Jump to content

consum mini


io's

Recommended Posts

  • 1 year later...

Am facut o constatare doar.Nu are legatura cu faptul ca masina ta nu se strica tot timpul.Eu am avut un cazan de genul asta, nou, si mai tot timpul era in service.Poate si din cauza asta consuma putin masina. :)

Eu ma refer la problemele care au aparut la sute de masini, directia, termostatul, ventilatorul de la directie, rulmentii de la roti,coloana de directie, softul de injectie cu multe probleme, cutiile manuale, probleme grave de electrica datorita faptului ca ploua in masina,...etc.

Tu probabil ai nimerit o masina buna.

 

eu tocmai ma uitam dupa un cooper din 2008. cu putini km la bord. sa inteleg ca nu ar fi cazul sa ma ambalez pentru masina asta?

Link to comment
Share on other sites

nu

Am multe colege care au, e o amsina foarte populara pe aici, sunt cu ele gen 2 saptamani in service, 2 saptamani mai merg si ele. Abia asteapta sa se faca 3 ani sa scape de ele, s-au jurat ca nu se mai apropie de asa ceva. MAi ales astea S, care au un set de probleme speciale specifice, pe langa lista lui Bavaria.. :)

Si nu poti da vina nici pe drumuri proaste, nici pe benzina, iar reprezentate BMW/mini sunt la fiecare 20 de km..

 

 

Cele pre2007 am inteles ca sunt ceva mai reusite si mai putin buboase.

Ptoi incerca totusi, daca gasesti una cu istoric de service clar si la care s-au remediat multe pe garantie, poate...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu

Am multe colege care au, e o amsina foarte populara pe aici, sunt cu ele gen 2 saptamani in service, 2 saptamani mai merg si ele. Abia asteapta sa se faca 3 ani sa scape de ele, s-au jurat ca nu se mai apropie de asa ceva. MAi ales astea S, care au un set de probleme speciale specifice, pe langa lista lui Bavaria.. :)

Si nu poti da vina nici pe drumuri proaste, nici pe benzina, iar reprezentate BMW/mini sunt la fiecare 20 de km..

 

 

Cele pre2007 am inteles ca sunt ceva mai reusite si mai putin buboase.

Ptoi incerca totusi, daca gasesti una cu istoric de service clar si la care s-au remediat multe pe garantie, poate...

 

masina dupa care ma uit eu acum are vreo 4800 km, iar in ceea ce priveste istoricul de service, se pare ca a intrat acolo doar pentru revizia obisnuita... :mellow:

 

nu prea stiu ce sa mai zic ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Buna ziua...de 2 saptamani incoace am inceput sa-i caut o masina noua surorii mele...am fost pe la toate marcile sa fac drive test si sa ma edific ce masina sa luam...am ajuns si la mini unde s-a indragostit de modelul mini cooper 1,6 automat de 122 cp si de noul coupe cu acelasi motor...miniul cooper este intr-o promotie pt studenti de 30% cu conditia de a comanda o masina noua si nu de a o lua de pe stoc...lucrul asta mi s-a parut ciudat...toate marcile fac reduceri la masinile de pe stoc si nu la masinile nou roduse...suntem hotarati 99,99% sa luam un mini...la coupe am ajuns cu chiu cu vai la 24000 euro cu cutie manuala...iar cooperul la 17300 euro automat...este o diferenta cam mare de pret avand in vedere ca au acelasi motor si cooperul mai este si automat...intrebarile sunt referitoare la parerea voastra, a celor cu experienta reala in Miniuri, despre :

1. E posibil ca mini sa se coboare la un nivel atat de josnic incat sa coboare stacheta calitatii masinii dat fiind faptul ca la masinile de stoc ofera o promotie de 2500 de euro iar la masinile noi produse fac o reducere de 30%(cca 7000 euro)????

2. E o alegere buna cutia automata???nu din punct de vedere al sportivitatii ci al fiabilitatii...

 

Astept raspunsurile voastre urgent...pana luni masina este cumparata...va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Buna ziua...de 2 saptamani incoace am inceput sa-i caut o masina noua surorii mele...am fost pe la toate marcile sa fac drive test si sa ma edific ce masina sa luam...am ajuns si la mini unde s-a indragostit de modelul mini cooper 1,6 automat de 122 cp si de noul coupe cu acelasi motor...miniul cooper este intr-o promotie pt studenti de 30% cu conditia de a comanda o masina noua si nu de a o lua de pe stoc...lucrul asta mi s-a parut ciudat...toate marcile fac reduceri la masinile de pe stoc si nu la masinile nou roduse...suntem hotarati 99,99% sa luam un mini...la coupe am ajuns cu chiu cu vai la 24000 euro cu cutie manuala...iar cooperul la 17300 euro automat...este o diferenta cam mare de pret avand in vedere ca au acelasi motor si cooperul mai este si automat...intrebarile sunt referitoare la parerea voastra, a celor cu experienta reala in Miniuri, despre :

1. E posibil ca mini sa se coboare la un nivel atat de josnic incat sa coboare stacheta calitatii masinii dat fiind faptul ca la masinile de stoc ofera o promotie de 2500 de euro iar la masinile noi produse fac o reducere de 30%(cca 7000 euro)????

2. E o alegere buna cutia automata???nu din punct de vedere al sportivitatii ci al fiabilitatii...

 

Astept raspunsurile voastre urgent...pana luni masina este cumparata...va multumesc!

e posibil sa iti mai lase macar suportii pt pahare la pret asa...de obicei nemtii cand zic studenti zic saracie , iti spun de pe pielea mea!

intreaba sui vezi ce zic

ca nu poate fi una la targ si alta la livrare

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

in oras (bucuresti) poate ajunge si la 13, am auzit de cifre mai mari la cele automate, dar poti merge si pe 10,5

extraurban variaza intre 7 si 11, cel din urma consum l-am obtinut la viteze destul de mari (da, merge cu 200km/h)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.