Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Credeti-ma ca nici cel mai tare politist nu va putea sa depisteze hotii de oglinzi pt ca asta ar insemna sa stai sa angajezi 100.000 de politisti in bucuresti sa stea sa pandeasca fiecare masina :).

Astia nu-i prind nici cand le dai mura-n gura filmarile si hotii sunt recunoscuti. Sau daca ii prind o fac dupa atata timp si cu o asemenea lipsa de profesionalism incat nu-i poate condamna niciun judecator.

 

Pe langa incompetenta politistilor intervine si sistemul prost conceput. De fapt este un sistem perfect gandit ca sa poata fi usor controlat de politic. Nimeni nu are nici curajul si nici posibilitatea sa miste ceva, ca imediat este zburat.

Pe de alta parte nici nu-i apara nimeni pe politisti.

As vrea sa vad o politia care-si face serios treaba, cu acelasi curaj si la vladica si la opinca. Si care sa aibe curaj sa traga fara discutie in cazul in care gastile de infractori au tupeul sa-i atace pe politisti ziua in amiaza mare.

In loc de asta vad o politie timorata, incapabila sa ia decizii, care se ia doar de gainari si de oamenii strazii, si care nu are curajul sa infrunte nici un infractor mai cunoscut, si cu atat mai putin vreun politician sau un baron local.

Link to comment
Share on other sites

faza tare...acum 3 ani, in 2008, vin 2 gabori in civil la mine la usa, sa ma intrebe daca il cunosc pe un tip care parca bmw-ul in fata blocului pe la mine p'acolo...si aflasera adresa mea dupa numerele mele de la masina, si nu dadeau de ala ca avea numere de DB, si credeau ca il cunoscu eu...

 

vroiau sa il contacteze ca sa vina la sectie (21) sa isi ia oglinzile, gaborii cica prinsesera pe niste unii care le suteau si i-au pus p'aia sa le arate masinile de pe care le luasera :))

 

gaborii la mine, "ai fost norocos ca nu ti le-au luat si tie"...pana le-au dat drumul alora si n-am mai fost atat de norocos :)))

Link to comment
Share on other sites

Eh, mie mi le-au furat a doua oara; ma rog, de fapt, prima data mi-au furat-o doar pe cea din stanga pentru ca a inceput sa sune alarma si au fugit. De aceasta data, alarma mea de 1000 RON cu pager nu a mai spus nimic, nici macar un beep de warning, ceva, nimic-nimic. Oglinzile erau rabatate, probabil au lucrat cu mare-mare grija sa nu produca 'vreun' soc masinii cand le-au scos.

 

Am fost si le-am spus si politistilor de incident.

Edited by MariusVE
Link to comment
Share on other sites

sa ma scuze politistii de pe forum (unu mi-e prieten si-l rog sa nu citeasca ce am scris mai jos)... dar parerea mea despre astia de la ordine publica este ca sunt de tot rahatu si ca ii platim din banii nostri de pomana.

 

intamplare : astept pe un prieten sa mergem la intalnirea saptamanala si vad in oglinda un boschetar = om al strazii care pe strada in jos forta usile la masina si se muta de la una la alta. sun la 112 si raspunde o tanti si ii zic strada si nr unde e incidentu si imi face legatura la politie (sectia de la 2 minute mers pe jos, nici un minut cu masina). raspunde un nene probabil trezit din somn (ziua la 17:00) si ma intreaba ce urgenta am. ii explic la om ce se intampla si cand ii zic strada ma intreaba "dar aia pe unde vine ?" ... ii explic... si cica sa stau acolo pana vin ei. le-am zis ca nu am timp sa stau dupa ei si sa mearga sa rezolve problema. a raspuns pe un ton nervos "bine, atunci lasati, la revedere" si mi-a inchis telefonu. CAT DE RAHATI sa fie acesti licheni ai societatii sa iti raspunda asa ? ma uit la saracii de la politia locala ca nu stau 5 minute la umbra si toata ziua impart la amenzi, pe cand boschetarimea de la sectia X sta si freaca menta si se mai si oftica atunci cand raman fara spor de noapte sau mai stiu eu ce... 'tu-le mama lor de inapti.

