Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare. Am donat si eu o pereche de oglinzi de X5 E53 aseara, in fata la mega image tineretului. Oglinzile erau electrocromatice, acum imi atarna 2 fire de la incalzire si o mufa. Problema e ca la oglinda din stanga, mi-a disparut si plasticul rotund care fixeaza oglinda. Intrebarea este: Se gaseste plasticul acela separat? sau se cumpara cu motoras cu tot?
Link to comment
Share on other sites

Regret acum cĂŁ nu am pĂŁstrat piesele de la motorașele pe care le-au mai stricat de-a lungul timpului. Cred cĂŁ puteai sĂŁ modifici ceva și sĂŁ meargĂŁ. Nu le-am pĂŁstrat pentru cĂŁ erau relativ inutilizabile pentru mine.

 

Acea parte care lipsește este parte integrantĂŁ din motoraș (și din ce știu eu cred cĂŁ avem oglinzi similare). La X3 nu se poate fura un motoraș 100% funcțional decât dacĂŁ se schimbĂŁ firele artizanal.

 

Și mie ĂŽmi rup motorașele (cercul) când furĂŁ oglinzile. La X3 costĂŁ vreo 500 de lei. S-ar putea ca și piesĂŁ pentru X5 sĂŁ fie mai scumpĂŁ. CautĂŁ codurile sĂŁ vezi dacĂŁ se potrivesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Topicul acesta mi-a trezit amintiri mai putin placute...Acum 3 sapt mi-au fost smulse de pe masina ambele oglinzi M cu tot cu brat din suporturile lor..mentionez ca sticlele(fiind sablate) le aveam scoase de pe masina din cauza unei tentative de furt esuate cu o luna si ceva in urma..Tentativa pt ca i-am surprins chiar in fapt prima data..dar n-am avut cum sa-i prind pt ca ei erau cu masina(una passat) iar eu pe jos din pacate!Asta e ce sa mai zic traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul cum era vb lui Mircea Badea;)

Trebuia sa te uiti la ce nr are masina!

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa te uiti la ce nr are masina!

M-am uitat si le-am luat nr...dar surpriza era un numar fals!!:)))

Asta am aflat singur dand niste telefoane la niste cunostinte la politie,ca politistii la care-am reclamat furtul n-au fost in stare nici de atat sa afle la cat de inapti sunt!

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au furat oglinda dreapta (sticla) iar azi dimineata m-am trezit fara pleoape... cine stie cat costa o pereche? Au fost din acelea cu cleme, originale din cate stiu eu...
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum de nu sunt in stare sa-i prinda. E clar ca sunt organizati, pentru ca furturile sunt in 'valuri' in tot orasul (cel putin in Bucuresti). Si atunci e clar ca sunt unii care ii coordoneaza, ca si pe aia care stau cu parcarile, ca si pe aia care stau cu facturile pe marginea drumului..

 

De fapt stiu exact cum nu-i prind, pentru ca sunt mana in mana. Dar prefer sa mai sper ca nu e asa..

Link to comment
Share on other sites

mda...si eu am ramas recent fara sticlele de la oglinzi...daca ar vrea sa-i prinda ar lua toate anunturile de pe okazii si 4tunning cu sticle de oglinzi SH si gata...intr-o zi ar rezolva...cine dracu vinde sticle de oglinzi SH in tara asta in afara de hoti...problema e ca nu se vrea...oare de ce?...
Link to comment
Share on other sites

Uite aici,domnul din imagine,posesor mandru de 330d E46 cu numarul VL 05 JYF cu oglinzi sablate cu numarul B 81 PBO

In poze nu se vede,insa numarul B81PBO era sablat cu susul in jos pe partea superioara a oglinzii.

Imi pare logic ca tipul de Valcea a montat cu susul in jos oglinda(nu stiu daca e fizic posibil)

Orice ar fi ,eu bag mana in foc a nici un om cinstit nu ar face asa ceva,decat daca si-a cumparat oglinzi furate.

Deh,are bani de 330xd dar de oglinzi,ba.

Nu sunt furate neaparat . Iti zic si de ce poate omu a luat masina de la unu care avea numerele alea in bucuresti si cand si-a schimbat numerele pe VL nu a mai schimbat si oglinzile ca nu e obligatoriu . Si eu am o oglinda cu nr de Ag ca de acolo am luat masina :) . Asta nu inseamna ca am furato ca iti arat cartea masini cu vechi propietari si nr la masina :)) . Asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus de ce. Furtul de oglinzi e privit ca un pericol social mic. Vezi cĂŁ jafurile armate s-au ĂŽnmulțit.

 

SĂŁ nu crezi cĂŁ dacĂŁ ĂŽi prinde, hoții dispar și gata. Sunt eliberați rapid.

 

cine fura azi oglinzi merge maine la o casa de schimb valutar...si asa mai departe...hotia e hotie, exista si se dezvolta armonios atat timp cat nu e pedepsita...nu exista furturi minore, exista furturi si hoti...in rest e semantica...

