Jump to content

despre cauciucuri de iarna


cable guy

Recommended Posts

Am si eu WR G2. As reformula ce ai zis tu. Sunt pneuri de iarna cu veleitati all-season.

Nokian le recomanda ca pneuri adaptate pentru clima din Europa centrala. Zapada, gheata, noroi, ploaie.

In niciun caz nu se poate merge cu ele vara, le termini repede.

Eu sunt cu ele la a doua iarna si nu am ce sa le reprosez. Mi se par super ok, un compromis foarte bun atat pe asfalt uscat cat si pe zapada.

 

Am fost cu masina pana sus pe platoul Bucegi iarna in zapada fara numar si doar cand am ramas suspendat au incetat si ele sa mai sape.

Link to comment
Share on other sites

mie Vredestein / Snowtrac 3 mi se par cele mai bune...

Eu tot din astea folosesc de 2 ani si sunt excelente.

Adevarul e ca nu am incercat si altceva, dar raportul calitate pret e extraordinar: nu s-au tocit, nu trebuiesc echilibrate jantele, dar in schimb mi se par putin cam zgomotoase

Link to comment
Share on other sites

Am si eu WR G2. As reformula ce ai zis tu. Sunt pneuri de iarna cu veleitati all-season.

Nokian le recomanda ca pneuri adaptate pentru clima din Europa centrala. Zapada, gheata, noroi, ploaie.

In niciun caz nu se poate merge cu ele vara, le termini repede.

Eu sunt cu ele la a doua iarna si nu am ce sa le reprosez. Mi se par super ok, un compromis foarte bun atat pe asfalt uscat cat si pe zapada.

 

Am fost cu masina pana sus pe platoul Bucegi iarna in zapada fara numar si doar cand am ramas suspendat au incetat si ele sa mai sape.

 

Uite

.

Ei le prezinta ca all weather plus.

Nu zic ca n-or fi ok pe zapada dar nu cred ca vor ajunge vreodata la perfomanta unor cauciucuri facute special pentru zapada.(numai din profil poti sa vezi asta)

 

PS: eu unul sunt un pic maniac si anul asta as incerca un Nokian Hakkapeliitta R avand in vedere ca anul trecut nu am fost extrem de multumit de Dunlop Winter Sport m3.

http://www.nokiantyres.com/tyre?id=1092417...Hakkapeliitta+R

Link to comment
Share on other sites

De iarna am uniroyal MS 66, de exceptie pe ploaie si zapada. Am urcat la 2400+m iarna in alpi cu e34 fara controlul tractiunii. Sunt drumurile curatate in austria, dar nu la 2400. Cand am plecat spre Austria, am plecat exact cand s-a dat avertizarea de ninsoare/stat in casa in germania si ningea cu spume. primii 300 de km i-am facut impreuna cu un Volvo XC, un X3 si cu mine, intr-un fel de coloana f rasfirata cu 130 km/h in zapada de peste 10-15 cm pe o autostrada pustie. NU stiu daca am depasit mai mult de 4-5 masini in astia 300 de km, nu circula nimeni pe vremea aia, nu am intalnit macar un utilaj. Avand garda mica, la viteza aia mai aveam probleme cand trebuia sa schimb banda datorita fagaselor, dar masina se redresa instant fara sa trag de ea.

Iarna de fapt majoritatea timpului mergi pe asfalt umed la temp mici, mai putin pe zapada dinasta. Asa ca as fi atent mai mult rezultatele testelor pe asfalt ud, iar din punctul asta uniroyal au cam 5 stele.

Cele mai bune posibile am auzit si eu ca sunt vredstein, dar costa aproape dublu fata de orice alta marca, cel putin la ce dimensiuni imi trebuie mie.

 

..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Vredestein Wintrac Extreme - All the way!

Sunt fenomenale. Am fost un fel de schumacher al zapezii iarna trecuta ( si a fost iarna grea).

Am tractat alte masini inzapezite.

So, Vredestein wintrac extreme + 330X.. = Happy winters.

