Jump to content

instalatii gpl


uniq

Recommended Posts

vreu sa pun pe un 318i 2003 o instalatie gpl ce parere aveti??

sincer eu nu as pune

mai bine o vinzi si-ti iei diesel

 

de ce nu??? ce e rau prin a pune instalatie gpl.... si diesel .. dak vroiam diesel o luam de la inceput,,, hai sa exclude varianta cu diesel..

 

 

am avut 318 "99 / 520 "00 / 330xi 03 / toate cu gpl dar pe tipul de motor n42 nu am avut niciodata ma gandeam ca e vreunu pe aici care are,,,

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

vreu sa pun pe un 318i 2003 o instalatie gpl ce parere aveti??

sincer eu nu as pune

mai bine o vinzi si-ti iei diesel

 

de ce nu??? ce e rau prin a pune instalatie gpl.... si diesel .. dak vroiam diesel o luam de la inceput,,, hai sa exclude varianta cu diesel..

presupun ca vrei pe gaz pt ca e mai ieftin nu?

am mai vazut bmw-uri pe gaz ,dar parca nu e bmw(parerea mea)

o sa te ajute la buzunar dar ii scade si puterea

motorul nu vad de ce ar fi afectat

acum tu faci ce vrei, dar eu nu te-as sfatui sa-ti pui

Link to comment
Share on other sites

vreu sa pun pe un 318i 2003 o instalatie gpl ce parere aveti??

 

 

una mai putin buna despre genul acesta de persona .

 

Prin ce vrei sa faci , practic recunosti ca nu iti poti permite sa mergi zi de zi cu o masina care are un consum nu chiar mic , dar in acelas timp esti prea mandru de tine pentru a merge cu o masina care nu e marca premium .

 

Decat sa pui GPL pe un 318i , mai bine il vinzi pe 6000 (oricum odata montata instalatia nu o sa-l mai vinzi prea usor) si iti cumperi un Opel Corso , VW Polo ETC cu motoare mici , pe BENZINA si mai ramai si cu ceva bani !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba ca nu imi permit... e vorba ca tot timpu e loc de mai bine.. si daca se poate de ce sa nu o fac?..de ce sa nu opot vinde cu instalatie gpl..??? o dau jos si o vand fara,,, oricum in 12 000 - 13 000 eu amortizez bani pe instalatie... si de ce sa fac 100km cu 40 ron cand pot sa fac cu 20-25lei ... nu vad dezavantajul Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

vreu sa pun pe un 318i 2003 o instalatie gpl ce parere aveti??

sincer eu nu as pune

mai bine o vinzi si-ti iei diesel

 

de ce nu??? ce e rau prin a pune instalatie gpl.... si diesel .. dak vroiam diesel o luam de la inceput,,, hai sa exclude varianta cu diesel..

 

 

am avut 318 "99 / 520 "00 / 330xi 03 / toate cu gpl dar pe tipul de motor n42 nu am avut niciodata ma gandeam ca e vreunu pe aici care are,,,

sal.buna idee.poate nu e cea mai buna idee, referitor la pierderea de putere, bineinteles cu reglaj pe economic, ca daca o reglezi sa consume cat vrea obtii perfomante cel putin egale cu benzina.oricum la ce instalatii sunt pe piata acum..cu injectie pe fiecare injector, calculatoare de injectie,etc, nu mi-as face griji nici de consum mult mai ridicat fata de benzina si nici de pierderi de putere.in alta ordine de idei..caut de ceva vreme un 325 xi sau 330xi sa-l pun pe gaz..un e46 facelift...tu zici ca ai avut gaz pe 330 xi ..cred ca era de vis..da-mi detalii..consum..putere, unde ai facut montajul..si ce-ai facut cu masina..