Link to comment
Share on other sites

Nu prea e aÂşa.

 

Ăia care furĂŁ oglinzi sunt cei care poate mâine furĂŁ din buzunare.

 

Ca sĂŁ jefuieÂşti o casĂŁ de schimb sau un amanet trebuie sĂŁ fii ĂŽn altĂŁ ligĂŁ.

 

+1..am aflat zilele astea ca vinovatii de furturi de oglinzi, eleroane etc din zona unde stau sunt cativa tiganusi de 15-16ani. avand in vedere ca majoritatea furturilor de genul asta se realizeaza foarte tarziu noaptea, nu e nevoie sa fii hot profesionist sa scoti o oglinda. pe cand un jaf mai serios necesita ceva pregatire :rolleyes: . p.s. se fura oglinzi/stergatoare etc si ziua in amiaza-mare, in zone destul de aglomerate (testat)

Link to comment
Share on other sites

o intamplare funny pe o parte trista pe cealalta , se intampla acum vreo 3 ani , mergeam la sala la ANEFS putin mai jos de cotroceni , era o sambata dimineata in octombrie , am mers la sala cu dacia unui prieten ( 1310 ) , am ajuns acolo pe la ora 11.00 - 11.30 , am stat la sala maxim o ora jumate , eh ce credeti ca am descoperit cand am vrut sa plecam , masina fiind parcata la bulevard fix peste drum de Petromu de la Cotroceni , daciuta nu mai avea bateria si radiator , fusesera furate de baietii veseli din zona , ziua in amiaza mare , va da-ti seama ce soc sa vrei sa deschizi masina sa vezi ca nu se intampla nimic , dupa care sa vezi capota fortata bateria si radiatoru lipsa
Link to comment
Share on other sites

cine fura azi oglinzi merge maine la o casa de schimb valutar...si asa mai departe...hotia e hotie, exista si se dezvolta armonios atat timp cat nu e pedepsita...nu exista furturi minore, exista furturi si hoti...in rest e semantica...

 

Ba chiar așa se numesc, furturi mĂŁrunte, mica infracționalitate. Din punctul meu de vedere este greșitĂŁ abordarea, dar au și ei o logicĂŁ. Anul trecut a fost record ĂŽn domeniu.

 

o intamplare funny pe o parte trista pe cealalta , se intampla acum vreo 3 ani , mergeam la sala la ANEFS putin mai jos de cotroceni , era o sambata dimineata in octombrie , am mers la sala cu dacia unui prieten ( 1310 ) , am ajuns acolo pe la ora 11.00 - 11.30 , am stat la sala maxim o ora jumate , eh ce credeti ca am descoperit cand am vrut sa plecam , masina fiind parcata la bulevard fix peste drum de Petromu de la Cotroceni , daciuta nu mai avea bateria si radiator , fusesera furate de baietii veseli din zona , ziua in amiaza mare , va da-ti seama ce soc sa vrei sa deschizi masina sa vezi ca nu se intampla nimic , dupa care sa vezi capota fortata bateria si radiatoru lipsa

 

PĂŁi nu ar trebui sĂŁ te mire. Când au fost duse mașini la casat și lĂŁsate acolo la coadĂŁ, tot așa le-au lovit hoții, pentru cĂŁ mașinile trebuiau sĂŁ fie funcționale. Pe mine nu mĂŁ mirĂŁ nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Mai da-i dreq... azi a jefuit unu' o sucursala BCR, in 30 de secunde a plecat cu banii din casierie.

 

Casiera a crezut ca este o farsa de ziua ei, paznic oricum n-aveau, deci: "bine, pa". Cica-l cauta, semnalmente: "are par pe cap si merge cu fata", cam asa ceva :laugh:

 

Deci nu cred ca tre' sa fii vreun James Bond ca sa jenfuiesti o sucursala bancara din Romania.

Link to comment
Share on other sites

hai ma sa fim seriosi,pai ce specimene de paznici vezi la unele sucursale,te ia plansul :blink:

 

sunt unii de flutura camasile alea pa ei,parca ar fi la categoria musca,sau mosulici din aia pe care trebuie sa i trezesti prima data si dupa aia sa le zici ceva..

 

suntem profesionisti pana n maduva :super:

Link to comment
Share on other sites

de fiecare data cand primesc notificari de activitate pe topicul asta ma gandesc ca iar a ramas vreunu fara oglinzi .... tot sper sa nu mai primesc nimic dar vad ca slabe sanse :ninja: :ermm: Edited by dvlad
Link to comment
Share on other sites

Treaba e cĂŁ n-ai de ce sĂŁ ataci o bancĂŁ și sĂŁ te caute toți (cei mai mulți au fost prinși), când poți fura ĂŽntr-o searĂŁ 30 de perechi de oglinzi, care se vând, dupĂŁ model, cu maxim 100€. PĂŁi și 10 perechi mi se pare o mare afacere, cu riscuri minime. Drept dovadĂŁ cĂŁ se furĂŁ ĂŽn draci. Și dacĂŁ ĂŽi prinde, nu e prea grav.

