunturi puse pe forumuri. Nici dracu nu ma intrebat vreodata de ele. Si le-am pus la 150 lei, oglinzi aproape noi.

Credca daca erau de bmw le dadeam instant.

Link to comment
Share on other sites

Salutare...

 

Si mie, ca probabil multora dintre voi, mi s-a furat oglinda de pe partea dreapta... dar mi-au luat doar sticla... nu a facut alte stricaciuni nu pare nimic rupt pe acolo.. mentionez ca am oglinzi electrice incalzite.. intrebarea e, gasesc undeva doar sticla si ce mai are prins pe ea, sau doar toata? :twoup: si cam ce preturi ar fi daca stiti, multumesc! daca nu am postat bine rog un operator sa mute topicul si imi cer scuze! masina e bmw 318i (e46).

Link to comment
Share on other sites

e 75ron albastra cu unghi si incalzita , nu conteaza stg / drp.

 

Deci se gaseste si doar sticla... se gaseste in orice magazin de piese auto mai serios, sau unde ai gasit tu, daca nu te superi? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

am tinut si eu 2 saptamani un set de oglinzi ...... mi le'au luat iarasi de pe coupe... 942 ron am dat pe ultima pereche ... sincer nici nu ma mai intereseaza ... sun la casco, dau un mail .. trimit actele si good-bye ... incep sa cunosc toata sectia de politie ... Cel mai bine ar fi sa se aplice legea de la musulmani, prins ...... taiat :twoup:

 

as pune si sistem de supraveghere pe banii mei in parcarea blocului ... dar am avut un caz in familie ... hoti filmati furand ceva de pe teritoriul proprietatii in timpul noptii ... pt procuror nu prezinta pericol social ...... => Neanceperea Urmaririi Penale ... ca sa nu mai zic ca erau si o gramada de "cetateni cinstiti" nu doar 1...2....

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Asa m-am gandit si eu sa instalez un sistem de supraveghere video la care sa cotizeze toti vecinii care parcheaza masina pe parcajul ADP din spatele blocului , aproximativ 6 masini , am inteles ca un sistem bunicel format din 2 camere + DVR cu hdd + soft si instalare se ridica undeva la 1100-1200 ron , impartit la 6 oameni nici nu il simti .

 

Dar problema e ca atunci cand se intampla beleaua vine nenea politist si zice , aaaa nu avem ce sa facem cu filmarea asta , nu i se vede fata , nu se vede bine , nu reprezinta proba , ne pare rau .

 

Acum 1 saptamana masina de langa a mea un logan facelift , a fost spart pe la 4.30 dimineata , 2 baieti + 1 masina care ii astepta in coltu strazii , au aruncat in fiecare masina cu un bulgare de zapada sa vada daca are alarma , au vazut ca nu urla nici una sau pus pe treaba , iau spart butucu de la portbagaj , dar nau apucat sa fure roata pt ca omul avea alarma silentioasa si a iesit la ei pe geam si au fugit . Deci se fura ca in codru , acum inteleg si eu de unde sunt toate rotile alea de rezerva la vanzare pe okazii si alte siteuri de genu , mai nou am vazut ca se fura capace de canal cu taxiu , totul e posibil .

Link to comment
Share on other sites

Asa m-am gandit si eu sa instalez un sistem de supraveghere video la care sa cotizeze toti vecinii care parcheaza masina pe parcajul ADP din spatele blocului , aproximativ 6 masini , am inteles ca un sistem bunicel format din 2 camere + DVR cu hdd + soft si instalare se ridica undeva la 1100-1200 ron , impartit la 6 oameni nici nu il simti .

 

Dar problema e ca atunci cand se intampla beleaua vine nenea politist si zice , aaaa nu avem ce sa facem cu filmarea asta , nu i se vede fata , nu se vede bine , nu reprezinta proba , ne pare rau .

 

Acum 1 saptamana masina de langa a mea un logan facelift , a fost spart pe la 4.30 dimineata , 2 baieti + 1 masina care ii astepta in coltu strazii , au aruncat in fiecare masina cu un bulgare de zapada sa vada daca are alarma , au vazut ca nu urla nici una sau pus pe treaba , iau spart butucu de la portbagaj , dar nau apucat sa fure roata pt ca omul avea alarma silentioasa si a iesit la ei pe geam si au fugit . Deci se fura ca in codru , acum inteleg si eu de unde sunt toate rotile alea de rezerva la vanzare pe okazii si alte siteuri de genu , mai nou am vazut ca se fura capace de canal cu taxiu , totul e posibil .

 

sa risti 3-5 ani de inchisoare pt o roata de rezerva.. :) . pt foarte multi munca e intradevar o povara. mie mi-au furat acum 2 zile o bucata de bandou de pe partea stanga a masinii (fiind coupe, bandoul lateral este compus din 3 bucati, iar ei au furat partea din spate). I-au furat tot acum 2 zile unui vecin cu un logan capacele de la roti..probabil au un barem zilnic: 2 oglinzi, 6 bandouri, 12 capace etc.. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

la mine in mai putin de 1 an au atentat de 2 ori la bandouri de fiecare data le-au rupt si nu le-au mai luat , la 318 au rupt fix prima clema de la bandou stanga fata de pe usa , si la 325 au rupt 2 cleme de la bandou spate stanga usa . Si partea nasoala e atunci cand ai bandourile in culoarea masinii , fura unu , cumparal , vopsestel , monteazal . Mai nou am vazut ca se fura ornamentele de plastic de pe bara fata , sunt 3 bucati - 2 laterale si una centrala , sunt 150 ron bucata pe original , trist .
Link to comment
Share on other sites

salutare ,

 

mi-au fost furate oglinzile ( geamurile se 2 ori ) intr-un an si o data cea de la sofer rupta cu totul . Ultima data le-am sablat cu nr masini si tot au disparut . M-am gandit dc ? Mi-am dat seama ca nu se vedeau noaptea ca erau inscriptionate . Am cumparat inca un set ( pe care l-am inscriptionat ) si am tras din firul care se duce la oglinda retrovizoare ( cel pentru led-ul de la alarma ) cate un + la fiecare oglinda laterala . Pe marginea ramei de la oglinda , cea din interiorul oglinzi laterale , am lipit cate un led foarte fin ( culoare alba ) care se aprinde concomitent cu cel de la oglinda retrovizoare cand alarma este armata . Din acel moment oglinzile sunt " flash-uite " si se vad si noaptea ca sunt inscritionate . Acum va spun ca le am asa de 6 luni si nu au disparut . Nu stiu dc asta e motivul sau pur si simplu nu au trecut hotii prin preajma .

Daca vor disparea si asa , le voi demonta de fiecare data seara si le voi monta la plecare ( merg mai mult in week. cu ea ) .

 

Bafta tuturor .

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi-au furat niciodata oglinzile (alarma + masina sta fix sub geamul meu si ma uit f des la ea, ca un obsedat... pana si noaptea :twoup: ), dar ieri am patit-o si eu... altfel.

 

I-am atins altuia oglinda si fiindca a mea nu era prinsa bine, mi-a cazut din carcasa. Opresc masina pe dreapta si pana sa ajung la ea, evident ca mi-a calcat-o cineva. Deci daca stiti de unde pot sa fac si eu rost repede de o oglinda pe dreapta pt E34 facelift, v-as ramane recunoscator.

 

@POIUYT: daca nu gasesc in alta parte mai repede, cat e una la tine? Cu/fara incalzire? Da-mi pe pm daca nu poti aici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.