Jump to content

Michael Schumacher - Mercedes GP


ionatan

Recommended Posts

Ca performante sunt la fel ca cei de la Sauber si Force India ... ceea ce este f rusinos pt o echipa cu un buget masiv. In China s-a vazut clar cat de slabe sunt masinile, doar o strategie norocoasa l-a salvat pe Nico...Schumi nu a fost tocmai norocos!

 

Oricum, majoritatea pilotilor actuali sunt niste mameluci, sunt prea slabi pt F1...doar Webber ce mai are sange de pilot (a demonstrat-o in China), cum era Schumi sau Senna, pt care castigarea unei curse e mai presus de orice. Noroc cu noile reguli de schimbare a anvelopelor de 3-4 ori pe cursa, care mai schimba unele chestii si te mai tin in suspans, ca altfel...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca performante sunt la fel ca cei de la Sauber si Force India ... ceea ce este f rusinos pt o echipa cu un buget masiv. In China s-a vazut clar cat de slabe sunt masinile, doar o strategie norocoasa l-a salvat pe Nico...Schumi nu a fost tocmai norocos!

 

Oricum, majoritatea pilotilor actuali sunt niste mameluci, sunt prea slabi pt F1...doar Webber ce mai are sange de pilot (a demonstrat-o in China), cum era Schumi sau Senna, pt care castigarea unei curse e mai presus de orice. Noroc cu noile reguli de schimbare a anvelopelor de 3-4 ori pe cursa, care mai schimba unele chestii si te mai tin in suspans, ca altfel...

Imi pare rau sa-ti spun dar esti total paralel cu formula 1. Webber e printre cei mai mediocrii piloti de pe grila, e batut de vettel grav, nu a castigat nimic la viata lui, a debutat in f1 in 2002 si a castigat prima cursa in 2009 din cauza ca a avut si are masina de top.

 

Nu esti tu ala care zicea dupa cursa din australia "inca odata s-a dovedit ce motoare de exceptie fac cei de la renault" ? si de fapt motorul nu are nicio legatura.

Link to comment
Share on other sites

In ceea ce ii priveste pe piloti, ii apreciez pe :

- " oldies but goldies " Schumi

- Alonso

- Ham-ham Hamilton

 

Promitator e si Vettel, dar mai tre' sa dovedeasca.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa-ti spun dar esti total paralel cu formula 1. Webber e printre cei mai mediocrii piloti de pe grila, e batut de vettel grav, nu a castigat nimic la viata lui, a debutat in f1 in 2002 si a castigat prima cursa in 2009 din cauza ca a avut si are masina de top.

 

Nu esti tu ala care zicea dupa cursa din australia "inca odata s-a dovedit ce motoare de exceptie fac cei de la renault" ? si de fapt motorul nu are nicio legatura.

 

Multumesc de aprecieri, se vede ca vin din partea unui adevarat cunoscator! Eu tot la parerea mea raman, aceea ca pilotii actuali sunt niste mameluci ajutati de echipe si electronica de pe masini.

Webber nu e un pilot extraordinar, insa are acea nebunie pe care o avea Schumi si Senna, nebunie pt care au fost asprii criticati si iubiti in acelasi timp, pt ca atunci cand era vorba de victorie faceau totul. Tocmai aceasta nebunie e nevoie in F1 pt a face spectacol si a castiga fani. De ce crezi ca l-au adus pe Schumi inapoi? Pt ca popularitatea F1 scazuse rau de tot, de aceea au venit si sezonul asta cu tot felul de reguli a sa fie cursa mai dinamica.

Cauta pe net cursele de pe vremea lui Schumi/Senna/Prost/Mansell... sa vezi daca te mai dezlipesti de monitor? Aia faceau SHOW...alea erau curse de F1 si piloti adevarati!