 

La jaf e problemĂŁ. DacĂŁ mai e și armat, deja riscĂŁ prea mult. Nu sunt proști hoții. Și da, unii sunt minori, dar nu toți. ĂnsĂŁ toți sunt foarte tineri și tind sĂŁ cred cĂŁ nu lucreazĂŁ chiar la ĂŽntâmplare. Unii furĂŁ, alții vând cel mai probabil.

 

Și eu cred cĂŁ au mulți clienți, altfel nu ținea atât de mult acest sport național.

 

Cât timp sunt clenți, degeaba ne agitĂŁm noi. S-au furat și de la Ford, Renault, Volvo, Audi, Opel. De când eu nu mai am, au dispĂŁrut de la un Audi.

Link to comment
Share on other sites

hai ma sa fim seriosi,pai ce specimene de paznici vezi la unele sucursale,te ia plansul :blink:

 

sunt unii de flutura camasile alea pa ei,parca ar fi la categoria musca,sau mosulici din aia pe care trebuie sa i trezesti prima data si dupa aia sa le zici ceva..

 

suntem profesionisti pana n maduva :super:

 

Ieri a trebuit sa fac o plata la un Bcr. in timp ce eu asteptam la coada, paznicului i s-a facut rau si era sa lesine. Noroc cu o doamna care era langa el, a observat ca nu se simte bine si l-a asezat pe un scaun..Paznicul avea in jur de 55-60 ani. Imi era mila de el, probabil ca are o pensie de 2lei si face paza pentru niste bani in plus, dar saracul nu avea nici o treaba cu paza din nici un punct de vedere.

 

Treaba e cĂŁ n-ai de ce sĂŁ ataci o bancĂŁ și sĂŁ te caute toți (cei mai mulți au fost prinși), când poți fura ĂŽntr-o searĂŁ 30 de perechi de oglinzi, care se vând, dupĂŁ model, cu maxim 100€. PĂŁi și 10 perechi mi se pare o mare afacere, cu riscuri minime. Drept dovadĂŁ cĂŁ se furĂŁ ĂŽn draci. Și dacĂŁ ĂŽi prinde, nu e prea grav.

 

La jaf e problemĂŁ. DacĂŁ mai e și armat, deja riscĂŁ prea mult. Nu sunt proști hoții. Și da, unii sunt minori, dar nu toți. ĂnsĂŁ toți sunt foarte tineri și tind sĂŁ cred cĂŁ nu lucreazĂŁ chiar la ĂŽntâmplare. Unii furĂŁ, alții vând cel mai probabil.

 

Și eu cred cĂŁ au mulți clienți, altfel nu ținea atât de mult acest sport național.

 

Cât timp sunt clenți, degeaba ne agitĂŁm noi. S-au furat și de la Ford, Renault, Volvo, Audi, Opel. De când eu nu mai am, au dispĂŁrut de la un Audi.

 

E super afacere..daca fura 10 perechi pe seara si lucreaza doar in timpul saptamanii (odihna in weekend :thumbsup: ) se ajunge la un total de vreo 200 de perechi pe luna. La un pret mediu de 100ron/pereche..se ajunge la 20.000Ron pe luna. Neimpozabil :frantics: ..eu zic ca e o meserie de viitor, tinand cont ca un profesor fara prea mare experienta castiga cam 1.000ron pe luna (daca ii castiga si paia..)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Toți aștia care vĂŁ plângeți cĂŁ vĂŁ furĂŁ oglinzile de ce nu vĂŁ montați oglinzi retrovizoare universale, ceva asemanator cu cele originale.

Nu zic nici chiar de alea de cocalari, cromate cu douĂŁ brațe :nea: , dar ceva sĂŁ arate cât de cât aproapiat de cele originale, și scĂŁpați de o grijĂŁ nu vi le mai furĂŁ nimeni

Link to comment
Share on other sites

Acele oglinzi universale sunt ok, eu am vrut sa pun dupa ce am ramas odata fara geamurile oglinzilor, si apoi fara oglinda dreapta rupta cu totul din brat, la e60. Ulterior un amic mi-a facut un sistem ingenios. O sa fac poze dupa amiaza si va atasez .
Link to comment
Share on other sites

Ca tot am dat si eu de acest topic, raportez doua eventuale probleme:

 

1. 3-ar negru coupe, nu mai retin daca de-al vechi sau de-al nou (mi-am notat asta acum 1 sapt in tel), nr de inmatriculare B 52 PWR, are oglinzi B 91 GVR .

2. daca e careva pe forumul Audi, B 56 WMI, audi S8 GRI, oglinzi B 878 TGB.

 

Acum oamenii poate n-au cumparat oglinzi furate, poate doar au cumparat masina asa, sau cine stie :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.