Jump to content

Recommended Posts

La Dormag s-au chinuit o ora sa-mi dea jos airbag-ul de pe volan normal de e90, m-a intrebau daca a mai umblat cineva la el ca sigur are ceva. Patronul de acolo vine si-mi explica ca nu merge sa pun volan sport OEM, nu se potriveste, dupa ce-i explic ca am studiat in detaliu si ca nu exista nicio diferenta imi spune ca masina dupa ce montez volanul trebuie resoftata ca sa-l recunoasca, vrajeala ca sa-ti mai ia niste bani (vorbisem cu prietenul meu de la bavaria si imi spusese ca trebuie luata borna iar dupa montare trebuie lasat 5 minute cu cheia in contact). Dupa ce baiatul de acolo s-a chinuit o ora intreaga vine seful si ii spune ca daca nu merge demontat inseamna ca are ceva si sa lase masina ca m-ai au si altceva de facut. Dupa ce alexandru83 mi-a trimis pozele ce aratau cum se demonteaza volanul, astazi l-am schimbat in 5 min. L-am sunat pe mecanicul de la Dormag si i-am spus sa se uite pe site sa invete(asa ne intelesesem dupa ce schimbam volanul), mi-a multumit si a zis ca ramane dator cu 2 beri, frumos din partea lui, dar pentru patron ii recomand sa nu mai mearga cu nasul pe sus si sa se dea interesant ca nu e nici pe departe ceea ce vrea sa para. Edited by lucianwrc
Link to comment
Share on other sites

am deschis topipicul asta sa ne ajutam uni pe alti si sa ne ferim de servisurile proaste si de mecanici de colt de strada,,sa ne spunem intanplarile si greselile mecanicilor PROSTI pregatiti.

nu va duceti la servisul care se lauda ca repara numai bmw-uri de vizavi de spitalu colentina pe strada .despot voda nr 46.48,

servisul se numeste dormag auto consult

ce sa va zic despre el:mecanici sunt praf si la pamant,adica lasa o masina se apuca de alta o lasa pe ata incepe alta nu stiu sa umble pe diagnoza nu stiu sa iti protejeze masina se urca cu salopetele alea imbacsite pe tapiteria masini,sunt angajati de la servisuri care inainte reparau dacia sau din cand in cand un logan.

eu am o intanplare cu ei groaznica care sa intanpalt cand se opre motorul ca aveam un burduf spart si tragea aer fals si ei mau pus sa curat injectoare,clapeta aceleratie sa schimb filtru benzina si masina la fel imi facea,si l-am intrebat pe un mecanic de acolo care se crede "sef de trib"pe acolo si el a zis ca sigur este senzorul de la axa cu kame.

ce sa va zic sunt niste tantalai si fara pic de pricepere.

cand fac diagnoza il cheama pe seful lor ca ei nu stiu sa umble cu ia(seful mi se pare ok)dar degeaba este el daca rae nite prosti :) :lol: :) :) :D :) :D

 

La halul in care ai scris cred si eu ca te-au luat de fraier, probail asa si vorbesti. Daca ei sunt prosti ca sunt niste mecanici si nu stiu sa umble cu un tester tu esti un analfabet notoriu. Testerul e una, mecanica e alta. Ei stiu sa umble cu testerul Bosch pe care-l au, dar acel tester nu e asa performat si l-au rugat pe sef sa vina cu un tester BMW ca sa te ajute pe tine, nu ca sunt prosti.

 

EU NU AM FOST NBICIODATA LA FILARET,SPUNETIM SI MIE VAROG CUM ESTE SERVISUL SI DACA AU PRETURI OK CA VREAU SA DAU SI EU O TURA PE ACOLO

ASTAZI AM FOST LA O INMORMATARE SI AM RAMAS FARA CAXON,NU MAI MERGE DE LOC SI NU STIU DE CE SA MA APUC SI CE SA FAC NICI NU STIU MACAR UNDE ESTE SI DACA SO FI ARS REZISTENTA SAU RELEUL

cand vii dinspre unirii pe calea rahovei, la mall liberty faci stanga si la al doilea semafor pe partea stanga

preturile sunt acelasi ca la orice dealer BMW, in schimb mi se par mai seriosi decat bavaria (cel mai varza showroom, mai bun slab decat Dacia, pacat de spatiu si de brand) sau mhs

 

Filaret sunt niste jepcari pe fata. Am fost acum ceva timp cu E39 ca avea vibratii in volan pe franare si ma puneau sa schimb toata puntea fata aproape (bate superioare, infrerioare etc), am fost la Dormag si problema era un amortizor curs, s-au inlcouit amortizoarele fata si problema a fost rezolvata.

