Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare,

 

Discutam zilele astea despre o veche problema a posesorilor de BMW, furtul oglinzilor. Eu unul chiar sunt foarte interesat sa facem o statistica despre asta.

Poate ne ajuta sa ne dam seama ce functioneaza cel mai bine ca antifurt, cel putin in teorie.

 

Tine doar de ghinionul de a ne fi descoperita masina de un hot? Mie asa mi s-a intamplat, 6 luni am parcat masina seara in acelasi loc, in spatele blocului intr-o parcare luminata, insa in decembrie mi-au fost furate de 2 ori intr-o saptamana.

Le-am inscriptionat acum, inca nu am incercat hotul sa vad daca le fura si asa, pentru ca seara le scot de pe masina.

 

Va multumesc pentru cele 2 minute in care completati sondajul

 

Nota: am editat ultima intrebare din Poll, care vrea sa afle de pe ce masina v-au fost furate oglinzile, NU CE MASINA AVETI :)

 

Liviu

Edited by LiviuB
Link to comment
Share on other sites

Pai se scrie nici o data cand vrei sa exprimi un numar de ori nu o perioda de timp. Cum prima intrebare se referea la "de cate ori" am considerat mai potrivit nici o data decat niciodata

 

Acelesi reguli se aplica si in cazul utilizarii expresiilor NICIODATA sau NICI O DATA, ca in exemplele urmatoare:

 

Exemple: Nu l-am vazut NICIODATA (nicicand)

Eu n-am mintit NICI O DATA (nici macar o data)

 

Multumesc pentru atentie oricum

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

mie mi le-au furat o singura data, dar se pare ca in seara respectiva un alt seria 1 de prin zona a ramas fara oglinzi... era un fel de razie, se pare... asta se intampla acum ceva vreme, cand inca nu se prinsesera hotii prea bine ca oglinzile de la seria 1 se potrivesc perfect la seria 3...

 

le-am inscriptionat (thanks again, michael!) si de-atunci n-am mai avut probleme... in shimb, mi-au furat sigla bmw de pe fata!

Link to comment
Share on other sites

3 tentative de furt, dintre care 2 reusite.

 

Primul set l-au luat fara probleme, a 2-a oara doar mi-au spart o oglinda incercad sa o scoata si s-au lasat pagubasi, iar dupa vreo 4 luni au furat-o asa sparta, impreuna cu surioara acesteia intreaga. Acum mi-am pus antifurt metalic, putin inestetic, dar macar nu mai am probleme (deocamdata)

Link to comment
Share on other sites

interesant, nici un X5/X6 nu a raspuns pana acum. Din cate citisem eu pe net, X5 parea cea mai vizata masina pt furtul oglinzilor

 

Ramane de vazut ce v-a iesi in final.

 

Multumesc celor ce au raspuns pana acum! Ii asteptam si pe restul

 

@b-69-tau mi le-ai inscriptionat deocamdata, vom vedea daca va fi cazul si de antifurt, eu sper ca NU

Link to comment
Share on other sites

Ar fi foarte interesant sa si specificam unde erau parcate masnile atunci cand ne-au fost furate oglinzile deoarece am prieteni cu BMW carora nu le-a furat niciodata , toti locuiesc in zone retrase, printre stradute, in schimb cu cine am discutat despre furtul oglinzilor din cei care locuiesc la bulevarde principale au ramas fara ele....

 

Eu chiar am prins un guster cu mana pe oglinda in parcarea PLUS si l-am dat cu capul de gard s-a dezorinetat si a fugit ....dar mi-a pus oglinda frumos pe masina ...REGRET SI ACUM CA NU A NIMERIT STALPUL GARDULUI :) :lol: :)

 

De cand le-am inscriptionat, NIMIC dar oricum urmatorul pe care il prind va ramane fara DEGETE , sunt convins ca are BMW acasa iar daca imi vad oglinzile mele inscriptionate pe alta masina ma apuca brusc vechea dragoste DESENUL CU CUIUL

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Am inscriptionat la multe masini si din pacate au revenit fara oglinzi, deci se fura si inscriptionate ( nu inteleg de ce).

