Jump to content

Metoda Regenerare DPF


clauberty

Recommended Posts

Salutare,

 

Am si eu aceiasi problema nu mai trege masina un 530D 2005 108000km, am incercat regenerarea DPF-ului tinand turatia motorului peste 3000 pe A1 pana la Pitesti si nu sa intamplat nimic ba din contra sa agravat nu mai trage nici cat tragea inainte, ce alte soluti mai recomandati sa incerc!!!!!

 

Astept cu mare interes soluti!!!!

Stiti pe cineva care ma poate ajuta!!!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si eu aceiasi problema nu mai trege masina un 530D 2005 108000km, am incercat regenerarea DPF-ului tinand turatia motorului peste 3000 pe A1 pana la Pitesti si nu sa intamplat nimic ba din contra sa agravat nu mai trage nici cat tragea inainte, ce alte soluti mai recomandati sa incerc!!!!!

 

Astept cu mare interes soluti!!!!

Stiti pe cineva care ma poate ajuta!!!!

 

Ai verificat pe iDrive ce apare despre filtrul de particule? Cred ca filtrul de particule ar trebui sa tina cam 190.000 Km, deci cred ca mai ai cam 40% resursa la filtrul DPF.

 

Verifica filtrul de motorina probabil ca este imbicsit si nu mai permite debitul de motorina cerut, daca nu mai stii ce viata filtrul schimba-l si pune-i si cea mai buna motorina.

 

Poti sa-i schimbi si filtrul de aer, pentru inceput si vezi cum se comporta motorul. Sunt cele mai la indemina incercari care trebuie sa le faci si oricum nu dauneaza.

Link to comment
Share on other sites

si la voi cand intra filtrul de particule in regenerare in mers se accelereaza haotic, face un zgomot ciudat, adica suierat?

la mine se aude infundat in timp ce accelerez atunci cand merg mai mult in oras, suieratul sa nu fie de la turbina.

parca schimba si la turatii mai mari cand se regenereaza, dar haotic nu am observat sa schimbe.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si eu aceiasi problema nu mai trege masina un 530D 2005 108000km, am incercat regenerarea DPF-ului tinand turatia motorului peste 3000 pe A1 pana la Pitesti si nu sa intamplat nimic ba din contra sa agravat nu mai trage nici cat tragea inainte, ce alte soluti mai recomandati sa incerc!!!!!

 

Astept cu mare interes soluti!!!!

Stiti pe cineva care ma poate ajuta!!!!

 

Ai verificat pe iDrive ce apare despre filtrul de particule? Cred ca filtrul de particule ar trebui sa tina cam 190.000 Km, deci cred ca mai ai cam 40% resursa la filtrul DPF.

 

Verifica filtrul de motorina probabil ca este imbicsit si nu mai permite debitul de motorina cerut, daca nu mai stii ce viata filtrul schimba-l si pune-i si cea mai buna motorina.

 

Poti sa-i schimbi si filtrul de aer, pentru inceput si vezi cum se comporta motorul. Sunt cele mai la indemina incercari care trebuie sa le faci si oricum nu dauneaza.

 

la iDrive scrie 110000km la filtru de particule, am schimbat debitmetru si filtru de aer si merge la fel.

 

Maine fac o spalare de DPF si dupa mai vedem.

Link to comment
Share on other sites

poti sa explici cum l-ai spalat? cum l-ai scos? detalii te rog, ca as vrea sa incerc si eu. iti multumesc o zi buna

Sal nu am facut eu operartia asta, am fost la un prieten la service si el a facut toata operatia.

Daca vrei te trimit la el si te rezolva, singur nu cred ca poti face din simplu motiv ca ai nevoie de elevator sa dai jos evacuarea....

Link to comment
Share on other sites

da boss da eu sunt din TImisoara. Credeam ca ne zici niste chestii principale, sa mai incercam si noi altii care suntem din diferite zone ale tarii.

 

1. ai dat jos toata evacuarea?

 

2. cu ce ai spalat filtrul?

 

3. dupa aceea l-ai pus pur si simplu la loc?

 

4. cam cat timp i-a luat sa faca aceasta operatiune.

Link to comment
Share on other sites

da boss da eu sunt din TImisoara. Credeam ca ne zici niste chestii principale, sa mai incercam si noi altii care suntem din diferite zone ale tarii.