 

Bavaria sunt si mai praf. Am fost cu MINI-ul sa-i activez computerul de bord. Au pus testerul pe masina si mi-au zis ca l-au activat, dar....mare atentie... mi-au pus o schema in mana si mi-au zis ca trebuie sa mai trag eu un fir intre 2 pini ca sa fie functionali.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

La Dormag s-au chinuit o ora sa-mi dea jos airbag-ul de pe volan normal de e90, m-a intrebau daca a mai umblat cineva la el ca sigur are ceva. Patronul de acolo vine si-mi explica ca nu merge sa pun volan sport OEM, nu se potriveste, dupa ce-i explic ca am studiat in detaliu si ca nu exista nicio diferenta imi spune ca masina dupa ce montez volanul trebuie resoftata ca sa-l recunoasca, vrajeala ca sa-ti mai ia niste bani (vorbisem cu prietenul meu de la bavaria si imi spusese ca trebuie luata borna iar dupa montare trebuie lasat 5 minute cu cheia in contact). Dupa ce baiatul de acolo s-a chinuit o ora intreaga vine seful si ii spune ca daca nu merge demontat inseamna ca are ceva si sa lase masina ca m-ai au si altceva de facut. Dupa ce alexandru83 mi-a trimis pozele ce aratau cum se demonteaza volanul, astazi l-am schimbat in 5 min. L-am sunat pe mecanicul de la Dormag si i-am spus sa se uite pe site sa invete(asa ne intelesesem dupa ce schimbam volanul), mi-a multumit si a zis ca ramane dator cu 2 beri, frumos din partea lui, dar pentru patron ii recomand sa nu mai mearga cu nasul pe sus si sa se dea interesant ca nu e nici pe departe ceea ce vrea sa para.

 

Eu in locul tau ma duceam la "sefu' ala" si ii aratam volanul si cum se face .... !

 

Intr-un service auto INGINERII sunt cei care stiu MULT mai multe decat mecanicii, nu doar niste cocalari care se dau sefi.

Link to comment
Share on other sites

La Dormag s-au chinuit o ora sa-mi dea jos airbag-ul de pe volan normal de e90, m-a intrebau daca a mai umblat cineva la el ca sigur are ceva. Patronul de acolo vine si-mi explica ca nu merge sa pun volan sport OEM, nu se potriveste, dupa ce-i explic ca am studiat in detaliu si ca nu exista nicio diferenta imi spune ca masina dupa ce montez volanul trebuie resoftata ca sa-l recunoasca, vrajeala ca sa-ti mai ia niste bani (vorbisem cu prietenul meu de la bavaria si imi spusese ca trebuie luata borna iar dupa montare trebuie lasat 5 minute cu cheia in contact). Dupa ce baiatul de acolo s-a chinuit o ora intreaga vine seful si ii spune ca daca nu merge demontat inseamna ca are ceva si sa lase masina ca m-ai au si altceva de facut. Dupa ce alexandru83 mi-a trimis pozele ce aratau cum se demonteaza volanul, astazi l-am schimbat in 5 min. L-am sunat pe mecanicul de la Dormag si i-am spus sa se uite pe site sa invete(asa ne intelesesem dupa ce schimbam volanul), mi-a multumit si a zis ca ramane dator cu 2 beri, frumos din partea lui, dar pentru patron ii recomand sa nu mai mearga cu nasul pe sus si sa se dea interesant ca nu e nici pe departe ceea ce vrea sa para.

