Jump to content

unde se cromeaza oglinzile lupelor de far?


Recommended Posts

zilele trecute am demontat complet farul de pe partea soferului, pentru ca lumina imi sczuse in intensitate foarte mult, comparativ cu cel de pe dreapta...

 

cum ma asteptam, oglinda lupei era pe jumatate arsa, problema generala la farurile BMW nFL cu lupa...

 

cu aceeasi ocazie am descoperit ca nu e musai sa dai farul jos ca sa poti scoate oglinda farului, lupa si oglinda lupei :)

 

intrebarea mea:

 

unde pot re-croma oglinda lupei, in Bucuresti?

 

netul pana acum nu mi-a oferit nicio solutie plauzibila... doar http://www.crom-system.ro/ si altele...

 

stiu ca mai sunt si altii cu aceeasi problema... poate au deja raspunsul...

 

deocamdata nu mai intereseaza oglinda noua... :lol:

 

L.E. - il stie cineva pe dl. Bratu, cel care face lucrarile de cromare pt motociclisti si oldtimer-e?

Link to comment
Share on other sites

unde pot re-croma oglinda lupei, in Bucuresti?

era un centru pe la fosta semanatoarea, nu stiu exact locatia, dar am auzit ca cromau si jante :)

 

cum ma asteptam, oglinda lupei era pe jumatate arsa, problema generala la farurile BMW nFL cu lupa...

 

 

ai pus cumva un bec mai puternic?!

 

uite si aici ...

 

http://www.cromplastic.ro/contact.html

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

acum sunt intr-o dilema si mai mare...

 

situatia se poate rezolva cu doar 100 lei: am gasit si operatorul, dureaza 3-4 zile, pt ca se aplica 3 straturi diferite, si rezista la temperaturi foarte mari... cromare prin electroliza a ambelor oglinzi de la lupa - dar nu stiu daca sunt metalice...

 

la cat sunt de grele, par metalice, dar nu sunt 100% sigur :lol:

 

are cineva vreo idee, inainte sa ma apuc sa le desfac din nou ? :)

Link to comment
Share on other sites

poate ne cuplam mai multi la operatiunea asta, desi pretul nu pare mare nici cand esti singurul. si eu unul sunt interesat de re-cromarea oglinzilor, daca ies bine. la E30 si E34, din ce am desfacut pana acum, oglinzile sunt din plastic. Cu toate astea, pe ultimul site de mai sus vad ca se cromeaza si plasticul, cu aplicarea in prealabil a unui strat metalic pe oglinda, presupun ca asta e suport pentru cromul ulterior.

la adresa asta: http://www.cromplastic.ro/contact.html ma refer. mai sunt doritori de cromare, sa facem o echipa mai mare astfel incat sa nu faca nazuri cei la care vom reface oglinzile?

Edited by mehigh
Link to comment
Share on other sites

@XXL, anunta-ne, te rog, si pe noi, dupa ce ai rezolvat, daca a iesit bine. Eu am E46 FL si tot asa nu mai vad deloc cu farurile, cu nici unul din ele. Nu prea am chef de combinatii cu casco-ul sa le schimb, sa le pun noi (desi asta ar fi cea mai simpla metoda). Dar in acelasi timp intelesesem ca nu e atat de simplu de dat oglinda jos. Dar daca spui ca le-a dat jos si le-ai pus inapoi simplu, atunci e ok. Asteptam un raspuns, mersi mult ! :)
Link to comment
Share on other sites

acum sunt intr-o dilema si mai mare...

 

situatia se poate rezolva cu doar 100 lei: am gasit si operatorul, dureaza 3-4 zile, pt ca se aplica 3 straturi diferite, si rezista la temperaturi foarte mari... cromare prin electroliza a ambelor oglinzi de la lupa - dar nu stiu daca sunt metalice...