De ce crezi ca Senna este considerat cel mai bun pilot din istora F1 cu doar 3 Campionate castigate, fata de Schumi(7), Fangio (5), Prost(4)? Pt ca nu cate curse ai castigat conteaza, ci CUM AI CASTIGAT!

 

Vettel, e un pusti simpatic ajutat de o masina extraordinar de buna, nimic mai mult, a se vedea ce a facut pe cand era la BMW sau Toro Roso...E bun ca pilot, dar nu are sange-n ..., ca sa fie un pilot renumit!

 

PS: MOTORUL are o mare legatura!!! RBRenault au motoare fff bune, stai sa-si puna si KERS-ul la punct sa vezi pe urma curse plictisitoare...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de aprecieri, se vede ca vin din partea unui adevarat cunoscator! Eu tot la parerea mea raman, aceea ca pilotii actuali sunt niste mameluci ajutati de echipe si electronica de pe masini.

Webber nu e un pilot extraordinar, insa are acea nebunie pe care o avea Schumi si Senna, nebunie pt care au fost asprii criticati si iubiti in acelasi timp, pt ca atunci cand era vorba de victorie faceau totul. Tocmai aceasta nebunie e nevoie in F1 pt a face spectacol si a castiga fani. De ce crezi ca l-au adus pe Schumi inapoi? Pt ca popularitatea F1 scazuse rau de tot, de aceea au venit si sezonul asta cu tot felul de reguli a sa fie cursa mai dinamica.

Cauta pe net cursele de pe vremea lui Schumi/Senna/Prost/Mansell... sa vezi daca te mai dezlipesti de monitor? Aia faceau SHOW...alea erau curse de F1 si piloti adevarati!

De ce crezi ca Senna este considerat cel mai bun pilot din istora F1 cu doar 3 Campionate castigate, fata de Schumi(7), Fangio (5), Prost(4)? Pt ca nu cate curse ai castigat conteaza, ci CUM AI CASTIGAT!

 

Vettel, e un pusti simpatic ajutat de o masina extraordinar de buna, nimic mai mult, a se vedea ce a facut pe cand era la BMW sau Toro Roso...E bun ca pilot, dar nu are sange-n ..., ca sa fie un pilot renumit!

 

PS: MOTORUL are o mare legatura!!! RBRenault au motoare fff bune, stai sa-si puna si KERS-ul la punct sa vezi pe urma curse plictisitoare...

Webber e foarte slab, a castigat 6 curse la viata lui, ii jignesti pe senna si michael comparandu-i cu anonimul de webber. Exact asta e webber, un batran ajutat de cea mai buna masina de pe grila, nimic mai mult, asta o sa fie ultimul lui an la red bull.... numai pupa el prelungire de contract.

Pe schumacher nu l-a adus nimeni inapoi pt nimic, dupa ce mercedes a cumparat o parte din brawngp impreuna cu aabar si petronas, ross brawn l-a sunat pe schumacher si l-a intrebat daca nu vrea sa revina.Nu scazuse nicio popularitate, doar jocurile olimpice si campionatu mondial de fotbal au audienta mai mare ca F1 dar alea se tin odata la 4 ani, un mare premiu e aproape odata la 2 sapt.

In anii '80 era spectacol pentru ca masinile nu aveau electronica mai deloc, aveau doar volan 3 pedale un shchimbator si 1000 cai.

Pai zi si ce legatura are motorul ? motorul renault este cel mai prost, anul trecut a bubuit la 4 5 curse, e mai lent cu 10 15 km/h pe liniile drepte decat mercedes sau ferrari, mercedes au cel mai fiabil motor si cu cea mai mare viteza pe liniile drepte.

Link to comment
Share on other sites

Pai zi si ce legatura are motorul ? motorul renault este cel mai prost, anul trecut a bubuit la 4 5 curse, e mai lent cu 10 15 km/h pe liniile drepte decat mercedes sau ferrari, mercedes au cel mai fiabil motor si cu cea mai mare viteza pe liniile drepte.

