Jump to content

Care sunt diferentele la motoarele de pe:


maLaKay

Recommended Posts

In medie n-o sa creasca depinde de unde faci softul.. Daca mergi cu a 5-a la 100 km/h chiar scade cu pina la 0,3 %

Pt masina ta costa in jur de 180 de eur la mine...

 

 

 

am un 318d...din 2002....cu motor de 2l......consumul mediu este de 5.5-6 l.....oare de l-as inbunatatii..la cat ar creste consumul?..........as mai dorii si manualul pt cine il are......pacurar_raoul@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ce imi puteti spune despre motorul 2.0 diesel de 116 Cai (la un e46). Va zic de la inceput ca nu sunt pretentios la putere si imi sunt suficienti cei 116 cai. ma intereseaza fiabilitatea motorului. Mersi de raspunsuri de pe acum!

eu detin un e46 cu un asa motor si sunt super multumit de el

din cate am auzit varianta asta de 116 CP a fost facuta pentru consum redus

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am un 318d...din 2002....cu motor de 2l......consumul mediu este de 5.5-6 l.....oare de l-as inbunatatii..la cat ar creste consumul?..........as mai dorii si manualul pt cine il are......pacurar_raoul@yahoo.com

cum d-zeu scoateti consumul asta ca nu stiu, eu am consum mediu intre 8 si 9 la suta, asa arata masina, si calculat la nr de km tot acolo iese. 318d 2002

la e53 30d undeva la 12-13 mediu

Link to comment
Share on other sites

In Turda sau Cluj sau intr-un weekend eventual in Zalau...

Lasa un id ceva sau un nr. si vedem.

salut dany.sunt din cluj si cum am putea sa ne intalnim.poate ma poti rezolva cu senzorul prezenta pasager plus ca as face ceva modificari:sa imi clipeasca semnalizarile cand inchid masina,sa ma anunte ca nu am centura si chestii de genu.id mess andreibmw18@yahoo.com.ms

Link to comment
Share on other sites

cum d-zeu scoateti consumul asta ca nu stiu, eu am consum mediu intre 8 si 9 la suta, asa arata masina, si calculat la nr de km tot acolo iese. 318d 2002

la e53 30d undeva la 12-13 mediu

318d 10/2002 cu chiptuning - consum mediu la pompa pe 2500km (Cluj - Viena - zona Innsbruck (urcat pana la 2000) - Viena - Cluj) a fost 5.66 si 5.53 cu viteze medii inregistrate pe bord de 77 si 98; 2 persoane + bagaje.

 

consum in Cluj cu AC vara: 8.5 iar acum a urcat la 9.

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am detinut un 318d FL (soft 146 cp) timp de 3 ani, 50k km rulati si pot trage urmatoarele concluzii :

 

-consum in exterior 5,5 l/100km si 7,5 in oras (amandoua la mers normal)

-la 200k km nu a consumat gram de ulei (5w30 original bmw)

-revizii mai ieftine decat la masinile frantuzesti

-comportament dinamic peste medie

-acceleratie cam slaba ptr. un bmw

-interiorul a rezistat la uzura surprinzator de bine, dar in acelas timp l-am intretinut curatat/aspirat

-la capitolul fiabilitatea pieselor si componentelor cam slab

-in 3 ani am schimbat: volanta+kit ambreiaj, 2xbrate pe fata, 2xbucse din capul bratelor, 1 set amortizoare pe fata, 2xbielete, tampoane motor, tampoane cutie, 3 pompe centrale de ambreiaj (una dintre ele second,din cauza lichidului prost de frana, ca alta explicatie nu am gasit), 2 becuri xenon, rulment roata stanga spate, discurile de frana fata(ovalizate)

-50k km am circulat cu chip tuning la 146 cp fara probleme la turbina/ambreiaj

 

Ca diferente intre 318d si 320d sunt destul de multe: turbina, ambreiaj, lipsa mecanism echilibrare arbore cotit, cred ca si cutia de viteze si alte mici deosebiri.

Link to comment
Share on other sites

Eu am masina frantuzeasca si m-a costat 400 ron revizia toate filtrele si ulei piese de calitate si manopers, nu e cazul sa mai compari nemteasca cu frantuzeasca pentru ca e aceeasi mancare de peste. Din ce am citit cele mai putine probleme le a.avut 318d. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Ultima revizie la 318d m-a costat 560 ron toate filtrele mann si ulei original bmw 5w30. Am prieteni cu masini frantuzesti pe care reviziile ii costa mai mult decat atat. Daca tu te interesezi si iti cumperi filtrele si uleiul normal ca faci o economie consistenta. Si da, unde mi-a stat capul sa compar frantuzeasca cu nemteasca ;) Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Unde ai citit tu asa ceva? Acelasi motor aceleasi probleme ce tin strict de modul de exploatare.Ca dotari si alte cele 320 e fratele mai avut....

din experienta mea as putea sa spun ca defapt e46 320d 100 kw, e cel mai reusit exemplar bmw, incepand cu comfortul si continuand cu raportul calitate pret ( undeva la 4000 de euro inmatriculat), consum 6-6,5 l/100 km, l-am avut si l-am schimbat in favoarea unuia 320d 110 kw, dar vreau sa spun ca totusi nu in ciuda evolutiei are multe puncte slabe care nu le avea celalalt (ma refer la varianta din fabrica, nu le cea cu cip)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.