 

Vezi ca toate apelurile la 112 trebuie sa aiba o rezolutie (pe langa faptul ca sunt inregistrate). Te poti interesa ce s-a intamplat cu plangerea ta si/sau depune o plangere impotriva agentului respectiv.

Data viitoare poate se gandeste de doua ori inainte de a da cu tifla... asta daca se va mai afla pe post pana atunci. Orice plangere impotriva unui agent in conditiile de acum e aur curat pentru superiorii presati sa reduca costurile.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca toate apelurile la 112 trebuie sa aiba o rezolutie (pe langa faptul ca sunt inregistrate). Te poti interesa ce s-a intamplat cu plangerea ta si/sau depune o plangere impotriva agentului respectiv.

Data viitoare poate se gandeste de doua ori inainte de a da cu tifla... asta daca se va mai afla pe post pana atunci. Orice plangere impotriva unui agent in conditiile de acum e aur curat pentru superiorii presati sa reduca costurile.

 

chiar crezi va pati ceva gaboru ala? ca sa nu mai zic de repercursiunile asupra celui care ii va face plangere...astia se apara intre ei de parca ar face parte dintr-o societate secreta.

Link to comment
Share on other sites

in momentul in care ti s-au furat oglinzile din parcarea de resedinta , e bine sa amani inlocuirea lor pt cateva zile pentru ca mai mult ca sigur hotii o sa revina sa vada daca le-ai schimbat rapid , si in cazul in care sunt schimbate o sa fie pentru ei un nou punct de aprovizionare , cu filmarea nu faci nimic poate doar sa te ajute pe tine in cazul in care recunosti pe hoti , politia nu o sa faca nimic cu filmarea , o sa iti dea tot felu de scuze patetice cum ca nu se pot folosi de ea Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Salut Acero,

 

in momentul in care ti s-au furat oglinzile din parcarea de resedinta , e bine sa amani inlocuirea lor pt cateva zile pentru ca mai mult ca sigur hotii o sa revina sa vada daca le-ai schimbat rapid , si in cazul in care sunt schimbate o sa fie pentru ei un nou punct de aprovizionare , cu filmarea nu faci nimic poate doar sa te ajute pe tine in cazul in care recunosti pe hoti , politia nu o sa faca nimic cu filmarea , o sa iti dea tot felu de scuze patetice cum ca nu se pot folosi de ea

 

Multumesc pentru sfaturi. Am intrebat politistii daca sa investesc intr-un sistem de supraveghere iar ei mi-au spus ca ar fi util pentru ca au pozat "toti" hotii din zona si ii pot identifica pe baza filmarii. Mi-au subliniat doar ca sa am grija sa iau o camera cu rezolutie buna astfel incat sa se distinga fata. Bineinteles, in practica, nu stiu daca m-ar ajuta cu ceva si nu ar invoca diverse scuze asa cum spui tu.

 

Oricum, mi-au spus ca furtul de oglinzi se considera paguba mica astfel ca hotii nu prea patesc nimic. Chiar daca le gasesc amprentele pe carcasa de la oglinda/etc, cica in instanta spun ceva gen ca "s-au impiedicat" si au ajuns cumva cu mainile pe oglinzi iar in lipsa altor dovezi, judecatorii considera ca amprentele nu sunt dovezi suficiente.

Edited by MariusVE
Link to comment
Share on other sites

Oricum, mi-au spus ca furtul de oglinzi se considera paguba mica astfel ca hotii nu prea patesc nimic.

Nu patesc fiindca rareori sunt prinsi, nu pt ca ar fi paguba mica. Si oricum, contravaloarea a 2 oglinzi luate de la BMW se ridica la o suma considerabila; infunda puscariile indivizi care au furat mult mai putin de-atat.

Link to comment
Share on other sites

Nu patesc fiindca rareori sunt prinsi, nu pt ca ar fi paguba mica. Si oricum, contravaloarea a 2 oglinzi luate de la BMW se ridica la o suma considerabila; infunda puscariile indivizi care au furat mult mai putin de-atat.