 

iar pentru colegii care au dubii despre instalatiile gpl de noua generatie si in afara de dacia vecinului nu prea au mai vazut masini pe gaz...aruncati un ochi sa vedeti ce au montat baietii astia din bucuresti...pana acum..printre altele..porsche si vw tuareg...:)

http://www.agrom.ro/montaje.htm

Edited by essergio
Link to comment
Share on other sites

nu am avut nicio problema cu nici o mashina.... consumu era in medie cu 1-1.5l % mai mare pe gpl dar aceeasi putere. Masina am vanduto ca nu imi permiteam impozitu si asigurarea..... la deva(cristur) au montat baiteti : hummer h3 / jaguar s type motor v8 /subaru trybeca / lexus rx300 si multe altele tot cu cei de la autogaz romania colaboreaza http://www.ecokraftbest.ro/ Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

sincer nu prea ma intereseaza alternativa asta . Oricat de mult ar fi evoluat si cat sar fi specializat anumite firme de instalatii GPL , pana la urma tot o improvizatie ramane . Argumentati cum ca aceasta tehnologie nu afecteaza cu nimic nici performantele si nici durata de viata a masinilor , pai atunci de ce nu lanseaza toti mari producatori Motorizari GPL ?! Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

lasa-i prietene..ca cel mai rau e sa ai viziunea ingustata...

daca maine scoate bmw noul seria 5 pe gpl sau ceva de gen..imediat e cool si pt ei..dar asa..e total de porc..ca asa ceva n-a mai incercat decat dacia si gama low cost..

diferenta dintre producatorii care scot masini cu gpl din fabrica si solutiile electrice gen toyota prius sau bmw efficient dynamics sunt doar o abordare diferita a aceleiasi probleme ..eu zic deja sa va hotarati pe care varianta ecologica o sa mergeti..ca numai cei care au bani acum de seria 6 si x6 isi vor mai permite lux-ul sa cumpere si sa intretina o masina pe combustibil conventional..plus ca ei vor fi atunci cei in care se va arunca cu rosii ca nu protejeaza planeta..si deh..e de porc..ei nemaifiind in tred..:)

P.S. dati o simpla cautare la masini fabricatie 2008-2009 cu combustibil gpl..ati fi surprinsi cate masini nemtesti ies pe poarta fabricii cu gpl.!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai mai avut si pe alte masini ,atunci ce mai stai mai ales ca esti familiarizat cu astfel de instalati .Pierderi de putere nu cred sa ai mai ales ca este 318i nu este vreun V8 sa zici ca se va simti drastic..

 

 

Ar trebui TU sa ne explici naoua celor care nu am avut ,cum se comporta masina pe gaz ,daca ai avut probleme majore cu ele din cauza gazului ..

 

Eu nu am avut masina pe gaz ,dar observ ca fenomenul incepe sa prinda si la noi din ce in ce mai mult...

 

Editez..Eu parca as avea si un sentiment de nesiguranta, stiind ca pe langa rezervorul cu benzina in portbagaj am si o butelie cu gaz,dar nu stiu de ce ...

 

 

In fine cine vrea sa-si instaleze este liber sa o faca ..La noi inca este mentalitatea precum ca masina sport trebuie clar sa mearga numai pe benzina ...

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Daca ai mai avut si pe alte masini ,atunci ce mai stai mai ales ca esti familiarizat cu astfel de instalati .Pierderi de putere nu cred sa ai mai ales ca este 318i nu este vreun V8 sa zici ca se va simti drastic..

 

 

Ar trebui TU sa ne explici naoua celor care nu am avut ,cum se comporta masina pe gaz ,daca ai avut probleme majore cu ele din cauza gazului ..

 

Eu nu am avut masina pe gaz ,dar observ ca fenomenul incepe sa prinda si la noi din ce in ce mai mult...

 

tocmai frate ca dak ai 150 cai(318)mairepede simti dak pierzi 10 decat la un v8 de 250-300

si da e o solutie alternativa... si da nu e bun gpl e ca si cum ai merge intr-un bar si ai cere ce-a mai scumpa bere chiar dak nu iti place, dar tu o bei ca no

 

Cate taxiuri in poza asta

http://www.agrom.ro/montaje2/12.08.2008/Cadilac-escalade/images/6.jpg

da frate taxiuri ca ei fac km si realizeaza ce inseamna sa mergi pe gpl...

