Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu sunt curios daca au ramas fara oglinzi si cei care au placutele alea care se numesc antifurt montate.Prima data acum un an am ramas fara ambele care erau curse si terminate. Ieri noaptea am ramas fara aia pe dreapta care era inscriptionata dar fara antifurt. Noroc ca ma am inca doua de rezerva si astea sunt chiar mai bune ca sunt helio sau cum naiba se spune. Pe stanga o am inscriptionata tot dar de frica nu o pun pe masina decat cand ies din Bucuresti. Deja sunt obisnuit fara oglinzi. Problema e ca-mi strica de fiecare data si sistemul de prindere pt ca cica nu sunt oglinzi standard de e39. Gasesc greu prostia aia de rozeta si clema pe care se prind. Cand gasesc cumpar cate 3-4 sa fiu sigur.

Cel mai sigur fac o porcarie scarboasa romaneasca. Adica tai un placaj la dimensiunea oglinzii, tai o sticla de oglinda mai mica cu 5mm (ca la cat de retardati sunt astia sa vada bine ca e un ciob lipit). Prind placajul de mecanism cu surub sau o sarma dupa care lipesc cu superglue sliclele taiate la geamgerie. Fac 3-4 seturi sa fiu sigur ca se gaseste un retard care sa le fure si pe astea sau macar sa incerce si sa le sparga de oftica. Adio dezaburire si reglare unghi. In Romania nu exista asa ceva indiferent de masina.

Buna legea aia arabeasca cu taiatul mainilor. Bine ca nu am sabie si nu-i prind ca era jale :smile: Pun frumos si camera de supraveghere pe balcon. Acum serios vreau sa-i anunt pe gainarii-ciorditori care mai trec ca daca-i prind nu mai tin cont de ce patesc eu. Ies cu vecinul si fac prapand.

Fara suparare dar e o tara de ra... si un oras (Bucuresti) la fel. Adica multi oameni din materia amintita. Pt Romania trebuiau facute niste oglinzi care nu se pliaza ci sa aiba un capac si sa intre in intregime in masina cand inchizi.

 

Chiar sunt curios daca sunt persoane cu sistemul ala "anti furt" cu cleme montat si au ramas fara oglinzi. Va rog frumos sa spuneti aici daca e bun de ceva.

Edited by nightman
Link to comment
Share on other sites

Tot sunt curios daca e careva care a ramas fara oglinzi si cu antifurtul ala. Sau daca i-au distrus toata carcasa cand aveau antifurtul. Daca nu raspunde nimeni sa inteleg ca nu a patit nimeni asta ? Mai bine fac un topic separat in care sa voteze lumea daca a ramas fara si cand avea antifurt.

Robert la tine o sa vin daca ma hotarasc sa pun oglinzile originale helio. Pana atunci trebe sa fac rost iar de discul ala de prindere pt aia pe drepata. Asta daca nu ai tu asa ceva. Dar vreau sa astept pareri mai multe despre antifurtul asta. Ca oscilez ori sa pun antifurt plus inscriptionare (eventual si sus si jos) la tine. Plus daca e chiar si le si ciobesc. Orice numai sa nu mai umblu aiurea dupa oglinzi. Ori sa fac sistemul ala de care ziceam cu placajul si ciobul. Pana atunci scot ca taranu oglinda pe stanga atunci cand merg doar prin oras.

Duminica oricum am program. Ma duc cu 2 prieteni mai "masivi" prin targ la vitan sa cautam oglinzi. Daca dau de o albitura cu oglinzi inscriptionate (nu conteaza daca au nr meu sau altul) o sa ..... discutam cu el putin asa dupa program. Chiar ma intreb un om cu toate degetele rupte poate sa fure oglinzi ? In rest toate urarile de "bine" ciorditorilor care citesc si aici. Daca vad pe unul care fura indiferent de la cine o sa primeasca de la mine direct niste urari mai fizice.