 

1. ai dat jos toata evacuarea?

 

2. cu ce ai spalat filtrul?

 

3. dupa aceea l-ai pus pur si simplu la loc?

 

4. cam cat timp i-a luat sa faca aceasta operatiune.

 

1. a dat jos partea din fata a evacuari unde este filtru si catalizatorul

2. cu o solutie speciala, nu stiu cum se numeste

3. la lasat la inmuiat si a schimbat solutia de 3 ori

4. operatia a durat in jur de 7-8 ore per total

 

daca nu sti exact cum se face mai bine nu te apici pentru ca exista posibilitatea sa-l arzi si atunci te cost!!!!!!

sorry dar mai multe nu stiu.

Edited by cornette99
Link to comment
Share on other sites

Intrebare.

Masina are doar vreo 300+ km parcursi. Aseara mirosea urat rau de tot la esapament. Un miros intepator de te usturau si ochii si toate alea. Oare intrase pe regenerare DPF-ul? Precizez ca am mers mai mult in oras...

Urmeaza sa o iau la drum lung... nu o iert :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nicio problema.

 

Eu am observat cand am bagat masina in garaj ca doar nu am stat sa o miros in esapament. Era destul de puternic mirosul si l-am identificat ca iesind din "fundul" ei si m-am gandit ca de la asta o fi.

Astazi am mai mers cu masina si nu mai mirosea la fel.

 

Oricum, in mod ciudat. Consumul urban il aveam pe la 12-13%, niciodata nu am avut asa de mult. Probabil ca si-a facut regenerare.

Link to comment
Share on other sites

si dupa SPALARE sa rezolvat si cu DPF este ca si scos din cutie!!!!!!!!!!!

 

Cu alte cuvinte se poate spala daca sti cum!!!!!!!!!!!! :twoup:

Si pentru :) AB

L-ai spat bine si pe dupa urechi? :)

 

DPF-ul la BMW se schimba la ~200.000km. Tu zici ca ai 108.000 in bord si iDrive spune ca mai tine 110.000km DPF-ul. Cam da cu virgula ... ai masina din aia cu "km REALI"? :(

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

si dupa SPALARE sa rezolvat si cu DPF este ca si scos din cutie!!!!!!!!!!!

 

 

Cu alte cuvinte se poate spala daca sti cum!!!!!!!!!!!! :twoup:

Si pentru :) AB

L-ai spat bine si pe dupa urechi? :)

 

DPF-ul la BMW se schimba la ~200.000km. Tu zici ca ai 108.000 in bord si iDrive spune ca mai tine 110.000km DPF-ul. Cam da cu virgula

... ai masina din aia cu "km REALI"? :(

Care virgula nu-ti da?

Link to comment
Share on other sites

DPF-ul la BMW se schimba la ~200.000km. Tu zici ca ai 108.000 in bord si iDrive spune ca mai tine 110.000km DPF-ul. Cam da cu virgula ... ai masina din aia cu "km REALI"? :twoup:

Tu chiar crezi ca da chiar atat de exact iDrive-ul?

~200.000km poate insemna si 210,220 sau 180,190...depinde cum mergi cu masina

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

DPF-ul la BMW se schimba la ~200.000km. Tu zici ca ai 108.000 in bord si iDrive spune ca mai tine 110.000km DPF-ul. Cam da cu virgula ... ai masina din aia cu "km REALI"? :twoup:

Tu chiar crezi ca da chiar atat de exact iDrive-ul?

~200.000km poate insemna si 210,220 sau 180,190...depinde cum mergi cu masina

Exact iDrive iti arata km care ii mai pot parcurge cu un % de +- !

Masina eu am luat-o de 1luna de la unu care mergea cu ea si avea un consum de 8,5-9% iti poti imagina cu ce viteza mergea daca avea consumul respectiv. Eu nu ma mir ca sa infundat.

Link to comment
Share on other sites

Ma plangeam ca da un miros urat si intepator la esapament.

Astazi am mirosit-o iar in teava si nu mai da. Pur si simplu nu miroase a nimic :twoup: Deci e foarte probabil ca atunci isi facea regenerare si de aia mirosea in halul ala.

cand e motorul rece misoase mai intepator, iar pe masura ce se incalzeste nici nu prea se mai simte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.