Jump to content

despre cauciucuri de iarna


cable guy

Recommended Posts

sper ca nu mai este un topic similar, dar intentionez sa imi cumpar cauciucuri noi de iarna. Ce pot sa zic ii ca eu am pe masina mea pirelli sottozero, si is cele mai proaste cauciucuri de iarna care le-am vazut vreodata.

La inceput credeam ca merge prost din cauza ca ii tractiune spate. Dupa am incercat cateva zile tot o seria 1, cu dunlop m3 winter sport, si diferenta mi s-a parut de la cer la pamant.

Daca ati incercat careva alte modele de care sunteti super multumiti, si daca stiti si un pret aproximativ, as aprecia :)

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Eu am Goodyear Ultragrip Performance. Sunt foarte bune si recomand la oricine. Iarna rulez cu Goodyear de trei ani. Am mai avut pe o alta masina o versiune mai veche, Godyear Ultragrip Eagle, doi ani la rand. Am fost la munte si pe zapada, polei, gheata, samd. (am DSC) si se comporta foarte bine. Sunt multumit si din punctul de vedere al aderentei si al uzurii. Pretul este putin peste Dunlop.
Link to comment
Share on other sites

Contra cauciucurilor de iarna nu cred ca va zice cineva.

 

Poate doar Mircea Badea

 

:))

 

oricum, nu ma refeream pro si contra cauciucurilor de iarna, ci specific anumitor modele. Evident ca is bune, si ca trebuie sa ai. Nici nu pricep de ce ar fi cineva contra, deoarece per total la acelasi pret iesi. Ai 2 perechi care se uzeaza de 2 ori mai incet decat daca ai folosi doar cele de vara.

 

Din ce zice lumea .. cred ca pe dunlop o sa ma orientez. Mai ales ca le-am incercat si am vazut diferenta.

 

Is curios, mai are cineva sottozero, sa imi poata confirma daca is chiar atat de proaste cauciucurile astea, sau ale mele poate is prea uzate? Am cumparat masina cu ele, dar mai au mult pana la indicatorul de uzura. Ce mi se pare ciudat la modelul asta ii ca nici profilul nu ii un 'winter classic' (am atasat o poza)

post-11776-1265017602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

tot dunlop winter m3 am si eu si sunt super buune aderenta peste tot ....

+1

 

Pe ambele masini am M3. As fi luat 3D pentru BMW dar nu am gasit in stoc. Ce nu mi-a placut la ele este comportamentul slabut pe franare la >10oC. Este posibil ca acest comportament sa fie datorat si DOT-ului destul de vechi de pe celelalte pentru ca cele de pe BMW nu au vazut temperaturi pozitive inca. Ramane de testat la primavara...

Edited by Cere
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.