 

Am vazut multe cu oglinzi inscriptionate cu alte numere. Multi isi vand masina si noul proprietar isi schimba numerele, poti sa ii acuzi ca si-au luat oglinzi de la hoti daca au oglinzi cu alte numere? Am vazut cativa care vindeau oglinzi la un Peco la iesire din Bucuresti. Iti dai seama ca acolo se vand cele mai multe, pentru aia care nu sunt din Bucuresti si care nu ii intereseaza ce scrie pe oglinzi. Au si hotzii astia ceva logica.

Link to comment
Share on other sites

Am inscriptionat la multe masini si din pacate au revenit fara oglinzi, deci se fura si inscriptionate ( nu inteleg de ce).

 

. Au si hotzii astia ceva logica.

 

:))Vrei sa auzi de la mine LOGICA ? hotii sunt colegi de forum sau alti proprietari de bmw ce raman la randul lor fara oglinzi sau vor sa aiba un set de oglinzi in portbagaj in caz ca i le fura ....

 

boschetarii ce vand oglinzi de bmw sunt putini numeri pe degetele de la o mana, astia nu au curaj, le e frica ca-i iei la omor ....

 

Sa nu ma contrazica NIMENI,

MULTUMESC

 

Astept o poza sau un filmulet cu un guster cu teasta zdrobita, inevitabilul se va produce , nu mai dureaza mult ....

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

legat ce cei care le fura, eu as zice ca o buna parte din ele sunt furate de exact cei care le vand in vitan, "luate de la dezmembrari" sau arabi / turcii din mihai bravu. Oricum, oamenii de ai lor.

 

Asta s-a mai discutat oricum... si se discuta chiar si azi pe topicul cu cei care le vand pe okazii.

 

Cu cat voteaza mai multi oameni, o sa vedem ce li se intampla mai des

 

Legat de inscriptionare, pe vremea asta umeda, noaptea nu e foarte vizibil si mi-e teama ca hotul nu o sa vada ca nu are ce face cu oglinda... din cauza asta am ales sa le scot deocamdata noaptea...

 

Daca am eu norocul sa i se fi pus pata cuiva pe mine, si sa le fure oricum... asta e, o sa ma mut in alta zona :)

Link to comment
Share on other sites

Problema cu oglinzile la BMW este ca se scot prea usor, n-au fost gandite pentru o tara de hoti. O alta greseala de design este aceea ca oglinizle de la un model se potrivesc la altul (vezi E36 cu E46) crescand astfel posibilitatile de vanzare a oglinzilor furate.
Link to comment
Share on other sites

Legat de inscriptionare, pe vremea asta umeda, noaptea nu e foarte vizibil si mi-e teama ca hotul nu o sa vada ca nu are ce face cu oglinda... din cauza asta am ales sa le scot deocamdata noaptea...

 

Aseara mi-au luat si mie oglinda de pe partea dreapta, oglinzile mele sunt taiate la geamgiu si lipite cu dubluadeziv pe motoras, prostia mea e ca de obicei tin oglinzile rabatate si probabil ca hotul nu a observat ce fura, cred ca a avut o mare surpriza cand a vazut pentru ce s-a riscat si anume o bucata de oglinda ordinara care nu valoreaza doi bani.

Am ajuns la concluzia ca orice am face oglinzile tot vor disparea, e doar chestiune de timp.Nu am crezut vreodata ca o sa vad si peasta..sa-mi dispara oglinda taiata la geamgiu.

 

Am votat in poll ''de peste 5 ori'' si ''altceva, o sa detaliez in topic''.. so de peste 5 ori in decurs de 6 ani de pe 3 masini, la E34 am rezolvat problema tot cu oglinzi taiate la geamgiu dupa ce mi le-au lua de cel putin 3-4 ori, odata chiar si inscriptionate, la alt E39 mi le-au luat din prima seara cand am cumparat masina dupa care au urmat carcasele de plastic de pe oglinzi, ramasesem doar cu scheletul metalic al oglinzii si inelul de plastic din jurul oglinzii.Am cumparat altele si le-am inscriptionat, dupa o vreme au disparut si alea, acum 7 luni am achizitionat un alt E39 si primul lucru care l-am facut inainte sa aduc masina in fata blocului a fost sa-mi dau jos oglinzile electrocrome si sa pun oglinzi taiate la geamgemarie.

Metoda cu oglinzile taiate poate sa functioneze atat timp cat nu rabatati oglinzile si astfel poate hotul observa ca oglinzile nu valoreaza nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.