Jump to content

Ulei cutie steptronic


catageo

Recommended Posts

Trebuie sĂŁ te duci la BMW Âşi sĂŁ cumperi ulei de la ei, e cea mai bunĂŁ variantĂŁ, apoi ĂŽl poĂži schimba ĂŽn altĂŁ parte.

Nu ºtiu exact cât intrã În cutia ta la schimb, Însã ÎÞi vor spune ei.

Trebuie sã te duci cu bidoanele tale, ei primesc uleiul În bidoane de 20 litri ºi nu vor sã-Þi vândã mai puÞin dacã nu vii cu alte bidoane.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa schimb si eu uleiul si filtrul la o cutie steptronic si ma intereseaza cati litri se scurg din cutie si ce tip de ulei se foloseste. Masina este e46 320d facelift 2002. Multumesc

pune o serie de sasiu si codul de pe cutie,am si eu ulei original bmw de cutie in stoc

 

Seria de sasiu: EM07040 (ultimele 7), codul de pe cutie nu-l stiu, trebuie sa dau scutul jos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Vreau sa schimb si eu uleiul si filtrul la o cutie steptronic si ma intereseaza cati litri se scurg din cutie si ce tip de ulei se foloseste. Masina este e46 320d facelift 2002. Multumesc

pune o serie de sasiu si codul de pe cutie,am si eu ulei original bmw de cutie in stoc

 

Seria de sasiu: EM07040 (ultimele 7), codul de pe cutie nu-l stiu, trebuie sa dau scutul jos.

 

Ai cumva si filtrul, cat costa?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa schimb si eu uleiul si filtrul la o cutie steptronic si ma intereseaza cati litri se scurg din cutie si ce tip de ulei se foloseste. Masina este e46 320d facelift 2002. Multumesc

pune o serie de sasiu si codul de pe cutie,am si eu ulei original bmw de cutie in stoc

 

Seria de sasiu: EM07040 (ultimele 7), codul de pe cutie nu-l stiu, trebuie sa dau scutul jos.

 

Ai cumva si filtrul, cat costa?

8.1 litri intra in cutie; filtrul ar fi 285 lei/in stoc,probabil si uleiul il am pe stoc dar nu ti-l dau pe ghicite,am nevoie de codul de pe cutie

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa te uiti pe codurile cutiei de viteze iti dau niste informatii care iti vor fii utile in luarea celei mai bune decizii in schimbarea uleiului din cutia de viteze automate ...

Cutia ta de viteze dupa VIN :

If a transmission with code "XR" is

replaced by a tramsnission with code

"YU", the EGS-control unit has to be

manulally re-coded using data 7549178.

01 Rmfd automatic transmission EH A5S 390R - XR 1 09/2002 04/2003 24007520808

01 Rmfd automatic transmission EH A5S 390R - YU 1 09/2002 04/2003 24007526092

 

Deoarece cutia ta este GM Uleiul care cred ca iti trebuie este Texaco Texamatic ETL 7045 E

http://img714.imageshack.us/img714/6493/textexamatic7045e.jpg

 

Atasez niste documente in format PDF foarte utile dupa ce iti notezi codul de pe cutia de viteze, te uiti si vezi exact ce tip de ulei iti trebuie , deasememenea se gasesc informatii si despre cutiile automate ZF de pe E46

 

Am descoperit in Bucuresti unde poti gasii acest ulei texaco nu la preturi de neconceput AB ci direct de la sursa, pt mai multe detalii ma poti contacta pe privat, la fel de bine iti recomand sa le cumperi mai ales filtrul de la grozeadan un baiat foarte serios .

BMW_Transmission_Chart.pdf

Texamatic_7045E.pdf

TEXACO_texamatic_7045e.pdf

Edited by edy1092
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos

Cu multa placere si eu a trebuit sa intreb in stanga si dreapta pana m-am lamurit ca uleiul se schimba dar nu la orice "goguta" din colt, cel mai bine este sa-ti faci o poza la ce este scris pe cutia de viteze, conteaza si culoarea actipildului de pe cutie

 

BMW recomanda neoficial schimbarea uleiului la 160 000 km

 

asta scrie la mine :

 

http://img192.imageshack.us/img192/9894/dsc05501a.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

eu trebuie sa ii amen|nt cu b0mba pe cei de la reprezentanta BMW daca vreau sa imi schimbe uleiul din cutie !!!

