Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eu bag mana in foc ca 3/4 din cei cu numere diferite pe oglinzi le au furate.

Poate vreun pagubit isi "vede" cautand pe forum sau google oglinzile la altcineva din posturi ca ale mele.

Daca nu,pierderea mea de timp :)

 

 

De exemplu eu daca am oglinzile inscriptionate si o vand si vreau sa-mi pastrez numerele, viitorul cumparator este obligat sa cumpere alte oglinzi? Sunt foarte multi in situatia aceasta, normal ca mai sunt si uscaturi :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am ramas si eu fara ele in Giurgiu , data 3/4. Pe 4/5 s-au mai furat unele de la un seria 3 cu nr de germania din oras , insa hotul a fost prinsu de politie dupa amprente. La mine nu a reiesit nici o amprenta in urma investigarii. Au fost luate geamurile. Aveam din acelea de 3 ron facute la geamgiu, dupa cele originale, din oglinda normala, teapa lui care le-a furat ca nu are ce face cu ele , nu mai pun in viata mea geamuri la ele originale, ai am 2 seturi de copii de-astea :) si le prind cu picatura de spirala aia rotunda a motorasului , ca cea originala.

cred ca e cea mai eficienta metoda asta cu oglinda normala lipita. dar daca o forteaza cand vrea s-o fure nu exista riscul s-o sparga si sa ramana ciobul lipit de motoras ??

Link to comment
Share on other sites

Eu am ramas fara ele acu vreo doua saptamani.Pe la 3 noaptea, masina parcata in fata casei, au latrat cainii de mama focului. Am iesit la geam si am tipat la caini sa se potoleasca. :banghead: :banghead: :banghead: Vorba aia: cat de prost poti sa fi? De unde mama naibii era sa stiu. Acu am luat un set nou 130 RON.

Nu stiu daca faza cu inscriptionarea merge. Ma gandesc la alte varinate. Am mai citit pe aici oameni care i-au prins pe aia si le-au aplicat o corectie sora cu moartea. Eu ma rog sa nu-l gasesc pe ala pe langa masina, ca nu stiu daca ma pot opri si am copil, fac naibii puscarie.

Edited by TheDarkTemplar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Oglinzile inscriptionate se pot inscriptiona din nou matuind partea existenta si scris iar.

Eu am antifurt metalic ,foarte inestetic dar macar nu schimb oglinzile la 2 sapt (se sparg masini intr-o veselie la mine in sector 2 ,in intersectie foarte circulata si luminata din plin)

Daca lasi fata la cdplayer,mapa ,ghiozdan ,orice ar putea fi valorificat catusi de putin ai 99% sanse sa gasesti geamul spart :|

De 2 ani aceeasi poveste...

Las masina si parcata foarte aproape de alte masini sa nu ma trezesc fara bara.Difuzorul M inca rezista.

Edited by WhySoSerious
Link to comment
Share on other sites

eu cred k cea mai buna solutie ar fi ca oglinzile sa fie intr-un fel slabite la jumatate astfel cind trag de ele sa se rupa.. si patind asta de mai multe ori... poate o sa se lase de ,,meseri" deastea:D desigur trebuia de la inceput facut ceva in privinta aceasta acum e cam tarziu...
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu doar in Ro se fura. I-au furat unui prieten in Londra oglinda la x5 cu tot cu motoras. 960£ il costa la reprezentanta.

Surpriza omul a gasit la vanzare pe eBay o oglinda identica cu cea furata de la el, adica fara suportul de prindere pe portiera, cu firele taiate, motorasul expus, exact ce lipsea la el, si vanzatorul era exact din cartierul lui. Se duce la politie si le explica....raspunsul a fost ca nu se poate dovedi... . In consecinta nu doar in Ro e bine sa furi oglinzi.

Link to comment
Share on other sites

Soluția cu oglinzile este sĂŁ fie ĂŽntr-o capsulĂŁ care sĂŁ se desfacĂŁ numai din interiorul mașinii. Așa degeaba o rup iar sticla nu ar putea fi scoasĂŁ altfel. Asta nu va rezolva alte probleme totuși. Pentru cĂŁ nu faptul cĂŁ ies ușor este buba.

 

1. Din pãcate au cui sã le vândã.

 

2. DacĂŁ nu furĂŁ oglinzi, furĂŁ embleme. DacĂŁ nu furĂŁ embleme vor ĂŽncerca altceva.

Anul 2011 a stabilit un record fĂŁrĂŁ precedent pentru furturile din case. La noi ĂŽncĂŁ nu conștientizeazĂŁ lumea chestiile astea, dar acolo se va ajunge pânĂŁ la urmĂŁ. Ca și modalitate de operare mi se pare mult mai puțin periculos sĂŁ fure o oglindĂŁ decât sĂŁ-ți fure din mașinĂŁ la sensul giratoriu așa cum am vĂŁzut recent cĂŁ operau niște bĂŁieți. Au fost prinși dupĂŁ vreo 6 luni. Pe undeva pe lângĂŁ Petroșani sunt atacate trenurile cu cĂŁrbune precum ĂŽn Vestul SĂŁlbatic. Chiar azi a fost un reportaj. Știe toatĂŁ lumea, nu se face nimic. AdicĂŁ se face, dar aproape ĂŽmi venea sĂŁ râd. Au toți amenzi de zeci și sute de mii de lei. Poliția știe, ĂŽi prinde și ĂŽi amendeazĂŁ. EPIC! La fel se procedeazĂŁ și pentru furtul lemnelor din pĂŁdure.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca ala care i le-a furat sigur era romanas : ))))) .... furt ca la noi nu este NICAIERI!

 

Surpriza omul a gasit la vanzare pe eBay o oglinda identica cu cea furata de la el, adica fara suportul de prindere pe portiera, cu firele taiate, motorasul expus, exact ce lipsea la el, si vanzatorul era exact din cartierul lui. Se duce la politie si le explica....raspunsul a fost ca nu se poate dovedi... . In consecinta nu doar in Ro e bine sa furi oglinzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.