Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Anul acesta am vĂŁzut un seria 3 ĂŽn Craiova cu oglinzile cu douĂŁ numere diferite inscripționate, unul corespundea cu cel al mașinii, celĂŁlalt, evident, nu. Când l-am ĂŽntrebat de ce are oglindĂŁ cu numĂŁr strĂŁin, a sĂŁltat din umeri.

 

DacĂŁ n-ar fi oameni lipsiți de caracter, nu și sĂŁraci, care cumpĂŁrĂŁ chiar și oglinzi inscripționate, n-ar exista piațĂŁ și specialiștii oglindari s-ar reprofila.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

aseara am ramas si eu fara oglinzi.

detin de curand (cateva zile) un BMW F10 si nu am apucat sa le incriptionez deoarece abia ce-mi venise numerele.

s-a intamplat pe calea calarasilor, pe langa Hyperion.

am vazut azi dimineata la mai multe masini lipsa oglinzile (inclusiv un SAB de vre-o 10 ani)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am o luna de cand am cumparat si eu un BMW 520d F10 si deja am ramas fara oglinzi. Azi dimineata m-am trezit fara ele. Zona : Sector 3, Dristor. Se pare ca au actionat in timp ce ningea, nu stiu pe la ce ora... Culmea e ca am si camera de supraveghere si exact aseara nu a functionat.

 

Trist. Solutia : Alarma Viper + permis de port arma si un pistol cu gloante de cauciuc

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am o luna de cand am cumparat si eu un BMW 520d F10 si deja am ramas fara oglinzi. Azi dimineata m-am trezit fara ele. Zona : Sector 3, Dristor. Se pare ca au actionat in timp ce ningea, nu stiu pe la ce ora... Culmea e ca am si camera de supraveghere si exact aseara nu a functionat.

 

Trist. Solutia : Alarma Viper + permis de port arma si un pistol cu gloante de cauciuc

 

Sau le inscriptionezi si stai cu mai putin stres :D

Link to comment
Share on other sites

Trist. Solutia : Alarma Viper + permis de port arma si un pistol cu gloante de cauciuc

serios? :2guns:

 

tu vrei cazare gratuita la stat sau nu stii cum sa te vezi cu Borcea?

 

singurele masuri pe care un proprietar rational le poate lua sunt inscriptionarea + asigurarea CASCO , iar in cazul unui furt neaparat reclamatie la politie

 

altfel, daca:

- le pui blocatoare metalice => ti le rup cu totul din brat (de-ai dreacu' si de-ambitiosi!)

- le lipesti cu poxipol => te le smulg cu tot cu urechiusele motoraselor (sunt slabanogi, dar puternici)

- le crapi intentionat => ti le mai fura si asa

- etc...

Link to comment
Share on other sites

serios? :2guns:

 

tu vrei cazare gratuita la stat sau nu stii cum sa te vezi cu Borcea?

 

singurele masuri pe care un proprietar rational le poate lua sunt inscriptionarea + asigurarea CASCO , iar in cazul unui furt neaparat reclamatie la politie

 

altfel, daca:

- le pui blocatoare metalice => ti le rup cu totul din brat (de-ai dreacu' si de-ambitiosi!)

- le lipesti cu poxipol => te le smulg cu tot cu urechiusele motoraselor (sunt slabanogi, dar puternici)

- le crapi intentionat => ti le mai fura si asa

- etc...

 

Sablare da. Casco nu. De ce as da 200 de euro franciza la casco cand pot sa dau 200 de euro direct pe oglinzi si rezolv totul fara bataie de cap.

 

Cu pistolul cu gloante de cauciuc nu ajungi la inchisoare, ii faci o vanataie (asta daca il nimeresti) si atat. Nu o sa se duca hotul sa spuna ca a tras cineva in el in timp ce era la furat. Dar macar stii o treaba, ca daca il prinzi si il nimeresti sau macar tragi 2-3 gloante oarbe, il sperii si isi schimba putin zona in care actioneaza. Se gandeste de 2 ori daca sa mai treaca pe acolo

 

Nu sunt adeptul violentei, dar mi se pare trista situatia din tara asta in care nu te mai poti bucura de un lucru bun pentru ca se fura ca in codru

 

Am fost pentru o simulare de casco la Generali, pret 2956 euro cu franciza de 200 euro. Valoare asigurata 18.000 (la o masina pe care am dat 25.700) iar in caz de furt pentru autoturisme bmw incepand cu seria 5 si audi incepand cu seria q5, se plateste o franciza de 30% din valoarea asigurata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am ramas si eu fara oglinzi. Dar, pentru ca am fost inspirat si am camera pe un copac care imi filmeaza masina, am descoperit cine a fost faptasul. L-am confruntat, a recunoscut, este vecin cu mie in bloc. Mi-a promis ca-mi da banii inapoi, cu conditia sa nu ma duc la politie. O sa-mi recuperez banii de la el, dar voi merge si la politie, pentru ca as cred ca e corect. Masina este un e60, oglinzi standard. Acum le-am inscriptionat. In plus, au aflat si toti vecinii ca mi-am pus camera, poate uita ideea de a mai incerca sa le fure pe viitor.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Am ramas si eu fara oglinzi. Dar, pentru ca am fost inspirat si am camera pe un copac care imi filmeaza masina, am descoperit cine a fost faptasul. L-am confruntat, a recunoscut, este vecin cu mie in bloc. Mi-a promis ca-mi da banii inapoi, cu conditia sa nu ma duc la politie. O sa-mi recuperez banii de la el, dar voi merge si la politie, pentru ca as cred ca e corect. Masina este un e60, oglinzi standard. Acum le-am inscriptionat. In plus, au aflat si toti vecinii ca mi-am pus camera, poate uita ideea de a mai incerca sa le fure pe viitor.