 

Si ar mai fi o solutie foarte spectaculoasa se pare bagate in "cusca" cu lacat. :LMAO: Si astea sunt chiar pe un 5 serie noua. O noua forma de tuning. Pana se prind cocalarii si nu mai fura oglinda fura "cusca" aia metalica. O taie cu flexul.

post-24987-0-71961900-1311934490_thumb.jpg

post-24987-0-69071700-1311934499_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tot sunt curios daca e careva care a ramas fara oglinzi si cu antifurtul ala. Sau daca i-au distrus toata carcasa cand aveau antifurtul.

 

Da, le-au rupt la mine, așa cĂŁ este total inutil. N-am gĂŁsit absolut nici o metodĂŁ sĂŁ stea pe mașinĂŁ.

 

 

Cât timp nu mai existĂŁ nici o poliție și vor avea clienți pentru ce furĂŁ, nu au de ce sĂŁ se opreascĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Tot sunt curios daca e careva care a ramas fara oglinzi si cu antifurtul ala. Sau daca i-au distrus toata carcasa cand aveau antifurtul. Daca nu raspunde nimeni sa inteleg ca nu a patit nimeni asta ? Mai bine fac un topic separat in care sa voteze lumea daca a ramas fara si cand avea antifurt.

Robert la tine o sa vin daca ma hotarasc sa pun oglinzile originale helio. Pana atunci trebe sa fac rost iar de discul ala de prindere pt aia pe drepata. Asta daca nu ai tu asa ceva. Dar vreau sa astept pareri mai multe despre antifurtul asta. Ca oscilez ori sa pun antifurt plus inscriptionare (eventual si sus si jos) la tine. Plus daca e chiar si le si ciobesc. Orice numai sa nu mai umblu aiurea dupa oglinzi. Ori sa fac sistemul ala de care ziceam cu placajul si ciobul. Pana atunci scot ca taranu oglinda pe stanga atunci cand merg doar prin oras.

Duminica oricum am program. Ma duc cu 2 prieteni mai "masivi" prin targ la vitan sa cautam oglinzi. Daca dau de o albitura cu oglinzi inscriptionate (nu conteaza daca au nr meu sau altul) o sa ..... discutam cu el putin asa dupa program. Chiar ma intreb un om cu toate degetele rupte poate sa fure oglinzi ? In rest toate urarile de "bine" ciorditorilor care citesc si aici. Daca vad pe unul care fura indiferent de la cine o sa primeasca de la mine direct niste urari mai fizice.

 

Si ar mai fi o solutie foarte spectaculoasa se pare bagate in "cusca" cu lacat. :LMAO: Si astea sunt chiar pe un 5 serie noua. O noua forma de tuning. Pana se prind cocalarii si nu mai fura oglinda fura "cusca" aia metalica. O taie cu flexul.

 

stai calm nightman ca nu prea merge nici sistemul asta are un vecin de-al meu pe un x5 si i-au spart lacatul si tot i-au furat oglinzile...

Link to comment
Share on other sites

Deci ramane doar solutia cu placajul si sticla mai mica lipita. Sau solutia pe care o are un prieten de o luna. Adica cu electrosocuri. A facut el o traznaie a pus si niste bucati metalice pe marginea sticlei ca sa nu se curenteze oricine trece doar daca bagi mana. Cica nu e legal dar daca pica ala langa masina pe jos sa fim seriosi ca nu se duce sa reclame la politie. Asa e ilegal si gardul electric la casa dar si asta se poate face. Principal e sa nu uiti tu de el si sa te curentezi. Adica faci gard normal si pe urma in curte la un metru de gardul normal faci unul electric. Daca sare cocalarul pe primul gard nu se curenteaza dar daca vrea sa treaca si de ala electric pac se arde. Nu are ce sa zica politia pt ca intra pe proprietate privata si acolo pot sa am cate "prize" vreau eu. Asa si sistemul asta la oglinda daca e doar pe marginea sticlei o tabla subtire intra pe proprietate "privata".

Pana atunci merg iar fara. Cand ies din bucuresti o montez pe aia de stanga si pe urma o scot. Cocalarii ne obliga sa fim taranoi ca si ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

da

 

am masina de 4 ani si abia acum mi au furat oglinzile

 

in rest au mai disparut capace jante, bandou usa si capac spate oglinda

 

eu cred ca ei stiu cam toate bmw urile pe unde stau si doar mai fac o razie din cand in cand.