 

:) degeaba le zic eu despre meseriasii de pe forumul romanesc. ei ---> Betmen...Betmen !!!

 

:lol:)

pai o fi mai profitabil sa iti ia o ora de manopera, sau sa iti schimbe pompele de prin cutie ? eu inclin spre a 2-a varianta. si parca la automate am citit tot pe aci pe forum ca trebuie o scula speciala pentru schimbat uleiul, nu se poate la orice gica din colt.

Link to comment
Share on other sites

si ce ai vrea sa citesti pe acest forum ? unii au sarit din Dacia 1300 direct in BMW.

Cat au avut Dacia...in fiecare sambata erau cu mainile in ea. Anual schimbau uleiul din cutie [probabil :))]

 

BMW nu recomanda nimic. Uleiul de la cutia de viteze NU SE SCHIMBA !!!

 

Daca se strica o piesa din interiorul cutiei, DOAR ulterior reparatiei se pune alt ulei. Evident ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

am 160 000km si ma m gandit sa i schimb uleiul din cutia de viteze steptronic dar cei de la rerezentanta bmw (barcelona)mi au spus ca acest ulei e "pe viata", asa ca a trebuit sa ma duc la un service specializat in cutii de viteza automate. ulei + filtru + manopera- 300 €

l am intrebat pe cel de la reprezentanta daca intradevar uleiul e pe viata si mi a raspuns cu un ranjet --"eu asa trebuie sa spun".

Iar pentru cei care spun ca nu trebuie schimbat eu nu as fi atat de sigur ,am vazut cand au schimbat uleiul dintr o cutie GM cu 180 000km si uleiul care ar fi trebuit sa fie roz era maro si curgea ca apa chiar daca era rece, iar magnetul de pe carter era plin de pilitura asa ca daca il schimbi nu ai nimic de perdut , doar de castigat , mai bine 300€ si dormi linistit si cutia schimba mult mai suav, decat 5000€ +manopera sa schimbi cutia.....

--pentru cei care vor sa schimbe uleiul e mai bn sa l schimbe un servce specializat pt ca din cei 8 L 6l sunt in cutie si 2l convertidorul de par ,si dupa aia oricum se amesteca...si daca tot ii schimbi filtrul, nu merita..

 

NO CORRO , VUELO BAJO

 

scuze pt "caramda" dar am vrut sa spun ca prefer remediul decat boala.. salutari

Link to comment
Share on other sites

a schimbat cineva uleiul de la cutie la AB? cat a costat?

 

Poti afla AICI , in topicul despre cutia automata de la seria 5 (atentie , seria 5 au cutii ZF nu GM , sa nu incurci uleiurile , este crucial sa bagi in cutie exact ce a fost si inainte din fabrica)

Am remarcat ca filtrul + garnituri din cutiile ZF de pe seria 3 este mai ieftin decat cel din cutiile GM tot de pe seria 3 E46

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Salutare tuturor!

Fiind nou in acest forum, am si eu o intrebare: la cutiile de viteze mai noi se aplica aceeasi politica?

Am un F30 din 2014, 320 D XDrive steptronic.

Desi imi plac de cand eram copil, abia acum am reusit sa-l iau pe primul si multa lume ma cam sperie cu costurile...

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

la F30 ai cutie ZF 8hp

cumpĂŁra ulei si baie de ulei original zf, daca faci schimbul prin metoda "schimbi cat curge" cum de altfel recomanda producatorul ZF nu ti trebuiesc mai mult de 6 litrii de ulei. Singura problema este ca trebuie sa faci schimbul la cineva care are diagnoza ista pentru a vedea temperatura uleiului in cutie.. sunt tutoriale pe net cu schimbul, iar un mecanic cat de cat priceput nu va avea probleme la efectuarea acestui schimb... succes

Link to comment
Share on other sites

la F30 ai cutie ZF 8hp

cumpĂŁra ulei si baie de ulei original zf, daca faci schimbul prin metoda "schimbi cat curge" cum de altfel recomanda producatorul ZF nu ti trebuiesc mai mult de 6 litrii de ulei. Singura problema este ca trebuie sa faci schimbul la cineva care are diagnoza ista pentru a vedea temperatura uleiului in cutie.. sunt tutoriale pe net cu schimbul, iar un mecanic cat de cat priceput nu va avea probleme la efectuarea acestui schimb... succes

el e speriat de costuri ..1500 ron +/-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.