 

Cum ti-au spus si ei, nu mai demontasera nciun volan standard. Si pentru 30 lei cat costa demontarea unui volan sa piarda o ora mi se pare normal sa renunte. Doru e cu nasul pe sus, dar ca profesionist iti garantez ca este peste multii alti de pe la service-urile BMW. Omu' a lucrat in afara la BMW si macar stie sa explice o eroare de pe tester si poti sa tragi singur concluzia daca trebuie schimbata sau nu piesa. Este normal sa-ti recomande sa schimbi piesa atata timp cat produce o eroare: 1. are si el de castigat; 2. de aia te-ai dus la tester, sa rezolvi problema.

 

Eu merg de peste 6 ani la ei si nu am avut niciun fel de probleme cu ei si-i recomand in continuare. Sa mai spun ca sunt singurii din Bucuresti care stiu sa puna la punct pompele de injectie? Bavaria, Bosch etc isi trimit toti clientii care au de schimbat pompe de injectie (mai ales VP44) la ei. De ce? Ca mecanicii de la Dormag sunt prosti, asa cum spune analfabetul care a deschis acest topic.

 

Toate service-urile vor sa te fure daca vad ca esti de pe alta planeta si habar n-ai cu ce se mananca o masina.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Cred ca Doru asta mi-a zis mie o aberatie cu la cat deschide termostatul, postasem pe un topic mai vechi:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...st&p=492027

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...st&p=460993

Masina avea garnitura de chiulasa dusa, am mers asa 11,000 km si tot puneam apa la 100km, asta da, nu aveai cum sa vezi fara sa desfaci motorul, dar venise unul cunoscator, probabil chiar Doru asta - ceilalti se uitau la el ca la un guru - sa imi zica aberatia postata in linkul de mai sus, aberatie contrazisa de TIS. M-am lamurit imediat care e treaba cu servisul lor, le-am urat la revedere si dus am fost.

 

Si lasand la o parte ca a spus o prostie, modul in care o spunea era a unui samsar care spune vrajeala ca sa te prosteasca sa iei o masina. Ei incearca.. pe cine prostesc, foarte bine. Cand vor si pentru prieteni, probabil lucreaza corect, nu pot spune ca nu. Dar de asta exista forumuri, cine vrea sa mearga acolo si e destept, da un search pe google sa vada cu cine are de-a face, citeste urmatoarele: Dormag review tzeapa teapa, si trece prin filtrul gandirii: mai vrea sa mearga acolo sau cauta pe altii ? :)

 

Eu recomand sa ocoliti acest servis.

 

Toate service-urile vor sa te fure daca vad ca esti de pe alta planeta si habar n-ai cu ce se mananca o masina.

 

Deci atentie pentru cei care vreti sa mergeti acolo, un client vechi de al lor va marturiseste ca ei o sa va fure daca nu va pricepeti.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

@Brandex,degeaba incerci sa ai scoti meseriasi,poate cu tine au facut treaba buna in rest vad ca numai rateuri au dat.

PS:iar faza cu analfabetul care a deschiz acest topic e penibila....in afara de el mai sunt cativa care au avut probleme,banuiesc ca si ei sunt prosti/analfabeti?

PS:de fapt m-am enervat rau,amdat report la mesajul tau :)

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate service-urile vor sa te fure daca vad ca esti de pe alta planeta si habar n-ai cu ce se mananca o masina.

 

Deci atentie pentru cei care vreti sa mergeti acolo, un client vechi de al lor va marturiseste ca ei o sa va fure daca nu va pricepeti.

 

Nu am spus ca acest service, TOATE, daca citeai mai atent vedeai ca cei de la Filaret au vrut sa ma arda intr-un stil barbar.

 

 

@Brandex,degeaba incerci sa ai scoti meseriasi,poate cu tine au facut treaba buna in rest vad ca numai rateuri au dat.

PS:iar faza cu analfabetul care a deschiz acest topic e penibila....in afara de el mai sunt cativa care au avut probleme,banuiesc ca si ei sunt prosti/analfabeti?

PS:de fapt m-am enervat rau,amdat report la mesajul tau :)

 

Nu incerc sa-i scot, eu sunt f multumit de ei, tot timpul au stiut ce e de facut + cel mai important lucru, ma lasa sa stau langa masina.