 

Ca idee, la sectia la care am fost eu mi s-a spus ca rata de prindere a hotilor de oglinzi este undeva la 3%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nush care-i hotul...cel care le fura, cel care le cumpara de la unul din ei, sau ambii? Tot din cauza unora ca noi, posesori de bmw, le fura handicapatii. Ca daca am cumpara oglinzile din magazine si nu "de la ei", ca doara sunt mai ieftine, poate nu s-ar mai fura ca nu mai au ce face cu ele. Asta-i ca roata tiganului...ni le fura si le cumparam pe-a lu altuia si iar ni le fura si iar le cumparam pe-ale altuia sau poate le cumparam pe-ale noastre inapoi....Mie inca nu mi-au furat oglinzile dar au atentat odata la grilele de la bara, mi le-au furat, dar i-am prins a doua zi.
Link to comment
Share on other sites

Am ramas si eu fara ele in Giurgiu , data 3/4. Pe 4/5 s-au mai furat unele de la un seria 3 cu nr de germania din oras , insa hotul a fost prinsu de politie dupa amprente. La mine nu a reiesit nici o amprenta in urma investigarii. Au fost luate geamurile. Aveam din acelea de 3 ron facute la geamgiu, dupa cele originale, din oglinda normala, teapa lui care le-a furat ca nu are ce face cu ele , nu mai pun in viata mea geamuri la ele originale, ai am 2 seturi de copii de-astea :) si le prind cu picatura de spirala aia rotunda a motorasului , ca cea originala. Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am postat aici dupa ce am ramas fara o oglinda dreapta inscriptonata. Prima data am ramas anul trecut fara ambele neinscriptionate. Dupa ce am intrebat si am vazut ce se intampla spuneam atunci ca singura solutie pt mine ramane una taraneasca-romaneasca. Treaba aia cu "cioburile" taiate si lipite pe placaje apoi bagate in suruburi. Va anunt ca am aplicat solutia deja am 2 perechi ca am facut si una de rezerva. Oricum sunt prinse cu piulita si le scot in general cand ajung acasa sau ma duc undeva si stau mai mult "departe" de masina. Deja le am de 1 luna si vad ca merge treaba. Nu se vad ca cele originale nu sunt helio dar macar sunt prezente ca deja eram obisnuit sa merg fara. Chiar si acum ma intorc usor sa ma mai uit daca nu vad ceva si abia dupa imi amintesc ca am oglinzi. Cand e frig le iau pe cele originale cu incalzire si le prind dar le scot cum cobor din masina. Eventual pe cele originale nu le prind in suport conectez doar firele si le fixez cu doua cleme improvizate de margine ca sa iasa mai usor. Oricum la ambele seturi (si originale si cioburi cu placaj) am grija sa reglez pozitia inainte ca sa nu mai umblu la reglaje pt ca daca nu sunt prinse normal nu mai merge bine reglajul. Oricum nu prea umblu la reglarea ungiului ca oricum in general numai eu conduc masina asta asa ca nu schimb pozitia oglinzilor.

Se mai intampla insa sa merg si fara "din obisnuinta". :smile:

Daca fura oglinzile cu totul e mai simplu ca nu mai am grija oglinzilor sunt obisnuit fara. Sau bag un surub in usa si prind un ciob de el. :laugh:

 

Din pacate intr-o tara de cocalari si hoti numai o solutie tampita si kitsch-oasa ca asta exista. Pt moment la mine merge. Sper totusi sa se inventeze oglinzile, stergatoarele , jentile, emblemele si in general toate obiectele detajabile care se retrag automat in masina cand o inchizi. Special pt Romania. Asta o sa fie o optiune standard la noi.

Link to comment
Share on other sites

Eu din fericire am scapat... au mai dat "baietii" o raita pe la mine pe strada lasand doua e90 fara oglinzi ( neinscriptionate ).

Sper ca nu le-au luat pentru ca au observat ca sunt inscriptionate :).

Am inceput sa parchez masina in asa fel incat lumina sa bata in oglinzi sa observe ca sunt inscriptionate :).

Link to comment
Share on other sites

Eu din fericire am scapat... au mai dat "baietii" o raita pe la mine pe strada lasand doua e90 fara oglinzi ( neinscriptionate ).

Sper ca nu le-au luat pentru ca au observat ca sunt inscriptionate :).

Am inceput sa parchez masina in asa fel incat lumina sa bata in oglinzi sa observe ca sunt inscriptionate :).

 

doar sa nu fie aia niste jegosi, si de ai dracu sa ti le ia/sparga...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.