Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 1 month later...

din cat am citit pana acum,ca oglnzile sa nu fie furate (metoda 100% nu exista) :

-oglinzile sa fie sablate(daca zona este cat de cat luminata,oglinda nu prezinta o buna atractie,mult mai greu de vandut)

-oglinda sa nu fie rabatata(sablarea nu poate fii observata,daca persoana deja a inceput demontarea)

-casco(o optiune buna,dar dureaza pana recuperezi banii,multa alergatura,costul asigurarii va urca anul urmator)

-mai urmeaza alte metode,,empirice"(lipit cu poxipol,spart un colt..,etc

 

daca gresesc va rog sa corectati,eu ma duc sa imi inscrptionez oglinzile(poate il demoralizez pe hot)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum naiba sa furi niste oglinzi inscriptionate si mai ales cum sa cumperi astfel de obiecte! Este de-a dreptul jenant sa te bucuri ca ai cumparat foarte ieftin niste oglinzi FURATE si pe deasupra si inscriptionate! Eu ma tot uit in trafic sa vad daca nu cumva imi gasesc oglinzile pe alta masina X1!
Link to comment
Share on other sites

incriptionarea numarului de inmatriculare este cea mai buna alegere,oglinzile inscriptionate cu VIN-poate fii motivatia hotului cand le scoate in vanzare ,,ca asa le-a luat dezmembrari),acum cati platesc sa verifice un VIN inainte de a cumpara oglinzi?sa montezi o oglinda cu alt nr de inmatr.inscriptionat pe ele fata de masina,mi se pare cea mai proasta alegere
Link to comment
Share on other sites

incriptionarea numarului de inmatriculare este cea mai buna alegere,oglinzile inscriptionate cu VIN-poate fii motivatia hotului cand le scoate in vanzare ,,ca asa le-a luat dezmembrari),acum cati platesc sa verifice un VIN inainte de a cumpara oglinzi?sa montezi o oglinda cu alt nr de inmatr.inscriptionat pe ele fata de masina,mi se pare cea mai proasta alegere

 

Numarul merge sters la fel cum a fost scris.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Daca nu s-ar cumpara, chiar si inscriptionate, nu s-ar vinde. Asa ca e la fel de vinovat si cel care cumpara inscriprionate sau nu, dar furate.

Eu am luat-o cu oglinzile inscriptionate si masina am inmatriculat-o pe numele meu, asa ca are alt numar. Dar nu strica sa le mai punem pe aici, poate mai avem si infractiuni :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Mi-au furat si mie ambele sticle oglinzi in zona gara de nord Bucuresti. Am fost la Politie si am facut plangere penala, Politia s-a miscat foarte bine a plecat chiar dupa plangere pe teren sa vada camerele video de pe strada. Au spus ca dupa eliberarile conditionate s-au inmultit foarte mult cazurile.

 

Hoptii mi-au rupt si mufele de la incalzire cred, am citit ca daca se rup trebuie schimbata toata oglinda, nu doar sticla?

Link to comment
Share on other sites

furate ambele cat am parcat 10 min sa intru in casa sa iau ceva

neinscriptionate

Intrebarea este daca se justifica diferenta de pret intre o oglinda OE (intre 300-450) si una AM (TYC, ALKAR)(80-200)

sunt electrice si incalzite.

 

Multumesc

 

se justifica. am pus eu la e90 AM incalzite si nici nu se simte incalzirea in ele

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Astazi, in timp ce vorbeam la telefon si am iesit pe balcon, am vazut un individ ce statea foarte aproape de masina (omul era cu bicicleta langa). Dupa ce l-am vazut ca s-a lipit de usa soferului, am strigat la el (probabil ar fi trebuit sa cobor repede la masina fara sa ii atrag atentia..). Din fericire am gasit oglinda trasa in pozitia normala (era pliata; nu a apucat sa traga prea mult). Asta s-a intamplat in zona Nerva Traian (in jurul orei 22). Am o presimtire ca se va intoarce.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mi le'au furat si mie acum vreo 2 luni, cat am fost in concediu. Greseala mea e ca am lasat'o in fata blocului cand am loc de parcare la birou, la subteran. A mancat o paine din ele deoarece erau electrocromate. Du'te astazi si sableaza'le, te costa 50 de lei si reduci riscul de a le avea furate.. desi pe tine aparent te'a luat in vizor
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

furate ambele cat am parcat 10 min sa intru in casa sa iau ceva

neinscriptionate

Intrebarea este daca se justifica diferenta de pret intre o oglinda OE (intre 300-450) si una AM (TYC, ALKAR)(80-200)

sunt electrice si incalzite.

 

Multumesc

 

Dupa ce mi-au fost furate si mie oglinzile acum 2 ani in zona Garii de Nord, mi-am pus Alkar, pentru ca la 55 de lei bucata merita sa le testez (nu sunt heliomate, doar incalzite). Le am pana acum si nu am de ce sa ma plang, functioneaza fara probleme deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.