 

Si daca ai dat report ce, noi sa fim sanatosi, dar eu unul nu prea am inteles nimic din ce a scris colegul

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa il faci analfabet atat :) nu stiu daca a inteles multa lume ce a zis

de faza cu ars cam asa e dar ce naiba trebuie sa iau TIS-ul dupa mine la fiecare service la care merg sa fac ceva?Cel putin asta cu montatul volanului nu e cine stie ce treaba,a ca vroia sa ai ia si banii de tester inteleg ,am zis ca am dat report ca sa stii cine te-a turnat :lol:

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa il faci analfabet atat :lol: nu stiu daca a inteles multa lume ce a zis

de faza cu ars cam asa e dar ce naiba trebuie sa iau TIS-ul dupa mine la fiecare service la care merg sa fac ceva?Cel putin asta cu montatul volanului nu e cine stie ce treaba,a ca vroia sa ai ia si banii de tester inteleg ,am zis ca am dat report ca sa stii cine te-a turnat :)

 

Cel mai important lucru, ma lasa sa stau langa masina (la Dormag).

 

O sa te pandesc acum, sa vezi ce o sa patesti :)

 

 

P.S. Acum plec spre ei sa-mi schimb senzorul de ABS

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Au spus ca au demontat zeci, dar nici nu au spus ca normal nu au mai demontat. Pretul era de 50 ron, eu nu zic ca nu stiu meserie dar pe mine cel mai mult de acolo m-a enervat Doru prin atitudinea care a avut-o fata de mine, gen"domnule volanul nu se schimba asa usor dai unu jos si pui altul, exista niste cablaje care sunt in interiorul volanului, coloanei volanului, credea ca sunt cazut din cer si nu stiu nimic ....etc etc". Baiatul care s-a chinuit are nota 10 numai pentru silinta plus ca a rugat-o pe o fata sa-i caute o schema, bineanteles ca fata probabil mai avea de dat cu oja 2 unghii ca nici nu s-a sinchisit sa caute. Asta e, esti patron si lumea se vede altfel de la el de la birou.

 

BRANDEX daca te duci la ei spunei baiatului de acolo(te cunoaste f.bine) sa-ti dea si tie o bere din cele doua, pe a mea o sa ma duc eu sa o iau.

Link to comment
Share on other sites

pareri si pareri... ba ca Dormagul te trateaza naspa, ba ca Filaretul nu e bun... totul tine de relationarea interpersonala !!!

 

cel mai potrivit e sa mergi acolo unde cunosti ce pot oamenii din service sau cu recomandare... daca mergi "la ghici" poti sa ai surprize mai tot timpul...

 

ce nu inteleg e ca pe forum sunt mecanici cu foarte mare experienta care nu sunt solicitati, insa preferati sa mergeti unde n-ati mai fost pana atunci si dupa aia sa postati review-uri negative...

:)

Link to comment
Share on other sites

Au spus ca au demontat zeci, dar nici nu au spus ca normal nu au mai demontat. Pretul era de 50 ron, eu nu zic ca nu stiu meserie dar pe mine cel mai mult de acolo m-a enervat Doru prin atitudinea care a avut-o fata de mine, gen"domnule volanul nu se schimba asa usor dai unu jos si pui altul, exista niste cablaje care sunt in interiorul volanului, coloanei volanului, credea ca sunt cazut din cer si nu stiu nimic ....etc etc". Baiatul care s-a chinuit are nota 10 numai pentru silinta plus ca a rugat-o pe o fata sa-i caute o schema, bineanteles ca fata probabil mai avea de dat cu oja 2 unghii ca nici nu s-a sinchisit sa caute. Asta e, esti patron si lumea se vede altfel de la el de la birou.

 

BRANDEX daca te duci la ei spunei baiatului de acolo(te cunoaste f.bine) sa-ti dea si tie o bere din cele doua, pe a mea o sa ma duc eu sa o iau.

