Jump to content

O SPALAM SAU O LASAM CU JEGUL PE EA DIN CAUZA FRIGULUI?


pedro

Recommended Posts

asa zic astia de la radp ca nu e sare.
E posibil,intr-adevar,insa nu stiu cat este de adevarat.Am auzit de combinatii intre sare si clorura de calciu,care este insa mult mai scumpa decat sarea.
Ar fi bine sa nu se mai foloseasca sarea. Este elementul daunator pentru vopseaua masinii

si clorura de calciu (CaCl) este tot o... sare dpdv chimic.

 

ca si clorura de sodiu (NaCl) - sarea de bucatarie...

 

ambele dauneaza suprafetelor lucioase, in special metale si lacuri... :)

 

asa ca se recomanda spalarea masinii nu doar la exterior, ci si pe dedesubt... asta daca va pasioneaza starea ei ...

 

good luck !

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca de cate ori urcam/coboram din masina ma faceam numai de "faina"( substanta aia de dau neneii pe sosele si se numeste clorura de calciu), am procedat la spalarea masinii. Recomand in masura in care este posibil sa folositi o spalatorie automata, si sa-l rugati pe nenea care se ocupa de spalatorie sa o usuce cat mai bine. Dupa ce-am iesit din spalatorie, ĂžuÂşti cu ea in prima parcare subterana, cat timp facem cumparaturile masina se usuca bine bine si daca mai are apa/condens pe la ghedere sterg frumos cu o carpa uscata. NU am avut nici-o problema cu usile sau altceva care sa inghete, si stau in Brasov, deci e destul de rece.

Eh...si ce bine arata asa curat...manca-l-ar tata pe el de beemveu :lol:

 

P.S. Ca sa nu se murdareasca repede, mergem putin mai incet, eventual o dotam cu aparatori si se murdareste mult mai greu. Succes!

hmmm! :) faci ca mine? eu o spal la omv,apoi jap in parcarea subterana de la unirea ,cumparaturi de la penny

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca de cate ori urcam/coboram din masina ma faceam numai de "faina"( substanta aia de dau neneii pe sosele si se numeste clorura de calciu), am procedat la spalarea masinii. Recomand in masura in care este posibil sa folositi o spalatorie automata, si sa-l rugati pe nenea care se ocupa de spalatorie sa o usuce cat mai bine. Dupa ce-am iesit din spalatorie, ĂžuÂşti cu ea in prima parcare subterana, cat timp facem cumparaturile masina se usuca bine bine si daca mai are apa/condens pe la ghedere sterg frumos cu o carpa uscata. NU am avut nici-o problema cu usile sau altceva care sa inghete, si stau in Brasov, deci e destul de rece.

Eh...si ce bine arata asa curat...manca-l-ar tata pe el de beemveu :lol:

 

P.S. Ca sa nu se murdareasca repede, mergem putin mai incet, eventual o dotam cu aparatori si se murdareste mult mai greu. Succes!

hmmm! :) faci ca mine? eu o spal la omv,apoi jap in parcarea subterana de la unirea ,cumparaturi de la penny

cam asta-i si traseul meu.

Link to comment
Share on other sites

pot fi minus 100 de grade eu tot o spal

in primul rand nu o suport toata jegoasa da impresia e cel mare harb sau buda de masina

apoi din caua cloruriii sau sarii ce o fi se rugineste

vreau sa spun ca am fost in germania recent intradevar sunt curate soselele dar dau aia cu solutie din aia la greu ca iti trebuie o caruta de soluti de parbriz ca imediat se albeste de la sare sau ce o fi

asa ca o spal apoi o bag la garaj si nu am nici o problema

Link to comment
Share on other sites

asa zic astia de la radp ca nu e sare.
E posibil,intr-adevar,insa nu stiu cat este de adevarat.Am auzit de combinatii intre sare si clorura de calciu,care este insa mult mai scumpa decat sarea.
Ar fi bine sa nu se mai foloseasca sarea. Este elementul daunator pentru vopseaua masinii

si clorura de calciu (CaCl) este tot o... sare dpdv chimic.

 

ca si clorura de sodiu (NaCl) - sarea de bucatarie...

 

ambele dauneaza suprafetelor lucioase, in special metale si lacuri... :)

 

asa ca se recomanda spalarea masinii nu doar la exterior, ci si pe dedesubt... asta daca va pasioneaza starea ei ...

 

good luck !

si eu asa stiam de la chimie dar e mult deatunci si nu am vrut sa ma lansez in afirmatii nesigure.promit ca o spal in weekend orice ar fi.

Edited by pedro
Link to comment
Share on other sites

Pe dedesubt unde se poate spala? Din cate stiu eu doar la splatoriile automate

majoritatea celor automate au optiunea asta...

 

asa ca, decat sa alegeti un program de spalare cu nush ce polish, mai bine alegeti "spalare sasiu"

 

... parerea mea ! :)

Link to comment
Share on other sites

da... in Iasi mereu am mers cu Programul 3 = prespalare, spalare automata, spalare sasiu, dubla ceruire, aplicare polish luciu, uscare = 20RON http://forum.4tuning.ro/images/smilies/icon_chuckel.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Eu cred ca faza cu ceara la automate e teapa... iau tot timpul programul 1 de la OMV TopWash, care cica da cu HOT WAX, am urmarit de n ori cu atentie programele in timpul spalarii si nu am observat niciodata care-i ceara aia... aiurea.
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca faza cu ceara la automate e teapa... iau tot timpul programul 1 de la OMV TopWash, care cica da cu HOT WAX, am urmarit de n ori cu atentie programele in timpul spalarii si nu am observat niciodata care-i ceara aia... aiurea.

 

vezi cum aluneca apa , e diferit la ceara , incearca spalare normala si urmareste daca ai cum

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
depune asa un invisible shield... deci n-ai cum s-o vezi...

 

aha, deci dau banii pe ceva invizibil... asta imi aduce aminte de un episod Cow and Chicken, cand cumpara vaca de la dracu ala rosu, un borcan de gem invizibil :)

Link to comment
Share on other sites

La alea automate cand ajungi in dreptul etapei in care arunca ceara fierbinte se aprinde un bec verde cum ca functioneaza si si chiar se vad jeturile. Are intradevar un miros specific. Pe mine ma tine vreo 2 saptamani, dupa uscare masina luceste si aluneca tot de pe ea. se pune jegul mult mai greu si la prima ploaie se duce..

 

Legat de perii ma duc numai la cele cu material textil... s-au scumpit si astea, de la 4.5 euro cel mai ieftin program acum e 7 ... si maxim e vreo 14 euro.

oricum merg din an in pasti, dar de cand cu ninsorile astea e un fel de namol subtire de sare, nisip care se intinde peste tot....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.