 

o sa imi pun o alarma cu niste stroboscoape cand se mai ating de ea sa ramana paralizati ca la fotograf

Link to comment
Share on other sites

Ieri in jurul orelor 13.00 m-au lasat fara oglinda din stanga...heliomata,model nou...la AB e numai 1.600 lei !!!

Acum sunt in cautari...ce am gasit sunt peste 1.200 lei...ma gandeam sa instalez un sistem de alarma mai sofisticat,sa cuprinda inclusiv oglinzile...

Imi puteti recomanda ceva in acest sens? Ms.!

Link to comment
Share on other sites

Ieri in jurul orelor 13.00 m-au lasat fara oglinda din stanga...heliomata,model nou...la AB e numai 1.600 lei !!!

Acum sunt in cautari...ce am gasit sunt peste 1.200 lei...ma gandeam sa instalez un sistem de alarma mai sofisticat,sa cuprinda inclusiv oglinzile...

Imi puteti recomanda ceva in acest sens? Ms.!

 

eu cred ca ti le ia cu ce mai performanta alarma din lume.

 

eu cred ca nu ai decat doua variante

 

1. nu scapi masina din ochi

 

2. antifurt

 

eu am ales o pe a doua

 

ar mai fi o varianta sa nu stai in bucuresti si sa nu treci prin el niciodata si mai nou pe litoral vara

Link to comment
Share on other sites

http://m.youtube.com/index?desktop_uri=%2F&gl=US#/watch?v=NOa5DnZtvVw am ramas dator la voi sa vedeti cum mi-am facut eu. Adevarul e ca le tin si sparte si nu mi le-a mai furat . Curentul pentru leduri este tras de la alarma ( cel din oglinda ) ! E ceva de munca dar cre ca-i sperie putin . Eu am facut ce am putut pentru ca M-AM SATURAT !

 

Nu cred ca e bun linkul, mie nu imi merge.

Link to comment
Share on other sites

A fost postat de pe mobil. Uite

linkul corect.

 

Incredibil..s-a ajuns asa departe, incat e recomandat sa circuli cu oglinzile sparte si sa improvizezi leduri pentru a speria hotii. Clar urmatoarea masina nu va mai fi Bmw, dupa: 2seturi de oglinzi, eleron, bandou, 2 seturi de grile, stergatoare, eu unul m-am saturat. <_<

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ti le ia cu ce mai performanta alarma din lume.

 

eu cred ca nu ai decat doua variante

 

1. nu scapi masina din ochi

 

2. antifurt

 

eu am ales o pe a doua

 

ar mai fi o varianta sa nu stai in bucuresti si sa nu treci prin el niciodata si mai nou pe litoral vara

...................

salut!

in ce consta antifurtul pentru oglinda? unele detalii cred ca ar fi necesare pentru multi de pe aici...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Astea-s ciorile care mi-au furat azi, pe zi, oglinda din dreapta.

 

post-787-0-20336400-1310261699_thumb.jpg

 

Cioara din dreapta tine in mana oglinda tocmai furata.

Masina mea e cea din spatele Loganului.

Cuvinte cheie : genocid, exterminare, mitraliera, ebola.

Au trecut 2 luni de la furt. Inca nu am nicio veste ca politia ar fi facut ceva in privinta prinderii hotilor, desi hotii au fost recunoscuti dupa inregistrari.

Daca dureaza atat de mult si cand se stiu hotii, nu ma mira de ce se fura atatea oglinzi...

Link to comment
Share on other sites

sa ma scuze politistii de pe forum (unu mi-e prieten si-l rog sa nu citeasca ce am scris mai jos)... dar parerea mea despre astia de la ordine publica este ca sunt de tot rahatu si ca ii platim din banii nostri de pomana.

