Jump to content

instalatii gpl


uniq

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt posesorul unui 316i,cc1895 din 2001 si ma gandesc sa imi pun o instalatie de GPL in scurt timp dar inca nu sunt lamurit daca renteaza sau nu.In Bucuresti daca merg mai linistit consuma undeva la 12L% de benzina si sunt curios care ar fi consumul de GPL.Sper sa ma ajutati cu un rapuns pentru a lua o decizie cu privire la GPL(specific ca intr-un an parcurg 15.000km din care peste 90& sunt in Bucuresti si instalatia costa aprox. 2700RON).Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

salut. bai fratilor mor cand aud pe cate unu ca zice: bmw-u cu gaz parca nu mai e bmw-u. dar tu asta care zici asa de ce nu-ti iei ma o masina cu motor de 4500 sa dai peste nas la toata lumea ca tu ai bani. eu unul nu mi-am luat bmw pt sigla. am luat ca este o masina f buna fiabila frumoasa care are stofa de masina . daca pot sa merg cu ea cat mai ieftin de ce sa nu o fac? ca si asa zice lumea ca toti tiganii au bmw, fara sa fac discriminare . Edited by haimana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted Today, 10:53

salut. bai fratilor mor cand aud pe cate unu ca zice: bmw-u cu gaz parca nu mai e bmw-u. dar tu asta care zici asa de ce nu-ti iei ma o masina cu motor de 4500 sa dai peste nas la toata lumea ca tu ai bani. eu unul nu mi-am luat bmw pt sigla. am luat ca este o masina f buna fiabila frumoasa care are stofa de masina . daca pot sa merg cu ea cat mai ieftin de ce sa nu o fac? ca si asa zice lumea ca toti tiganii au bmw, fara sa fac discriminare .

 

 

Corect....

 

Posted Yesterday, 12:24

Salutare,

 

Sunt posesorul unui 316i,cc1895 din 2001 si ma gandesc sa imi pun o instalatie de GPL in scurt timp dar inca nu sunt lamurit daca renteaza sau nu.In Bucuresti daca merg mai linistit consuma undeva la 12L% de benzina si sunt curios care ar fi consumul de GPL.Sper sa ma ajutati cu un rapuns pentru a lua o decizie cu privire la GPL(specific ca intr-un an parcurg 15.000km din care peste 90& sunt in Bucuresti si instalatia costa aprox. 2700RON).Multumesc anticipat

 

 

Mie imi ia 15% in oras pe gpl...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
sal. Am un Cielo98" din 2004 , pus GPL simplu,si facut naveta 60km zilnic pana in 2011, am adunat 140k. Km cu ea fara probleme la motor decat 0 garnitura _chiulasa_+consumabile. fffoarte multumit de ea. De anu trecut sunt fericitul posesor al unui E39 520i,din 97.super masina .am mers vreo 2 luni pe benzina , cu un consum de 8.5l la suta super. dupa care am montat o instalatie GPL Tomassoto(cred).noua ,acum merg pe 10,5 litri gaz"afisat pe BC. Am adunat deja 15k. km pe gpl fara nici un stres. masina se comporta super bine , fara Gpl as fi facut mai putini km. si mai atent la TALPA, dar acum am liber la NFS...asa ca recomand GPL .era sa uit ptr. aceia care incep cu >uzeaza motorul mai repede etc. va zic din experienta>bujiile schimbate dupa cielo meu la 60k, km erau curate ca lacrima ,doar un pic de uzura la cui, uleiul schimbat la 10k era curat lacrima, si de ce nu ,nu scotea fum era Euro 5.. :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

Buna, eu am un E36 din 1992 de 1600cc si am montat in Februarie 2012 instalatie GPL si deja am facut 12.000 de km, merge brici. Au fost de facut mici reglaje in primi 1000 de km si de atunci ii dau bice, consumul e undeva la 9L mixt (urban si extraurban). M-a costat 600 de euro instalatia.
Link to comment
Share on other sites

Guest alabasteRGrey

am o instalatie de gaz BRC nemteasca data jos de pe un 318i daca va intereseaza o dau cu 100 de euro, detalii pe PM !

M-ar interesa foarte mult(eu am tot 318i), dar are acte ? Pentru omologare RAR e nevoie de acte...

Edited by alabasteRGrey
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Atat pot sa va recomand ca pe sistemele valvetronic si dublu vanos din ce mi.au explicat vreo 2 meseriasi nu se merita o instalatie gpl din cauza principiului de functionare. Se poate sa mearga cat de cat ok, dar e cumva complicat.. in fine..

Eu am un facelift 320i 170cp cu gpl.ceva stag nu ma pricep exact si merge ca naiba.la turatii constante si drum lung e foarte OK, dar la frecus prin oras iti vine sa o lasi pe marginea drumului cu portiera deschisa si cheile in contact si te vei simti mult mai bine mergand pe jos.

Consum: 15+ oras,10+ exterior.

Momentan am o medie de 13 si cumva bate cu bordul. Cand am cumparat.o media era de 10.3 dar presupun ca mers ceva mai linistit si pe benzina

Aa si... 6 cilindri pana la moarte!

Edited by klin89
Link to comment
Share on other sites

Atat pot sa va recomand ca pe sistemele valvetronic si dublu vanos din ce mi.au explicat vreo 2 meseriasi nu se merita o instalatie gpl din cauza principiului de functionare. Se poate sa mearga cat de cat ok, dar e cumva complicat.. in fine..

Eu am un facelift 320i 170cp cu gpl.ceva stag nu ma pricep exact si merge ca naiba.la turatii constante si drum lung e foarte OK, dar la frecus prin oras iti vine sa o lasi pe marginea drumului cu portiera deschisa si cheile in contact si te vei simti mult mai bine mergand pe jos.

Consum: 15+ oras,10+ exterior.

Momentan am o medie de 13 si cumva bate cu bordul. Cand am cumparat.o media era de 10.3 dar presupun ca mers ceva mai linistit si pe benzina

Aa si... 6 cilindri pana la moarte!

 

 

Normal ca merge prost, ca ai ales o instalatie gpl, care nu este buna ptr. BMW. Se stie ca stagul, isi pierde calibrarile si de aceea ai probleme la masina.

 

Ca si pret accesibil, BRC este foarte buna ptr. tine, unde poti regla instalatia sa traga exact ca pe benzina, nu simti nici o diferenta.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.