 

la cat sunt de grele, par metalice, dar nu sunt 100% sigur :lol:

 

are cineva vreo idee, inainte sa ma apuc sa le desfac din nou ? :)

 

Daca ai nFL sunt metalice, daca ai FL sunt plastic.

Dureaza 30 de minute sa demontezi oglinda, cu tot cu demontatul farului de pe masina.

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

Nici vorba de asa ceva, nu s-au pus oglinzi metalice pe e46. Cele de pe fl is facute dintr-un plastic ordinar, se fisureaza si crapa foarte usor( cele ZKW)

La nfl sint facute din ceva material tare precum ebonita sau textolit-ul, nu stiu sigur. In orice caz, varful pistolului de lipit nu intra in acel material, oricat ai insista.

Link to comment
Share on other sites

ce spui tu, nu rezista la temperaturi mari, cum sunt cele din farul xenon

Salut au fost colegi aici pe forum care au cromat oghlinzile de E46 si nu au tinut, eu am avut aceeasi problema pe partea dreapta si am rezolvato temporar cu o oghlinda de la alt far, dar exista si alte solutii uite aici http://www.auto-electronic.net/, au doua solutii : oem date de pe faruri folosite, cum am cumparat eu si FX-R produse de ei , zic ei ca sant mai bune decat OEM si sant metalice oghlinzile, cand se mai arde vre una de la mine o sa iau FX-R, daca pot sa va mai ajut cu ceva ziceti-m, oricum am facut plata in avans si am primit coletu de la ei sant seriosi.

Link to comment
Share on other sites

ce spui tu, nu rezista la temperaturi mari, cum sunt cele din farul xenon

Salut au fost colegi aici pe forum care au cromat oghlinzile de E46 si nu au tinut, eu am avut aceeasi problema pe partea dreapta si am rezolvato temporar cu o oghlinda de la alt far, dar exista si alte solutii uite aici http://www.auto-electronic.net/, au doua solutii : oem date de pe faruri folosite, cum am cumparat eu si FX-R produse de ei , zic ei ca sant mai bune decat OEM si sant metalice oghlinzile, cand se mai arde vre una de la mine o sa iau FX-R, daca pot sa va mai ajut cu ceva ziceti-m, oricum am facut plata in avans si am primit coletu de la ei sant seriosi.

Salut!

Spune-mi te rog, cele de la "www.auto-electronic.net/" sunt numai pt bi-xenon, sau au si pt xenon simplu, eu asa am vazut doar pt bi?! Stii cumva cum as putea sa le comand si cat costa, m-ar intereseaza?!

Ms mult!

Link to comment
Share on other sites

De cromat mai pot intreba si eu la mine la servici. Exista sigur cel putin o firma aici in Buc care face (www.edrex.ro), acuma nu stiu ce se cromeaza, adica daca se poate si plastic sau numai metal. Eu am niste piese din alama pentru o jardiniera si o sa le fac la ei.
Link to comment
Share on other sites

Am vb acum cu cineva de la mine de la servici care a zis ca a facut operatiunea asta la un italian care avea linie pt asa ceva undeva pe la Urbis. A fost insa trimis acolo cu o recomandare, etc o situatie mai complicata. O sa vad maine daca mai e cazul si daca face si chestii mai mici de genul asta. E f. posibil sa nu vrea sa faca decat serii mari. In rest pentru nichelat sau argintat chestii mai mici mai este parca o companie prin comuna Pantelimon, Tonya imi pare ca se numeste.
Link to comment
Share on other sites

si eu m-am conversat o gramada cu chinezul si mi-a spus in final urmatoarele:

No matter AL or ZKW, the FX-R all can install. The performance is very good. (You do not need to buy bulb and ballast, all can match with this projector well)

 

You only need to fix it to your headlamp is ok.

 

The cost is 175USD shipped to your home through DHL.

 

noroc ca exista Gugăl si la chinezi... :)

 

cred ca de asta e vorba

http://www.auto-electronic.net/Bosch-SingleProjector.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.