 

intamplare : astept pe un prieten sa mergem la intalnirea saptamanala si vad in oglinda un boschetar = om al strazii care pe strada in jos forta usile la masina si se muta de la una la alta. sun la 112 si raspunde o tanti si ii zic strada si nr unde e incidentu si imi face legatura la politie (sectia de la 2 minute mers pe jos, nici un minut cu masina). raspunde un nene probabil trezit din somn (ziua la 17:00) si ma intreaba ce urgenta am. ii explic la om ce se intampla si cand ii zic strada ma intreaba "dar aia pe unde vine ?" ... ii explic... si cica sa stau acolo pana vin ei. le-am zis ca nu am timp sa stau dupa ei si sa mearga sa rezolve problema. a raspuns pe un ton nervos "bine, atunci lasati, la revedere" si mi-a inchis telefonu. CAT DE RAHATI sa fie acesti licheni ai societatii sa iti raspunda asa ? ma uit la saracii de la politia locala ca nu stau 5 minute la umbra si toata ziua impart la amenzi, pe cand boschetarimea de la sectia X sta si freaca menta si se mai si oftica atunci cand raman fara spor de noapte sau mai stiu eu ce... 'tu-le mama lor de inapti.

Link to comment
Share on other sites

Au trecut 2 luni de la furt. Inca nu am nicio veste ca politia ar fi facut ceva in privinta prinderii hotilor, desi hotii au fost recunoscuti dupa inregistrari.

Daca dureaza atat de mult si cand se stiu hotii, nu ma mira de ce se fura atatea oglinzi...

 

Da' tu crezi cĂŁ ĂŽn general nu se știe cine de unde furĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

Credeti-ma ca nici cel mai tare politist nu va putea sa depisteze hotii de oglinzi pt ca asta ar insemna sa stai sa angajezi 100.000 de politisti in bucuresti sa stea sa pandeasca fiecare masina :). Mai bine le puneti suruburi si alte sisteme de siguranta sa arate mai inestetic, doar asa nu o sa le mai fure. Nici macar daca sunt camere de filmat si ti le fura , si vezi pe camera, nu ai de unde sa-l iei pe hot. Numai sa anuntati imediat, eventual sa se ia amprente dupa masina, si daca banuiti pe careva sa vina la declaratii si verificari. Nu exista alta metoda! Cel putin eu unul nu vad...
Link to comment
Share on other sites

Exista solutie: Controale prin targuri unde se vand furaciuni la actele de provenienta, flagrante organizate celor care vand asa ceva la colul strazii. Sa se prinda 4-5 hoti si sa se aplice legea asa cum trebuie pe ei, adica puscarie pentru furt, nu pedeapsa cu suspendare si sa vezi apoi cum se reduce numarul de hoti. Sigur ca si dupa aplicarea mai dura a legii or sa mai existe hoti curajosi care or sa fure in continuare, dar majoritatea or sa se teama. Acum orice distrus care vrea sa faca bani se duce si fura, pentru ca stie ce legi avem si cum se aplica si stie sigur ca o sa scape chiar daca e prins. Edited by nightmare392
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum să nu, când sunt prinși, să facă multă pușcărie, nu să fie eliberați. Însă asta naște o nouă problemă. Dacă se pedepsesc mai aspru infrațiunile mărunte, atunci infractorii vor risca mai mult și se va ajunge la jaf armat/tâlhărie. Așa cum e acum, cam toată lumea e fericită. O pâine pentru fiecare și pericolul social aproape minim.

 

LE. Am răspuns simultan.

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

Ideea e sa se aplice legea asa cum trebuie atat pentru infractiunile marunte, cat si pentru cele mari. Daca se lasa astia mici sa scape se creaza un precedent si se incurajaza furtul. Eu unul nu sunt fericit ca trebuie sa merg cu numarul de la masina inscriptionat pe oglinzi si cu toate astea sa ma uit in fiecare zi daca nu cumva mi s-au furat si asa. Chiar suntem in jungla sa nu ne mai putem tine masinile pe strada ca le gasim cu ceva lipsa?

 

LE: Poate unii vor risca mai mult la infractiuni mai mari, dar marea majoritate se vor lasa de meserie pentru ca sunt niste papa lapte si nu ar avea vreodata curaj sa puna arma la tampla cuiva, dar le e foarte usor sa vina noaptea si sa fuga cu 2 oglinzi ca nu ii vede nimeni.

Edited by nightmare392
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.