Jump to content

unde se cromeaza oglinzile lupelor de far?


Recommended Posts

Salut da am cumparat o oglinda pt un e46 fl cu plata in avans prin western union si am primit coletul.

Nu inteleg o chestie.., au oglizi si pt xenon simplu sau numai pt bi-xenon, sau e aceeasi chestie? Poti sa montezi in farul cu xenon simplu, bi-xenon, se potrivesc?

ms!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a dat dimensiunile.. Problema e ca eu avand far cu facelift la coupe e cam altfel, si l-am intrebat de 10 ori daca se potriveste, el zice ca da. Aveti idee de unde pot lua dimensiunile la proiectoarele mele? Cele ce le vinde el sunt cu dimensiunile din poza atasata, si zice ca sunt mai bune decat alea cu care vine farul de nou ..

In urmatoarele poze arata cum se monteaza..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

daca tot v-ati inghesuit atatia, astazi mi-am comandat cele 2 proiectoare BiXenon, pentru ca am vazut ca dau mult mai bine, ca sa nu mai zic de blitzul pe faza lunga...

 

daca negociati bine, primiti inclusiv "palariile" cu inscriptia XENON (shrouds) si 2 capace de prins becurile D2S... transportul e cel care costa cel mai mult, undeva la 50 USD prin DHL...

 

altfel marfa nu e scumpa, parerea mea... :)

Link to comment
Share on other sites

@BOGDANIEL, constat ca ori nu ai citit despre ce e vorba, ori imi "vanezi" posturile... :)

 

e vorba despre proiectoarele care vin in farul cu lupa, compuse din lupa + oglinda mica...

adica astea

http://www.auto-electronic.net/AL-Bosch-bi...n-Projector.htm

 

cele pe care le am eu acum, sunt afectate de timp si nu mai dau aceeasi intensitate a luminii pe sosea...

Link to comment
Share on other sites

Nu incepe (si tu) cu "vanatul" posturilor. Te stiu om cu mansarda intreaga :)

 

Nu stiu de ce am inteles ca ti-ai pus xenon in proiectoarele din bara cand de fapt tu scriai de cele din far. Mea culpa!

 

 

Ontopic, cred ca poti sa inchizi topicul :)

Link to comment
Share on other sites

asa ma gandeam si eu... :)

 

totusi, mai las topicul deschis pentru ca mai sunt colegi care au aceeasi problema cu farurile...

 

ca si contact pentru cromare DOAR suprafete metalice, este un individ pe nume BRATU din Com.Pantelimon : 0745.686.256

 

plastic nu face si oricum nu ar rezista la temperaturile din interiroul farului Xenon...

Link to comment
Share on other sites

asa ma gandeam si eu... :)

 

totusi, mai las topicul deschis pentru ca mai sunt colegi care au aceeasi problema cu farurile...

 

ca si contact pentru cromare DOAR suprafete metalice, este un individ pe nume BRATU din Com.Pantelimon : 0745.686.256

 

plastic nu face si oricum nu ar rezista la temperaturile din interiroul farului Xenon...

Sa-mi zici si mie te rog dupa ce iti vin daca se simte diferenta.. Eu inca astept .. Am dubii ca nu merg pe farurile de e46 coupe facelift... El zice ca merg.. dar nu stiu.. mi-a aratat proiectoarele montate doar pe e46 normal

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi zici si mie te rog dupa ce iti vin daca se simte diferenta.. Eu inca astept .. Am dubii ca nu merg pe farurile de e46 coupe facelift... El zice ca merg.. dar nu stiu.. mi-a aratat proiectoarele montate doar pe e46 normal

merg, pentru ca tu in fond extragi un proiector si il inlocuiesti cu altul, conditia este sa ii cereti sa va dea "ca cadou" cele 2 palarii aferente(shrouds), ca sa se potriveasca peste lentila proiectorului...

 

In aceasi dilema sunt si eu, nu stiu ce sa comand pt. farurile fl cu xenon simplu!? Poate ma ajuta si pe mine cineva..pls!

Sa ne spui si noua cum sunt, cand le primesti!

Ms!

la tine merg fara probleme cele Bixenon... de fapt, modelul Fl a fost echipat cu faruri Bixenon... diferentea este de 30$, dar eu zic ca merita...

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi zici si mie te rog dupa ce iti vin daca se simte diferenta.. Eu inca astept .. Am dubii ca nu merg pe farurile de e46 coupe facelift... El zice ca merg.. dar nu stiu.. mi-a aratat proiectoarele montate doar pe e46 normal

merg, pentru ca tu in fond extragi un proiector si il inlocuiesti cu altul, conditia este sa ii cereti sa va dea "ca cadou" cele 2 palarii aferente(shrouds), ca sa se potriveasca peste lentila proiectorului...

 

Pai da.. stiu ca extrag un proiector si il inlocuiesc cu altul, dar nu stiu daca proiectorul din farul de coupe facelift are aceleasi dimensiuni cu cel din farul normal de e46

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi zici si mie te rog dupa ce iti vin daca se simte diferenta.. Eu inca astept .. Am dubii ca nu merg pe farurile de e46 coupe facelift... El zice ca merg.. dar nu stiu.. mi-a aratat proiectoarele montate doar pe e46 normal

merg, pentru ca tu in fond extragi un proiector si il inlocuiesti cu altul, conditia este sa ii cereti sa va dea "ca cadou" cele 2 palarii aferente(shrouds), ca sa se potriveasca peste lentila proiectorului...

 

In aceasi dilema sunt si eu, nu stiu ce sa comand pt. farurile fl cu xenon simplu!? Poate ma ajuta si pe mine cineva..pls!

Sa ne spui si noua cum sunt, cand le primesti!

Ms!

la tine merg fara probleme cele Bixenon... de fapt, modelul Fl a fost echipat cu faruri Bixenon... diferentea este de 30$, dar eu zic ca merita...

...si pot sa am pe urma bi-xenon?..trebuie facuta vre-o adaptare ceva, sau vine la fix?

Link to comment
Share on other sites

175$ cu DHL adus acasa... daca negociati cu chinezul, obtineti si alte bonusuri utile... cum spuneam si mai sus :)

 

 

 

Au chiorat de tot farurile mele.

am renuntat la ce ne propusesem noi sa cromam oglinzile farurilor vechi, pt ca sunt din plastic... daca erau metalice, am fi facut supertreaba :)

Link to comment
Share on other sites

vei avea, pentru ca obturatorul fasciculului luminos se ridica atunci cand dai faza lunga... proiectoarele astea au si o pereche de fire care se cupleaza cu firele de faza lunga, fara improvizatii urate...

Dar ei(chinezii) au si pt xenon simplu sau numai pt bi-xenon, intreb pt ca nu am vazut?!

Tu, le-ai primit, cum se vad?

Link to comment
Share on other sites

:)

nu le-am primit, urmaresc zilnic AWB-ul la DHL... deocamdata sunt pe avion !

 

probabil ca marti/miercuri, saptamana viitoare, o sa le am...

Sa ne scri dupa ce le primesti, cum arata ca lucratura, cat de eficiente sunt dupa ce le montezi si daca esti multumit de investitie! Eu unul ard de nerabdare sa aflu, sincer! BAFTA! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.