Jump to content

E60 S-a aburit un far


adi1500'63

Recommended Posts

Pai tu nu le vezi de la volan.. Deci placerea de a conduce nu este afectata! :twoup:

 

Ce bine ca BMW se axeaza atat de mult pe a oferi aceasta placere de a conduce! :)

 

Pffff.... hai sa nu exageram.... hai sa mergem cu masina zgariata si tabla indoita ca nu se vede de la volan :twoup:.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eram ironic mai sus :)

Cum poti simti placerea de a conduce cand mergi cu morcovul sa nu-ti mai cada ceva, sa nu iei gropi ca se strica caseta de directie, bucsile, ca-ti fura oglinzile sau te mai miri ce altceva pe unde o lasi parcata, ca daca e frig sau te prinde ploaia se aburesc farurile, etc.. Pentru mine asta nu mai inseamna placerea de a conduce.. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eram ironic mai sus :twoup:

Cum poti simti placerea de a conduce cand mergi cu morcovul sa nu-ti mai cada ceva, sa nu iei gropi ca se strica caseta de directie, bucsile, ca-ti fura oglinzile sau te mai miri ce altceva pe unde o lasi parcata, ca daca e frig sau te prinde ploaia se aburesc farurile, etc.. Pentru mine asta nu mai inseamna placerea de a conduce.. :twoup:

crede ma acelasi simptome le avut un prieten de al meu care are un e60

oglinzi furate, bucsi, acum caseta de directie :)

http://i863.photobucket.com/albums/ab199/bimmer_e39/bmw_crazyanim.gif

Link to comment
Share on other sites

Cele care se aburesc sunt de facelift sau nu? sau se intampla la toate? Ma refer la e60.

 

Apropo, ca veni vorba de aburirea farurilor... Pe lanaga problema asta, la e60 mai este si aparitia gongilor in stopurile din spate. Am gasit albine, tantari, fluturi... Daca le las acolo, sigur in vreo 3 ani pot face un insectar...

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam la E46 o musca in stopul stanga. La E60 inca nu am nimic.

Eu am vazut si LCI-uri cu farurile usor aburite. La al meu s-au aburit foarte putin in partea de jos asta vara cand era cald si a dat o ploaie rece asa pe nepregatite. Apoi s-a dus abureala de la sine pana seara.

Link to comment
Share on other sites

pentru cei care mai au problema asta . aveti nevoie de un pliculet de silicon care atrage umezeala(de exemplu cand cumperi o pereche de pantofi in cutie gasesti niste pliculete cu silicon). iei un plic si il lipesti pe capacul din spate al farului,care se ia jos, bineinteles pe interior. sa pastrati siliconul in plic ca altfel se va varsa in interiorul farului.

daca farul e aburit tare puteti lasa capacul din spatele farului deschis dar nu circulati cu masina daca a plouat sau ploua afara.

si nu in ultimul rand sa verificati aerisitoarele, sa aibe valvele acelea de cauciuc acolo.

Edited by CARBON
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

pentru cei care mai au problema asta . aveti nevoie de un pliculet de silicon care atrage umezeala(de exemplu cand cumperi o pereche de pantofi in cutie gasesti niste pliculete cu silicon). iei un plic si il lipesti pe capacul din spate al farului,care se ia jos, bineinteles pe interior. sa pastrati siliconul in plic ca altfel se va varsa in interiorul farului.

daca farul e aburit tare puteti lasa capacul din spatele farului deschis dar nu circulati cu masina daca a plouat sau ploua afara.

si nu in ultimul rand sa verificati aerisitoarele, sa aibe valvele acelea de cauciuc acolo.

 

 

unde sunt acele aerisitoare de la far de la bmw e61? multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe far, in spate.

Dar nu alea sunt vinovate ci designul farului. Eu am bagat chiar si burete in aerisirile alea si tot se aburesc cand au chef.

Cred ca plasticul folosit face prea intens transferul termic si condenseaza aerul cald din interior.

Link to comment
Share on other sites

Am avut masina in service ca am aschimbat o usa. Cu o zi inainte de a o ridica masina a fost spalata si lasata peste noapte in parcarea service-ului. Dupa ce am ridicat masina a inceput sa se abureasca iar acum are un strat frumos de gheata pe interior. Aveti o explicatie si o metoda de remediere? Pot sa dau la copca :)

Nu am avut rabdare sa citesc toata postarile insa remediul nu este un far nou , asa cum spunea cineva intr un post. Probail sunt multi care au ceva manualitate si pot face aceasta operatie de reetansare. Cel mai bun mastic pentru aceasta operatie, pe care l am verificat personal este Sabesto de la Wurtz. Or mai fi si altele dar cu n u le am incercat , il recomand pe acesta. Probabi ca sunt pe forum colegi care fac operatia asta. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.