Link to comment
Share on other sites

si da nu e bun gpl e ca si cum ai merge intr-un bar si ai cere ce-a mai scumpa bere chiar dak nu iti place, dar tu o bei ca no

Sau mai bine iti pui nestea de lamaie in pahar de coniac.

 

da frate taxiuri ca ei fac km si realizeaza ce inseamna sa mergi pe gpl...

Pai da, la taxiuri Logan e ok. Masina e ieftina, umbla numai in oras cu ea, performantele ar fi oricum 0 si pe benzina macar consum mic.

Link to comment
Share on other sites

si da nu e bun gpl e ca si cum ai merge intr-un bar si ai cere ce-a mai scumpa bere chiar dak nu iti place, dar tu o bei ca no

Sau mai bine iti pui nestea de lamaie in pahar de coniac.

 

da frate taxiuri ca ei fac km si realizeaza ce inseamna sa mergi pe gpl...

Pai da, la taxiuri Logan e ok. Masina e ieftina, umbla numai in oras cu ea, performantele ar fi oricum 0 si pe benzina macar consum mic.

 

 

de ce spoui ca scad performantele... eu nu simteam nici o diferenta intre gpl si benzina indiferent de modul de condus... si apropo un logan nu consuma mai putin decat un 318i 105 kw...

Link to comment
Share on other sites

Daca ai mai avut si pe alte masini ,atunci ce mai stai mai ales ca esti familiarizat cu astfel de instalati .Pierderi de putere nu cred sa ai mai ales ca este 318i nu este vreun V8 sa zici ca se va simti drastic..

 

 

Ar trebui TU sa ne explici naoua celor care nu am avut ,cum se comporta masina pe gaz ,daca ai avut probleme majore cu ele din cauza gazului ..

 

Eu nu am avut masina pe gaz ,dar observ ca fenomenul incepe sa prinda si la noi din ce in ce mai mult...

 

tocmai frate ca dak ai 150 cai(318)mairepede simti dak pierzi 10 decat la un v8 de 250-300

si da e o solutie alternativa... si da nu e bun gpl e ca si cum ai merge intr-un bar si ai cere ce-a mai scumpa bere chiar dak nu iti place, dar tu o bei ca no

 

Cate taxiuri in poza asta

http://www.agrom.ro/montaje2/12.08.2008/Cadilac-escalade/images/6.jpg

da frate taxiuri ca ei fac km si realizeaza ce inseamna sa mergi pe gpl...

 

In fine daca stam sa ne gandim se simte pierderea de putere(daca ar fi) si la 150cp si la 250cp ..Dar idea este ,ca nu exista nici un studiu precum ca, motoarele pe gaz au pierderi de putere...

 

Normal ca producatori nu scot masini din fabrica pe gaz ,atunci s-ar da peste cap toate profiturile venite din vanzarea ,benzinei si motorinei ..Este ca si cu tigarile , nu sunt bune mori de ele, dar daca o tara ar renunta la producerea tigarilor ,tara respectiva ar avea mari probleme economice ..

Link to comment
Share on other sites

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.
Link to comment
Share on other sites

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

 

 

eu cand ma urc in Loganul pe GPL imi vine sa ma iau la palme :) !

Link to comment
Share on other sites

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

[/quote

si in portbagaj dak pui o butelie toroidala(in locul rotii de rezerva) si cumperi o roata de rezerva mica pierdearea e insesizabila

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

Normal ca da foc pentru ca multa lume scrie doar din auzite de la prieteni si ei nu au condus niciodata o masina cu GPL montat corespunzator. O dau cu bomba pe roti, cu miros de gaz si cu altele. A fost clar studiu ca o masina pe benzina ii mai predispusa la explozie decat una pe gaz, si miros nu se simte deloc eu cel putin nu am deloc gaz care sa miroase dupa masina.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.