 

http://www.anvelopa-janta.ro/produse/mari/...trac-xtreme.jpg

http://i.auto-bild.de/ir_img/60222379_3dfd29f12c.jpg

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

Vredestein Wintrac Extreme - All the way!

Sunt fenomenale. Am fost un fel de schumacher al zapezii iarna trecuta ( si a fost iarna grea).

Am tractat alte masini inzapezite.

So, Vredestein wintrac extreme + 330X.. = Happy winters.

asta pentru ca ai avut si tractiunea integrala...

 

eu am "mers" iernile trecute cu Michelin Primacy Alpin A3... Sunper si m-au scos de pe unde nici nu ma gandeam ca mai ies fara SMURD!

 

din iarna asta o sa merg pe noile Dunlop WinterSport M3... se pare ca o sa am destul de mers si pe asfalt, dar si pe zapada... :twoup:

http://www.tirerack.com/images/tires/dunlop/du_winter_sport_m3_ci2_l.jpg

 

A incercat cineva Bf Goodrich G-force Winter?

profilul ala pare aderent mai mult la zapada decat la asfalt umed... in fine, pretul e cam la fel peste tot...

 

din aprecierile OAMTC si ADAC, anvelopa asta are un calificativ BUN (4****), in comparatie cu celelalte (Vredestein, Dunlop, Michelin) care au FOARTE BUN (5*****), iar preturile sunt asemanatoare... :scratchcin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai asteapta. Dupa ce temperatura nu mai urca peste 4-7 grade, poti sa le pui.

 

Cel mai bine e sa ai un rand de roti de iarna complet, adica cu tot cu jante.

Astfel scapi de toata nebunia de la prima zapada serioasa. Asta daca nu esti prea comod sa iti schimbi singur rotile :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mai asteapta. Dupa ce temperatura nu mai urca peste 4-7 grade, poti sa le pui.

 

Cel mai bine e sa ai un rand de roti de iarna complet, adica cu tot cu jante.

Astfel scapi de toata nebunia de la prima zapada serioasa. Asta daca nu esti prea comod sa iti schimbi singur rotile :twoup:

 

am set complet cu jante si roti. Dar nu cred ca ii chiar asa simplu cum zici. Rotile tot trebuie echilibrate inainte de fiecare sezon, chiar daca nu le mai dau jos de pe janta; gropi tot iau. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai poti sa le echilibrezi si la sfarsitul iernii, cand le pui la hibernat, si in toiul verii cand te plictisesti, si chiar si acum, fara sa le montezi pe masina.

 

Iei cu tine unul pe zi in portbagaj si te opresti 5 minute la vulcanizare in drum spre work.

 

Anyway, eu zic ca inca nu e momentul. Pentru inca 2 saptamani. Nu de alta, dar caucioacele astea de iarna se tocesc vazand cu ochii pe asfalt uscat... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

as monta zilele astea cauciucurile de iarna; sa scap de aglomeratiile care au sa urmeze. Ce parere aveti? E prea devreme? Adica, au sa se uzeze excesiv la temepratura asta?

 

Depinde unde stai tu, ce faci, etc. Adica, daca stai doar in Cluj, n-are niciun rost sa le pui, poti sa le pui si cand da zapada, eu asa as face daca as sta doar in Severin sau doar in Bucuresti.

Dar cum tot fac drumuri intre cele doua orase si cum ma tot duc si la Brasov mai ales, eu le-am pus vineri cand am fost acasa la Severin, ca nu vreau sa risc sa ma prinda iar vreo ninsoare pe la Brasov sau pe mai stiu eu unde.

 

Asa ca, daca nu iesi prea mult si des din oras, nu le pune. Daca faci drumuri in zone montane, pune-le :twoup:

Link to comment
Share on other sites

daca temperatura e sub 7 grade poti pune cauciurile de iarna fara probleme. Eu le pun azi, dimineata sunt intre 0-5 grade lejer..

Cauciucurile de iarna nu se folosesc numai cand e zapada..ci si la temperaturi mai joase , nu conteaza ca e uscat sau ud..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.