Jump to content

diferenta faruri - BOSCH VS. ZKW


ady830409

Recommended Posts

BOSCH am impresia ca au fost puse doar la E46NFL si ZKW/AL au fost puse pe E46FL

 

 

eu am E 36 ...si scrie zkw

mie mi trebuie unul cu lupa pt E36...am unul cu lupa pe care scrie BMW si ZKW..si unul fara lupa pe care scri doar zkw......si nu stiu dc se potriveste cel cu lupa de la BOSCH. cum aflu si eu....k fizic nu l-am vzt...vb de ce gasesc pe forum si alte site-uri. merci !

Edited by ady830409
Link to comment
Share on other sites

La E46 farurile cu lupa si xenon stiam ca sunt facute de Bosch pentru NFL, si ZKW pentru FL. Eu numai asa am vazut. Dar daca stiti voi ca exista altfel, atunci gresesc eu. Iar despre fiabilitate, DA, Bosch sunt mult mai fiabile. In legatura cu cele ZKW nu am auzit nici un posesorl sa nu se planga de faptul ca se arde oglinda (deflectorul) si lumineaza din ce in ce mai slab, pe cand la Bosch nu am auzit nici unul sa se planga de lucrul asta. Mi se pare o pata pentru firma Zkw...care e nemteasca, pentru ca in general nemtii fac totul perfect.
Link to comment
Share on other sites

La E46 farurile cu lupa si xenon stiam ca sunt facute de Bosch pentru NFL, si ZKW pentru FL. Eu numai asa am vazut. Dar daca stiti voi ca exista altfel, atunci gresesc eu. Iar despre fiabilitate, DA, Bosch sunt mult mai fiabile. In legatura cu cele ZKW nu am auzit nici un posesorl sa nu se planga de faptul ca se arde oglinda (deflectorul) si lumineaza din ce in ce mai slab, pe cand la Bosch nu am auzit nici unul sa se planga de lucrul asta. Mi se pare o pata pentru firma Zkw...care e nemteasca, pentru ca in general nemtii fac totul perfect.

 

 

pe mine ma intereseaza dc merge montat far de la bosch pe e 36. mie imi trebuie un far dreapta cu lupa pt e36 si peste tot unde am dat search am gasit numai bosch ...ideea e k dc cumpar un far BOSCH.....unul va fi Bosc si unul ZKW....sunt la fel la montaj si estetica? vreau sa le pun pe ambele cu lupa pt ca vreau sa-mi pun xenoane ( masina are un far fara lupa - neamtul stie cum l-a indoit)

Edited by ady830409
Link to comment
Share on other sites

ZKW credca e o firma ceha. Cert e ca sa pus si pe nfl si pe fl. La fel ca si Bosch. AL (Automotive Lightning) face parte tot de grupul Bosch.

 

Perfect adevarat, Bosch si Hella sunt cei mai buni la faruri, proiectoare, etc.

 

Mai exista si alte firme bune in domeniu, gen Valeo, Magneti-Marelli

Link to comment
Share on other sites

Exista si Bosch cu lupa - sunt cele mai bune. Legat de compatibilitate farul e la fel si la coupe si la sedan.

 

Cel de coupe/cabrio are 3 prinderi in partea de sus.

http://i66.photobucket.com/albums/h257/team_0/e36_headlights/DSC02460.jpg

 

 

Cele de sedan/touring/compact au doua prinderi. In rest nu stiu daca difera ceva..

 

http://www.bavtoys.com/images/pnp2.jpg

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Exista si Bosch cu lupa - sunt cele mai bune. Legat de compatibilitate farul e la fel si la coupe si la sedan.

 

 

pai tot nu am fost lamurit.....sunt la fel k aspect si k funtionare...mai trebuie sa fac vreo modificare......am ZKW pe masina....si nu prea gasesc...am gasit BOSCH...vreau sa cumpar si sa le fac pereche...adica cu lupa pe ambele ( imi lipseste dreptul cu lupa--e normal la a mea farul drept) pt a monta xenoane.

 

e36-le meu e berlina

 

Exista si Bosch cu lupa - sunt cele mai bune. Legat de compatibilitate farul e la fel si la coupe si la sedan.

 

Cel de coupe/cabrio are 3 prinderi in partea de sus.

http://i66.photobucket.com/albums/h257/team_0/e36_headlights/DSC02460.jpg

 

 

Cele de sedan/touring/compact au doua prinderi. In rest nu stiu daca difera ceva..

 

http://www.bavtoys.com/images/pnp2.jpg

 

 

vreau si eu unul cum e cel de sedan din poza ta !!!!!!

Edited by ady830409
Link to comment
Share on other sites

gasesti la magazine auto, dar sunt scumpe!

 

si faptul ca cele de coupe au 3 prinderi iar restul 2 nu conteaza, se pot monta linistit, pusca gaurile.

si, noi, din magazin, n-o sa gasesti nicaieri cu 3 prinderi in partea de sus, poate doar in state pe modelele fara lupa.

Edited by Ovidiu Augustin
Link to comment
Share on other sites

eu am bosh cu lupa originale pe e 46 nfl, si au aproape 9 ani de functionare far nici o problema,cu conditia sa folosesti becuri d2s pana la 6000k cele care produc o lumina "alba" sa zicem asa ,daca folosesti d2s intre 6000k si 8000k cele care produc o lumina albastra lucreaza la o temperatura mult mai mare ceea ce duce la arderea oglinzii, problema care o au multi care se plang de pierderea luminozitztii si sunt si ilegale(aici in spania)

-apropro de pretul farului original bosh in concesionario bmw 960 euro..+mana de lucru

 

post-31983-1263108237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu am avut inital Hella fara lupe, iar de un an am optat pt ZKW-uri cu lupe (am inteles ca sunt cele mai bune alaturi de Bosch) :) Video-urile de mai jos sunt aproape complete la capitolul faruri de e36 :lol: fac si referire la upgrade-ul cu XENON

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.