 

Intradevar, Renault nu are cel mai puternic motor.

Concluzia pe care o trag este ca aerodinamica este mai importanta chiar si decat puterea masinii :)

Link to comment
Share on other sites

- Pe langa Senna si Schumi, Webber este un anonim, dar are un pic din acel tupeu nebun pe care il aveau cei doi si care cam lipseste la multi dintre pilotii actuali(parerea mea).

- Revenirea lui Schumi, a DUBLAT audienta in germania, iar in UK a inceput sa creasca dupa ce in 2008-2009 scazuse cu 13%, deci ma gandesc ca si in restul lumii a facut ceva valva si oricum revenirea lui e cusuta cu ata alba!

- Viteza in linie dreapta nu demonstreaza ca ai un motor foarte puternic. In China, Renault si Williams au avut vitezele de top cele mai mari, iar in Malaysia au fost cei de la Force India si MercedesGP, dar rezultatele lor finale au fost slabe.

In curse se vedea clar cum restul masinilor abia faceau fata celor de la RedBull, care nici nu aveau KERS-ul pus la punct, deci clar masinile RedBull Renault, au un avantaj bun fata de restul, altfel nu-mi explic cum mediocrul de Webber a ajuns de pe locul 18 pe locul 4! Ciudat insa ca si masinile Renault se misca fff bine avand niste piloti mai slabuti decat cei de la McLaren/RBR/Ferrari ...

 

Oricum n-am chef sa mai comentez, fiecare are parerea lui. Doar ca ma uit cu regret la cursele din era Schumi/Senna si constat cu tristete ca actualmente F1 nu mai este ce a fost candva, chiar daca anul asta s-a mai revigorat un pic punand echipele mai mult la munca in timpul cursei! Punct.

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Senna era extraordinar ĂŽntr-devĂŁr.

 

Risca totul, era incredibil de talentat Âşi de curajos.

 

Plus cã a câºtigat deºi cei din conducerea F1 ºi FIA Îl favorizau pe Alain Prost.

Te iubesc :flowers:

 

Senna este idolul meu.

Link to comment
Share on other sites

Ayrton a fost un mare om si in afara circuitului, ceea ce putini stiu.

 

Asa ceva nu se poate explica in cuvinte, de aceea va recomand sa vedeti filmul Ayrton Senna: Beyond the speed of sound, am vazut filmul de mai multe ori si pot sa va spun ca de fiecare data AM PLANS.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu-l uitam si pe Alain Prost.

Poate ca nu avea un stil de pilotaj asa de spectaculos ca a lui Senna, dar nu degeaba porecla lui era " Profesorul " :rolleyes:

 

Alain Prost era un pilot foarte bun, ĂŽnsĂŁ conflictele sale cu Senna au arĂŁtat cĂŁ avea un caracter ĂŽndoielnic Âşi era favorizat de conducerea FIA din cauza naĂžionalitĂŁĂžii sale, preÂşedintele FIA fiind tot francez.

Link to comment
Share on other sites

Jean Marie Balestre il favoriza pe Prost, acestia erau chiar prieteni. Nici eu nu il inghiteam pe prost prea mult dar dupa ce am vazut filmul cu senna mi-am schimbat parerea despre el.

 

Cel mai faimos incident ramane cel de la marele premiu al japoniei-suzuka 1990 cand poleposition-ul era situat pe partea murdara a pistei, senna si cu gerhard berger s-au dus la FIA sa le ceara sa mute pole pe partea curata a pistei cum e si normal si i-au asigurat ca o sa-l mute, senna a luat poleposition dar seara Balestre a respins cererea si a lasat pole-ul pe partea murdara.

Senna a zis ca daca maine in cursa se va pleca asa si prost o sa aiba avantaj si o sa fie in fata, nu o sa vireze niciodata pt primu viraj, o sa mearga drept, adica o sa intre in prost cu 290 km/h... ceea ce a si facut.

Edited by ggolfuletz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.