Jump to content

Noul X 5


Guest

Recommended Posts

Probabil cã cei de la BMW s-au gândit cã o maºinã de cilindree mai micã supraalimentatã cu 2 turbine va fi mai uºor de vândut din cauza taxelor mai mici În cazul unui asemenea motor.

nu neg chestia, dar repet ar fi putut lasa pe fiecare sa aleaga

Link to comment
Share on other sites

Probabil cã cei de la BMW s-au gândit cã o maºinã de cilindree mai micã supraalimentatã cu 2 turbine va fi mai uºor de vândut din cauza taxelor mai mici În cazul unui asemenea motor.

Sincer acum, cine da 80 + mii euro pe o masina si se mai uita la cateva sute de ron in plus la impozit / rca / casco.

Link to comment
Share on other sites

SĂŁ nu exagerĂŁm, asta e doar pĂŁrerea ta.

 

Ăntotdeauna e bine sĂŁ ai mai multĂŁ putere, ĂŽnsĂŁ depinde de propriile necesitĂŁĂži Âşi standarde.

 

"Nimeni nu pleacĂŁ mai bine de la stop" este doar o percepĂžie personalĂŁ eronatĂŁ, sunt destule maÂşini pe strĂŁzi mult mai puternice Âşi mult mai rapide.

 

Este corect dacã spui cã eºti mulÞumit de puterea X5-ului tãu ºi reprezintã tot ce ai tu nevoie, Însã exagerezi când spui cã alte maºini mai puternice sunt mai proaste ºi inutile.

 

Desigur ca e doar parerea mea, nu sunt un guru al forumurilor.

Si nici nu dau replici doar de a da replici.

 

Cand spun ca nu pleaca nimeni mai repede de la stop - asta e realitatea, lumea in jurul meu e destul de normala. Nu ma refeream la liniute.

Iar cand se dau replici, e indicat sa nu se adauge cuvinte in gura celuilalt - nu am folosi niciunde "mai proaste". A nu fi mai bun eventual, nu inseamna deloc mai proaste. Cat despre inutile, da indraznesc sa imi pastrez punctul de vedere - V8urile sunt inutile atunci cand ai un motor in 6 de performantele celui de fata - si BMW imi da dreptate prin decizia luata. Nu de alta, dar atentie, discutam despre un v8 diesel, nu benzina. De cand un motor de camion este ceva de dorit, indiferent de alte optiuni?

 

Nu vreau sa transform topicul intr-o discutie infierbantata - dar mai adaug o idee: faceliftul de pe X5 e extrem de discret - singurul lucru oarecum sesizabil in conditii de trafic pot fi cele doua proiectoare mai apropiate, un design ce mie mi se pare mai urat decat cel dinaintea lui.

 

Si daca tot suntem la capitolul "false teoreme": cei care isi permit sa dea 80 de mii pe un BMW pot fi atenti la care sunt costurile aditionale, inclusiv consum. Acestia sunt in majoritate oameni la fel de normali si de atenti la astfel de amanunte ca si ceilalti. Pentru ca sa fim seriosi, vorbim aici de BMW, nu de Rolls, Ferrari, Maybach, marci ai caror proprietari pun imaginea inaintea ratiunilor economice.

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

mie imi place X5 facelift cu pachet m arata misto .

 

P.S ce tare este noul porsche cayenne :)

 

 

 

Ce a inceput sa ma amuze forumu asta aveti voi raspuns pt tot, ca de ce cumpara lumea 3.0sd :lol:)))))) si nu 4.2 tdi din cauza la impozit.

p.s.2 ciupanezule nu vrei sa iti schimbi numele in mafalda? :)))))))

Link to comment
Share on other sites

Da, taxele conteazĂŁ foarte mult.

Ăn caz cĂŁ n-ar fi contat, BMW n-ar fi scos de-a lungul timpului tot felul de motorizĂŁri mai slabe ca putere sau cilindree tocmai ca sĂŁ fie cumpĂŁrate ĂŽn unele Þãri unde taxele erau mai mari.

Impozitul conteazĂŁ pentru foarte mulĂži, se simt practic jefuiĂži dacĂŁ trebuie sĂŁ plĂŁteascĂŁ 2-3000 Ron impozit pe an.

 

Desigur ca e doar parerea mea, nu sunt un guru al forumurilor.

Si nici nu dau replici doar de a da replici.

 

Cand spun ca nu pleaca nimeni mai repede de la stop - asta e realitatea, lumea in jurul meu e destul de normala. Nu ma refeream la liniute.

Iar cand se dau replici, e indicat sa nu se adauge cuvinte in gura celuilalt - nu am folosi niciunde "mai proaste". A nu fi mai bun eventual, nu inseamna deloc mai proaste. Cat despre inutile, da indraznesc sa imi pastrez punctul de vedere - V8urile sunt inutile atunci cand ai un motor in 6 de performantele celui de fata - si BMW imi da dreptate prin decizia luata. Nu de alta, dar atentie, discutam despre un v8 diesel, nu benzina. De cand un motor de camion este ceva de dorit, indiferent de alte optiuni?

 

Nu vreau sa transform topicul intr-o discutie infierbantata - dar mai adaug o idee: faceliftul de pe X5 e extrem de discret - singurul lucru oarecum sesizabil in conditii de trafic pot fi cele doua proiectoare mai apropiate, un design ce mie mi se pare mai urat decat cel dinaintea lui.

 

Si daca tot suntem la capitolul "false teoreme": cei care isi permit sa dea 80 de mii pe un BMW pot fi atenti la care sunt costurile aditionale, inclusiv consum. Acestia sunt in majoritate oameni la fel de normali si de atenti la astfel de amanunte ca si ceilalti. Pentru ca sa fim seriosi, vorbim aici de BMW, nu de Rolls, Ferrari, Maybach, marci ai caror proprietari pun imaginea inaintea ratiunilor economice.

 

Astfel de ĂŽnĂžepĂŁturi nu mĂŁ ating, trebuie sĂŁ te chinui mai mult. :)

 

Eu cred cĂŁ exagerezi sau nu prea te uiĂži ĂŽn jur.

Prin ceea ce ai scris ai vrut sĂŁ spui cĂŁ cei care-Âşi iau maÂşini mai puternice sunt niÂşte proÂşti care suferĂŁ la prieteni Âşi care-Âşi cumpĂŁrĂŁ maÂşini pentru emblemĂŁ. Cam superficialĂŁ pĂŁrere ai...

 

ªi V8-ul de pe Range Rover este diesel ºi n-am auzit pe cineva sã se plângã despre asta, nu vãd care-i problema.

Link to comment
Share on other sites

V10 -le de pe touareg e o porcarie. scoate 0-100km/h in vreo 9 sec.

 

Doar in capul tau scoate 9 secunde, esti pe dinafara

sa stii ca sunt fff pe dinafara habar n am ce vorbesc chiar nu stiu ce caut aici.scuze scoate 7.8 dar pt un motor de 5000cmc este de toata jena.chiar mi se pare total inutil.X5 sd scoate in 7 sec. http://masini.ro/volkswagen/masini-noi/tou.../motorizare.htm

Link to comment
Share on other sites

parca era si touareg r50 -v10 tdi 350cp. nu uitati ca parca v10-le nu e bi-turbo.

E foarte frumos face-lift-ul dar ma enerveaza ca nu baga motorizarile noi si pe X6.... deja stim ce o sa presupuna peste 2 ani x6 face-lift.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.