Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Regretabil ce ai pĂŁțit! Nu le aveai inscripționate? Te ĂŽntreb ĂŁsta pt. ca un amic a cumpĂŁrat o mașinĂŁ și bineĂŽnțeles avea oglinzile inscripționate cu nr mașinii. DupĂŁ vânzare schimbandu-se numĂŁrul de ĂŽnmatriculare. L-a oprit politia și ĂŽl fĂŁcea complice la furt din cauza oglinzilor, a scĂŁpat doar pt ca avea o copie de pe cartea de identitate a mașini la el. Nu știu cât de mult te ĂŽncĂŁlzește, dar poti posta o poza pe farcebook cu mașina și ĂŽn special unde se vede numĂŁrul. ...și prin intermediul prietenilor distribui informația, poate ai norocul sa vadĂŁ cineva oglinzile tale ĂŽn trafic.
Link to comment
Share on other sites

Daca politia ar urmari comertul ilicit din targuri si site-uri de vanzari, sigur s-ar mai reduce furturile. Daca nu se poate justifica provienenta se considera bun furat si vanzatorul trebuie sa dea explicatii. Plus ca si noi incurajam furturile cumparand tot de acolo. Un hot nu va fura ce nu poate vinde. Parerea mea

Din fericire nu mi s-a furat nimic de la masina

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg un lucru: il vezi pe unul ca are la vanzare 50 de perechi de oglinzi, nu te duce capul ca sunt furate ?

Cat de greu e sa il filezi pe ala 3 zile?!

 

Ala fura oglinzi de zeci de milioane intr-o noapte! Cine naiba dezmembreaza cayenne modelul nou sau gle?!!! (Ca sa spui ca sunt din dezmembrari...)

 

 

Alt exemplu: il vezi pe unul tatuat tot cu x6... Oare cu ce se ocupa ala ?...

 

La fel: e greu sa il filezi pe ala cateva zile?

 

Din ce am citit pe net se fura si astea inscriptionate, asa ca degeaba...

 

Se fura inclusiv ziua in amiaza mare din centru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salutare!

avertisment> de vreo 4, 5 nopti se fura la greu in zona Sebastian, prosper center.

s-a facut curatenie sambata spre duminica noapatea

la mine au incercat aseara...se pare ca a trecut cineva pe acolo si au abandonat-o (poate fiind surprinsi de cineva) fiind gasita de mine in cele doua fire...

Link to comment
Share on other sites

La mine la E90 anul trecut mi-au furat sticlele (am pus altele cu numarul de inmatriculare si una am gasit-o sparta, semn ca au vrut sa le mai fure odata), iar acum 1 saptamana mi-au furat emblemele de pe capota si portbagaj. Am comandat altele, dar nu le-am montat.

La povestea cu emblemele au mai fost pradate un E60 si un E46 aflate pe aceeasi strada, la distanta de 20-30 metri de unde era masina mea.

Bineinteles ca au zgariat capota cu surubelnita si porbagajul cand au scos emblemele. Culmea e ca... le-au furat avand alarma VIPER pe masina cu senzor de perimetru super sensibil si led pe parbriz.

Cred ca ultima solutie o reprezinta montarea de camera wireless care sa stea geana pe masina non stop.

Link to comment
Share on other sites

 

Cred ca ultima solutie o reprezinta montarea de camera wireless care sa stea geana pe masina non stop.

 

Ce te faci daca infractorul poarta cagula si manusi , deci este camuflat destul de bine, iar camera inregistreaza o "silueta" care iti sperie oglinzile sau mai stiu ce din masina. Probabil solutia ar fi mai multi angajati MAI care sa faca patrule regulate prin cartiere si care ia la intrebari/ancheta orice suspect pe care il vad.

Link to comment
Share on other sites

Pe data de 13.06.2016 mi-au fost si mie furate oglinzile de la E90 ambele erau inscriptionate cu WWW.TONA.RO nu fac reclama asta era scris pe ele firma fostului proprietar dar si asa scrise le-au furat, urmand ca peste 2 zile sa imi fure si emblemele de pe capota si portbagaj. Zona este Aparatorii Patriei Berceni si se pare ca in ultima perioada fac jihad in fiecare seara hotii prin parcari. Politia cam stie cine este autorul chestia e ca nu poate primii mandat de arestare de la procuror pentru ca are ciroza ,sida si toate bolile din lume . E bine ca traim in tara lucrului bine facut.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Ieri noapte mi-au fost furate oglinzile heliomate de pe un f20. Azi dimineata a aparut pe olx: http://www.olx.ro/oferta/oglinzi-bmw-seria-1-e87-f20incalzite-si-heliomate-ID6MEHk.html#e49fe631a5;promoted

 

Ar putea fi o coincidenta...ar putea fi. Zona piata victoriei in Bucuresti, masina era intr-o parcare foarte bine iluminata si cu 2 paznici.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu i-as cauta pe baietii astia care vand orglinzi, si le-as rupe putin mainile. Cand mi s-au furat oglinizile la e60 (ma rog, au incercat sa le fure si le-au spart ca aveam antifurt), am incercat sa cumpar unele noi sau din dezmembrari. Nu spun ca sunt si printre noi pe forum care vand oglinzi care nu provin din dezmembrari...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Mi-au furat si pe mine carnatii oglinzile de pe F10. Am masina de scurt timp, nr rosii deci, oglinzile nu erau sablate. Din pacate cumva ma asteptam sa raman fara ele. Fix 3 saptamani le-au trebuit hotilor ca sa o localizeze si sa o aranjeze.

Ce mi se pare de-a dreptul ridicol este faptul ca multi se plang cum ca li s-au furat oglinzile insa tot din vitan/olx si le cumpara apoi. Acum 3 luni am vazut un x5 cu numere de bucuresti, oglinda dreapta avea gravat numar de AG si cea stanga de IF...cam astia s clientii.

Eu mi-am comandat un set nou TYC (poate or fi proaste poate nu) pe care le voi monta dupa ce inmatriculez masina, direct gravate insa nu ma astept sa nu raman si fara astea.

Link to comment
Share on other sites

Va salut si La multi ani pe anul acesta !

 

Marti, in jur de ora 14:00 ( DA, Ziua , In amiaza mare ) mi s-au furat oglinzile de pe bimmul meu, e46 320d , heliomate si incalzite .

Zona - piata traian, mai concret pe calea calarasilor in zona hotelului Razvan.

 

Era parcata chiar pe strada principala, fapt ce m-a mirat este ca nimeni nu a vazut si nu a auzit nimic.. in ce tara traim.

 

Acestea fiind zise, aveti grija mare pe acolo, se sparg si masini pe aici.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-au ajuns oglinzile TYC. Arata foarte bine iar in comparatie cu OEM nu am sesizat nici o diferenta. Acum ramane de vazut cat sunt de durabile. In orice caz, nici cele oem nu tin mult dar din alte considerente :)).

Nu pot sa cred ca exista indivizi care isi cumpara oglinzi furate, din targ sau de pe olx in conditiile in care noi (cu factura) sunt 150 lei... (sunt curios daca astia au fost in stare vreodata sa isi faca macar plinul la masina :)) )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate ma insel insa stiam ca sunt mai multe feluri de modele de oglinzi pentru F10. Eu am unele cu o mufa cu 4 pini si cand mi le-au furat cel mai ieftin am gasit cu 1.400 lei bucata oe.

 

Asta era acu mai bine de un an, poate intre timp au aparut aftermarket si mai ieftine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.