 

Mi-a zis ca nu a mai dat modelul tau de volan jos. S-a uitat si el la poze dupa si a invatat. Omul cat traieste invata. Mi-a zis ca nu l-a mai lasat Doru sa-ti termine treaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-a ars nimeni, ĂŽnsĂŁ n-am ĂŽncredere ĂŽn majoritatea mecanicilor de pe forum, Âştiu eu ce zic.

 

DacĂŁ generalizam aÂş fi spus cĂŁ "toĂži mecanicii de pe forum sunt praf" / "nu existĂŁ mecanic bun pe forum", iar eu n-am zis aÂşa ceva.

 

EÂşti cam agresiv, nu cred cĂŁ e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-a ars nimeni, ĂŽnsĂŁ n-am ĂŽncredere ĂŽn majoritatea mecanicilor de pe forum, Âştiu eu ce zic.

 

DacĂŁ generalizam aÂş fi spus cĂŁ "toĂži mecanicii de pe forum sunt praf" / "nu existĂŁ mecanic bun pe forum", iar eu n-am zis aÂşa ceva.

 

EÂşti cam agresiv, nu cred cĂŁ e cazul.

 

pai daca voiai sa fii corect spuneai ca in x, y sau z nu ai incredere

Link to comment
Share on other sites

La halul in care ai scris cred si eu ca te-au luat de fraier, probail asa si vorbesti. Daca ei sunt prosti ca sunt niste mecanici si nu stiu sa umble cu un tester tu esti un analfabet notoriu. Testerul e una, mecanica e alta. Ei stiu sa umble cu testerul Bosch pe care-l au, dar acel tester nu e asa performat si l-au rugat pe sef sa vina cu un tester BMW ca sa te ajute pe tine, nu ca sunt prosti.

 

brandex nu pot sa cred......omul probabil nu are atat scoala ca tine sau ca altii dar cred ca tratamentul ar trebui sa fie acelasi pentru toti...nu sa il considere fraier ca nu stie sa scrie sau sa vorbeasca si sa il "arda" cum pot la service.

 

sunt unul dintre cei care militeaza impotriva celor care critica greselile gramaticale sau de scriere aici pe forum si nu incerca sa ajute.am vazut si eu greselile,dar am inteles ideea si cred ca asta era important.este un forum auto nu unul de gramatica sau al limbii romane.

toti avem stari mai bune sau mai proaste dar credeam ca membrii de baza ai acestui forum nu jignesc,ca lumea sa evite acest forum.

Ma deranjeaza acest fel de comportament ca si eu am trecut prin asta.in loc de

"de pe" am folosit "dupa" care este de asemenea corect dar un "destept" a sarit in capul meu.topicul a continuat urat....si chiar nu isi avea rostul.

 

referitor la volanul lui lucianwrc....stiu exact despre ce e vb si pot spune ca cei de la service sunt niste ratati.daca a stabilit cu lucian sa ii schimbe volanul inseamna ca stiau in ce se baga si trebuia sa termine treaba,nu sa il expedieze pe motiv X,Y.....

niste ratati din start din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

NU recomand nici eu acest service.

 

1) Preturi mai mari ca la reprezentanta

 

2) Te intelegi la un pret, peste 2 saptamani cand vii sa faci lucrarea e alt pret(semnificativ mai mare). Zici ok, treaca de la tine. Dupa lucrare iti spune ca pretul este fara TVA sau la negru(adica fara factura).

 

3) Faci o programare, vii la ora stabilita si ti se spune sa lasi cheia si talonul si ca se vor apuca de masina pe la ora 12-13 cand vine seful, desi la programare am stabilit exact ce si cum.(deci nu va rostul de accepta o programare la ora 9, daca nu se apuca nimeni de masina pana la 13)

 

4) seful e un tip cu extrem de multe aere care te trateaza extrem de sus. Poate o fi el destept, de nu misca nimeni in service fara el, dar comportamentul asta mi se pare deranjant. Trebuia sa imi pupe si mana ca i-am calcat pragul si vreau sa-i bag bani in buzunar.

 

5) tipele de la facturare/informatii sunt extrem de arogante/obraznice si te iau pe sus repede-repede de parca nu tu le-ai baga bani in buzunar.

 

 

Pur si simplu japcari pe fata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.