 

Vecinul are tot E60 sau s-a gandit sa faca un ban "cinstit"?

 

Cat de idiot sa fii sa furi de la vecini :))

Link to comment
Share on other sites

Are 20-25 de ani, si cred ca avea si el nevoie de bani de revelion. Dar, cea din stanga a spart-o, nici macar nu a scos-o intreaga. Cand l-am confruntat, mi-a dat un nume al unui baiat de pe o alta strada care cica mi-ar fi furat oglinzile. I-am multumit si i-am spus ca e ok, ca acum stiu si numele si ma duc cu filmarea la politie. Cand a auzit de filmare se balbaia si nu stia cum sa-mi spuna ca el e faptasul....
Link to comment
Share on other sites

Eu acum vreo 4 ani am ajuns la concluzia ca o mașinĂŁ gen bmw ( magnet pentru hoți de oglinzi bandouri senzori proiectoare ) nu poate fii ținut decât ĂŽn parcare pĂŁzitĂŁ sau garaj. Eu am cumpĂŁrat peste 8 oglinzi complete din dezmembrwri . La bandouri și senzori le am pierdut șirul. De 4 ani masina sta ĂŽn garaj
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca sunt off topic si imi cer scuze. Daca acum cateva luni am ramas fara oglinzi in fata blocului, azi mi s-a furat emblema din fata.

Masina e un F10 si era parcata la AFI mall.

 

Tara de doi lei ...

 

Aveti idee de unde as putea sa cumpar? Nu vreau olx, prefer sa evit sa cumpar fix emblema mea.

Ma gandesc sa caut pe ebay sau aliexpress dar nu stiu daca se potriveste.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentru a treia oara am ramas fara sticle la E46 Coupe. Erau sablate pe fata si inscriptionate pe spate cu numarul masinii (B320WOU). Am si plangere la politie facuta acum 2 ani. Nu s-a miscat nimic de-atunci motiv pentru care am renuntat sa mai pierd timpul cu inca una...

 

AG85AAY cu oglinzi B64GVW

B261DOI cu oglinzi AR96BMW(nu se distingea f clar).

B400EVEcu oglinzi B63ZER

B88KOMcu oglinzi B40DRA.

B777MVI cu oglinzi B02ZYZ

B24PLC cu oglinzi B79RCY

B248MAI cu oglinzi B99 GRE(posibil 88/89/98)

B795VLD cu oglinzi B408BKY

B977BMD cu oglinzi IL30DOW

B20XMX cu oglinzi B50CMK

B100PPU cu oglinzi IF11JMI

B987KIV cu oglinzi B999AHM

B70LGA cu oglinzi B35FRI

B32ACJ cu oglinzi B101KMP

B406SIM cu oglinzi B77TFC

B999FDY cu oglinzi B74AAJ

B569EFZ cu oglinzi B74SOB

B500STK cu oglinzi BV18CAI

B330XDM cu oglinzi B88UUR

B333AKA cu oglinzi B82CSB

B81WAW cu oglinzi B63DOU

B779BPR cu oglinzi B274ART

B106RSA cu oglinzi B99XIC

BxxJAX(E46cabrio) cu oglinzi B23MYH

B555ESH cu oglinzi CL05(?)WYX

B14MKB cu oglinzi B68KMR (culmea e ca era sablata cu "furat de la B68KMR" :) )

B505SRJ cu oglinzi BR29DNZ

CL04CWM cu oglinzi B33RWS

DJ11YXJ cu oglinzi B985HUS

IF11RKS cu oglinzi IF70MWM

IF88RRR cu oglinzi B22TAZ

IF11GIA cu oglinzi B xx(nu se distingea) ELN

IF61BIG cu oglinzi B01KYS

IF19RMS cu oglinzi B56PUP

IF21MST cu oglinzi B999ASL

GR28BMW cu oglinzi CL66CRS

Furata B775LEX

Furata AR25ZUM

Furata B95TJX

Furata AG88MYK

Furata B34CFC

Furata B05RJV

Furata CT25LUK (Audi A8)

Furata B320WOU (BMW E46 coupe)

Link to comment
Share on other sites

In luna decembrie am ramas fara sticlele de la oglinzi M3 E46,am depus declaratie eu si inca 2 pagubiti tot din zona mea.A durat aproximativ 2 saptamani pana s-a aflat cine era,un tigan prost recidivist vai de mama lui cu prietena de 15 ani => inca un dosar in spatele lui si oglinzile nu s-au mai recuperat.Mai prost a fost ca nu a stiut sa le desfaca si mi-a rupt prinderea de la motoras...in fine am refacut totul cum era si vor fi inscriptionate.Politia dupa ce l-a prins nici macar nu s-a deranjat sa sune sa ma informeze.

Tot respectul de CACAT pentru gaborii prosti ce nu inteleg de ce poarta uniforma !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.